Небезпека токсичної продуктивності, як її в собі розпізнати та чим допомогти - Накипіло
Події

Небезпека токсичної продуктивності, як її в собі розпізнати та чим допомогти

  • Наталія Завгородня
  • Тетяна Хоронжук
  • 18 Листопада 2022

Довготривалий карантин створив умови для ненормованого робочого дня. Вдома важко розрізнити, де закінчується праця, а де починається час для приватного життя та сім’ї. 

Для людей, що передусім бажають бути ефективними на робочому місці та отримувати найкращі показники, цей фактор додатково сприяв розвитку феномену «токсичної продуктивності». Під токсичною продуктивністю розуміють нездорове бажання будь-якою ціною бути ефективним. 

При цьому критерії ефективності обирає сам працівник, і часто вони набагато вищі від реальних та очікуваних. Роботодавець зазвичай задоволений зусиллями працівника та не чекає збільшення внесків часу або енергії в роботу. Ці та інші раціональні пояснення для людини у стані токсичної продуктивності не працюють. По закінченню роботи над проектом, завданням або навіть просто ввечері або у вихідні людина охоплена відчуттям провини, нібито зроблено недостатньо. 

Одержимість самовдосконаленням та постійне відчуття, що зроблено мало, — важливі прояви токсичної продуктивності. Ідеалу досягнути неможливо, так що в будь-якому разі буде відчуватися незадоволеність та провина від «недостатньо» гарно виконаного завдання. У результаті вихідні та відпочинок повністю зайняті роздумами про роботу. 

Токсична продуктивність стає актуальною також тоді, коли єдиним фундаментом самоцінності є досягнення на роботі. Людина, що не має можливості спертися на стосунки, друзів, хобі, благодійну діяльність, вірогідніше опиниться у нескінченній гонитві за результатами на роботі. 

Крім того, популярним та розповсюдженим зараз є міф про продуктивність. Нібито кожна година має бути насичена корисними, продуктивними та важливими справами. Відпочинок, особливо пасивний, споглядальність, розслабленість — ознака слабкості. 

За такою культурою метушні насправді ховається тривога. Неможливість зупинитися та розслабитися — важлива ознака того, що ви тривожитеся. Однак на фоні загально тиражованої культури ефективності й метушні токсична продуктивність сильно активується. Єдині, хто отримують реальний зиск від цього — менеджери та керівники компаній, яким не доводиться оплачувати понаднормовий час працівника.

Які довготривалі ефекти токсичноі продуктивності з’являються у більшості працівників? 

Це зниження самоцінності, мотивації, проблеми зі здоров’ям, розлади сну, сварки та непорозуміння в родині, порушення соціальних зв’язків. А найголовніше — постійне відчуття незадоволеності власним життям.


Що робити, якщо ви впізнали себе у нашому описі?


ВИЗНАЙТЕ ПРОБЛЕМУ

ВІДЧУТТЯ ПРОВИНИ, ПОСТІЙНОЇ ВТОМЛЮВАНОСТІ (ОСОБЛИВО ЗРАНКУ), БАЖАННЯ БЕЗПЕРЕРВНО РОЗВИВАТИСЯ ТА ВДОСКОНАЛЮВАТИСЯ НАВІТЬ ЦІНОЮ УСІХ ІНШИХ ЧАСТИН ЖИТТЯ — ОЗНАКИ ТОКСИЧНОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ. 



ВСТАНОВІТЬ ЧІТКІ КОРДОНИ

ПОЧАТОК ТА КІНЕЦЬ РОБОЧОГО ДНЯ, КІЛЬКІСТЬ ГОДИН ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ДОДАТКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ, КІЛЬКІСТЬ СЕМІНАРІВ АБО МАЙСТЕРКЛАСІВ НА РІК, ЯКІ ВИ ХОЧЕТЕ ВІДВІДАТИ



СТВОРІТЬ ВАРІАТИВНИЙ СПИСОК ВИДІВ ВІДПОЧИНКУ ТА ВІЛЬНИХ ВІД РОБОТИ ГОДИН

РІЗНОМАНІТНИЙ, НЕ ЛИШЕ АКТИВНИЙ, АЛЕ Й ОБОВ’ЯЗКОВО ПАСИВНИЙ ВІДПОЧИНОК, ЗМІНА ДІЯЛЬНОСТІ — СПРАВЖНЯ ОСНОВА РЕАЛЬНОЇ ДОВГОТРИВАЛОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ НА РОБОТІ.



ЗНАЙДІТЬ ПЕРШОПРИЧИНУ ТОКСИЧНОІ ПРОДУКТИВНОСТІ

САМОСТІЙНО АБО ЗА ДОПОМОГОЮ ПСИХОТЕРАПЕВТА ПРОАНАЛІЗУЙТЕ, ЧОМУ ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ СТАЛИ РУШІЙНОЮ СИЛОЮ ВАШОГО ЖИТТЯ.



ПРИМІТЬ ТОЙ ФАКТ, ЩО ВИ — НЕ ТІЛЬКИ ВАША РОБОТА

ОЗИРНІТЬСЯ НАВКОЛО: ЯКЩО БЕЗ РОБОТИ ВАШЕ ЖИТТЯ ПОРОЖНЄ, ЧАС ЗАМИСЛИТИСЯ. СПРОБУЙТЕ ВІДОКРЕМИТИ СЕБЕ ЯК ОСОБИСТІСТЬ ВІД СЕБЕ ЯК ПРАЦІВНИКА. ПРОФЕСІЯ, РОБОТА — НЕВІД’ЄМНА ЧАСТИНА ОСОБИСТОСТІ, АЛЕ ВИ — ЦЕ НАБАГАТО БІЛЬШЕ. ПОЗНАЙОМТЕСЬ ІЗ СОБОЮ ДЛЯ ПОЧАТКУ.



НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПІДТРИМУВАТИ ТА ДЯКУВАТИ СОБІ

ТІЛЬКИ ВИ ЗНАЄТЕ, ЯКИХ ЗУСИЛЬ ДОВЕЛОСЯ ДОКЛАСТИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ БАЖАНОГО РЕЗУЛЬТАТУ. ТОЖ НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ НІКОМУ, У ТОМУ ЧИСЛІ Й СОБІ, ЗНЕЦІНЮВАТИ ВЛАСНІ ДОСЯГНЕННЯ.


Як коректно спілкуватися в нових реаліях: у Мінцифри презентували «Довідник безбар’єрності» 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова