Харків’ян закликають вакцинуватися проти дифтерії та правця - Накипіло
Події

Харків’ян закликають вакцинуватися проти дифтерії та правця

  • Олена Лептуга
  • Ігор Лептуга
  • 28 Квітня

За спостереженнями фахівців Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, повномасштабне вторгнення росіян серйозно вплинуло на недотримання батьками календаря профілактичних щеплень дітей. Проте 2023 року спеціалістам удалося підвищити рівень охоплення щепленнями, як порівняти із 2022-м. Значного прогресу медикам удалося досягти в щепленнях проти кору, паротиту й краснухи. 

У подкасті «Накипіло вранці» ведучий Володимир Носков поспілкувався із завідувачем відділення імунопрофілактики в Харківському ОЦКПХ Максимом Фокіним. Докладніше можна послухати в записі етеру.

Ускладнення від вакцини чи ускладнення від хвороби?

Максим Фокін наголошує: попри те, що вакцини мають побічні реакції, завжди варто порівнювати, яка ймовірність ускладненої реакції на вакцинацію і ускладнень, якщо дитина захворіє.

Наприклад, у разі вакцинації проти кору важкі анафілактичні реакції виникають із імовірністю один випадок на мільйон. Якщо ж дитина захворіє на кір, то виникнення в неї ускладнень становить один випадок на тисячу.

Мотивація під час відмови від щеплення в батьків буває різною — від небажання брати відповідальність за те, що після вакцинації з дитиною щось станеться, до незнання небезпеки, яку становлять певні хвороби. Батькам варто не тільки звертати увагу на побічні реакції, які можуть виникнути після вакцинації, але й вивчати, до чого можуть призвести захворювання.

Що робити тим, хто не має щеплень?

Якщо дитину не було щеплено, то батьки можуть звернутися до свого сімейного лікаря, і він розробить індивідуальний план щеплень. У наказі № 595 Міністерства охорони здоров’я міститься інформація про те, як щепити дітей поза календарем щеплень.

До речі, відповідно до цього наказу щеплення проти кашлюку проводять чотириразово: до року дитина отримує три щеплення, а четверте — у 18 місяців. Після шести років щеплення від кашлюку не роблять, тільки за епідемічними показаннями.

Обов’язкові щеплення проти найнебезпечніших 10 хвороб

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, кожна дитина в Україні до 16 років має отримати щеплення проти десяти небезпечних інфекцій. У країнах Європи та в Америці цей перелік інфекційних захворювань, які входять до національних календарів щеплень, більший.

В Україні Національний календар профілактичних щеплень передбачає імунізацію проти 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту В, кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Hib-інфекції.

kalendar vaktsynatsii

Докладніше про небезпечні хвороби 

Щеплення проти гепатиту B раніше не було в Національному календарі. Ті, хто народився до 2000-х років, не отримали такого щеплення. Медики наголошують, що гепатит В може призвести до хронічного захворювання печінки, цирозу й раку печінки. Тому щеплення проти гепатиту рекомендують робити навіть дорослим. Однак, на відміну від дітей, для дорослих ця вакцина не безплатна. Вакциною проти гепатиту B держава забезпечує тільки медичних працівників, військовослужбовців і працівників ДСНС.

Україна — територія, де поширений туберкульоз. Тому дітям уже в пологовому будинку роблять щеплення проти цієї хвороби. Іще одне небезпечне захворювання — дифтерія. Минулого року в Києві зафіксували смертельний випадок. До речі, щеплення проти дифтерії проводять упродовж усього життя з періодичністю раз на 10 років.

Кашлюк — це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, спричинене бактерією. Ця хвороба дуже легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним механізмом передачі інфекції: під час кашлю, чхання та спілкування. Проте найбільшу небезпеку це захворювання становить для немовлят. Кашлюк може мати такі ускладнення, як пневмонію, є ймовірність конвульсій, ураження головного мозку й енцефалопатії.

Іще одна небезпечна хвороба, від якої можна убезпечитися щепленням, — це гемофільна інфекція. Це захворювання найнебезпечніше для дітей до п’яти років, воно може призвести до пожиттєвої інвалідизації і навіть смерті. Гемофільна інфекція спричиняє менінгіти. До речі, цієї вакцини, як і вакцини проти гепатиту B, раніше не було в Національному календарі щеплень: її внесли до календаря у 2000-х роках. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова