Вакцинація, політики, Ротшильд: тижневий огляд маніпуляцій у харківських медіа - Накипіло
Події

Вакцинація, політики, Ротшильд: тижневий огляд маніпуляцій у харківських медіа

З 4 по 8 жовтня в десяти найпопулярніших харківських медіа і телеканалах експерти INFOCRIME Kharkiv зафіксували 68 маніпуляцій у перевірених 1445 новинах.

0*2N5sOTIH1Rf8 H Z

43 з них (або 63,2%) були «джинсою» бізнесу чи політиків. Серед політиків, найбільша кількість статей і сюжетів з ознаками замовності, вийшла на користь тимчасово виконуючого обов’язки міського голови Харкова Ігоря Терехова. Він став героєм 15 «джинсових новин», або 53,6% від усієї політичної «джинси».

Так Терехов фігурував у новинах про те, як він відкриває дитячі майданчики, зустрічається з ветеранами, бере участь у форумі студентського самоврядування, турнірі з футболу серед дворових команд і виступах клубів «активного долголіття» і вітає юристів з професійним святом.

Одразу дві новини вийшли з схожим коментарем Терехова про те, яка небезпечна пандемія і як важливо харків’янам дбати про своє здоров’я.

0*gPCg4wpvCzp A Kh

скріншот: Мой Харьков

0*CCGcuc94pwwoAfvz

Скріншот: Статус Кво

В одній статті і двох сюжетах активно висвітлювалась участь Терехова у відкритті конференції «Харків, розвиток і інвестиції».

0*f8Ama4jHBavW3yi1

Скріншот: Город Х

Рясною, але не такою різноманітною була цього тижня «джинса» на користь голови місцевого осередку партії «Голос» Олексія Бабєшко. Він був присутній у чотирьох схожих новинах, заснованих виключно на його цитатах.

0*njBl CbRrBLA6N9K

Скріншот: Status quo

0*NVh1StbWP2H68bQf

Скріншот: АТН

Нардеп від «Нашого краю» Сергій Шахов фігурує у двох «джинсових» новинах» — про його особисту думку про «антиолігархічний» закон і про необхідність знизити тарифи на комунальні послуги для українців.

Нардепка Юлія Світлична була присутня у випадку «джинси», при чому — у новині, про протести з вимогою залишити старого директора онкоцентру, нардепка з’являється у контексті того, як змінився онкоцентр, коли вона очолювала місцеву ОДА.

0* yr0L0gvRUcN9V4P

Скріншот: «Вечерний Харьков»

У іншій новині про темпи вакцинації на Харківщині згадується про те, як Світлична звернулась до уряду з проханням вплинути на ситуацію у Харківській області. Бекграунд в новині має доповнювати її контекстом, а не підкреслювати непов’язані з основною статтею дії нардепки.

Також експерти виявили і бізнес-«джинсу» на користь кінотеатру Kinoland, компанії «ДТЕК Нафтогаз»,«СТРОЙ СІТІ ДЕВЕЛОПМЕНТ», кав’ярень «Аромакава», фільму«Бурштинові копи», і аптек «911».

Одразу чотири новини з майже ідентичним текстом вийшли про приїзд бізнесмена Натаніеля Ротшильда у Харків. В новинах окремо підкреслюється, що Ротшильд приїхав на запрошення харківського бізнесмена Олександра Ярославського.

Скріншот: Статус Кво

Окрім «джинси» були і інші маніпуляції. Так лікар Андрій Волянський заявив, що у Великій Британії масово помирають вакциновані люди.

«Нельзя говорить, что это неэффективная защита. Эта защита с более низкой эффективностью, чем это предполагалось ранее. По моей информации, в среднем эффективность этих вакцин упала с 90% до 60%. Сегодня мы получаем очень тревожные сигналы из стран, где ведется хорошая статистика. Например, в Великобритании 75% всех летальных исходов в последние недели были среди вакцинированных граждан. То есть, привитые люди не просто массово болеют, а массово умирают. Обработаны данные почти 700 тысяч инфицированных. За три недели в Великобритании заболело 277 504 полностью вакцинированных и 275 845 непривитых, умерло 2285 полностью привитых и 730 непривитых. Летальность среди вакцинированных заболевших около 0,8%, среди непривитых — около 0,3%», — заявив Волянський.

Але Волянський не зауважує, що у Великобританії висока кількість повністю вакциновних людей — 78,8%. Плюс офіційна статистика країни спростовує твердження Волянського — згідно неї за перші сім місяців 2021 року від Covid-19 в країні померли 51 281 людей. Лише 1,2% з них були повністю вакциновані. Висловлювання Волянського перевіряли і розвінчували журналісти проекту «Без брехні».

Також на цьому тижні експерти зафіксували і одну недостовірну інформацію — в статті «Вор и дебошир с правами на вождение легкового авто. Что известно о водителе фуры, который сбил детей в Харькове» стверджується, з посиланням на адвоката постраждалих, що у водія не було потрібної категорії водійських прав.

0*PlL6wM5 L4sWuq7n

Скріншот: Город Х

Однак поліція спростувала цю інформацію, заявивши, що водій мав необхідні права на керування автомобілем.

*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів — «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова. Період моніторингу — 27 вересня по 1 жовтня 2021 року.

Читайте більше новин про маніпуляції, фейки і «джинсу» в харківському медіапросторі на нашій сторінці у Facebook:

“Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова