Винуватець ДТП — велосипедист. Процедура притягнення до відповідальності, відшкодування збитків. - Накипіло
Картки

Винуватець ДТП — велосипедист. Процедура притягнення до відповідальності, відшкодування збитків

  • Олексій Харитонов, Анастасія Імедидзе
  • 6 Серпня 2020
Разом з адвокатом юридичної компанії ILF Олексієм Харитоновим та юристкою ILF Анастасією Імедидзе розібрались, що робити, якщо відбулась ДТП за участі велосипедиста.
 
1

Що таке ДТП?

Дорожньо-транспорта пригода (або ДТП) – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки (абз.31 п.1.10 Правил дорожнього руху).
2

Хто такий велосипедист?

Велосипедист є учасником дорожнього руху, який керує специфічним транспортним засобом — велосипедом. Таким чином, якщо під час руху велосипедист спричинив подію, що потягнула за собою а) поранення особи та/або б) смерть особи, та/або в) матеріальні збитки, несе відповідальність за скоєне нарівні з іншими учасниками дорожнього руху (таких як водії автомобілів, мотоциклів, пішоходи тощо). Примітка: Якщо вказані наслідки відсутні  (поранення та/або смерть, та/або матеріальні збитки), таку ситуацію ми вже не можемо назвати ДТП.
3

До якої відповідальності можна притягнути велосипедиста-винуватця??

Законодавством передбачена кримінальна (якщо є тяжкі наслідки ДТП, наприклад, тілесні ушкодження, смерть, знищення майна), адміністративна (якщо не було тяжких наслідків, які підпадають під кримінальну відповідальність) та цивільна відповідальність (щодо відшкодування завданої як матеріальної, так і моральної шкоди).

4

Зі скількох років можна притягнути велосипедиста-винуватця до відповідальності?

За загальним правилом людина несе повну кримінальну та адміністративну відповідальність з 16 років (у деяких випадках можлива з 14 років), повну цивільну відповідальністьу зв'язку із завданою шкодою іншим особам – з 14 (якщо в особи віком від 14 до 18 років недостатньо або немає власного майна, до відшкодовування шкоди залучать її батьків). Відповідно до Правил дорожнього руху по дорозі можуть рухатись особи, які досягли 14 років. Таким чином, насамперед необхідно встановити вік винуватця-велосипедиста, щоб далі розуміти, до кого звертатись за відшкодуванням
5

Що робити на місці події?

  • Нічого не чіпати на місці ДТП (крім випадку, коли постраждалим необхідно надати невідкладну допомогу) та викликати поліцію, у разі необхідності – «швидку допомогу».
  • Спробувати встановити особу винуватця або здійснити всі дії, щоб запобігти втечі (але головне не перестаратися і не завдати шкоди самому винуватцю ДТП).
  • Також для встановлення факту ДТП необхідні свідки, показання яких будуть корисними (а іноді й вирішальними) при доказуванні вини велосипедиста.
 

6

Процедура притягнення до відповідальності?

Після прибуття поліції складається протокол про адміністративне правопорушення, в ньому фіксуються пояснення учасників ДТП, показання свідків, схема ДТП. На цьому етапі співробітники поліції можуть виявити у діях винуватця кримінальне правопорушення. Тоді вони відправляють інформацію про таке правопорушення у відділ поліції для реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розлідувань. За результатами такої реєстрації буде вирішуватись питання про відкриття кримінального провадження. Саме цей етап є дуже важливим з точки зору збору доказів та оформлення матеріалів ДТП, що може в подальшому визначити хід справи по стягненню шкоди.

.

7

Хто повинен довести провину?

Якщо пошкоджена машина, необхідно якнайшвидше звернутись до своєї страхової щодо відшкодування завданої шкоди під час ДТП. Паралельно з розглядом адміністративної (або кримінальної) справи потерпіла особа може звернутись до суду загальної юрисдикції із позовом до винуватця-велосипедиста з вимогою про відшкодування матеріальної та/або моральної шкоди. В цивільному процесі саме потерпілому необхідно буде довести вину в діях велосипедиста та причинно-наслідковий зв'язок між діями такої особи та негативними наслідками (пошкодження майна, заподіяння шкоди здоров'ю).

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова