В Харкові не сталося ядерного вибуху, але стався екоцид. Висновки виїзного засідання ВР.  - Накипіло
Події

В Харкові не сталося ядерного вибуху, але стався екоцид. Висновки виїзного засідання ВР. 

Виїзне засідання Комітету ВР України з питань екологічної політики та природокористування відбулося сьогодні у Харкові. 

Збитки, які завдала Росія протягом повномасштабного вторгнення на Харківщині, складають понад 100 мільярдів гривень. Таку суму назвали наприкінці року в Харківській прокуратурі. Наразі вже нарахували понад 200 мільярдів, й сума зростає. 

За словами керівника Харківської обласної прокуратури Олександра Фільчаков, знищено сотні гектарів лісів Харківщини, засмічено та забруднено тисячі квадратних кілометрів земель, зокрема мінами та тілами загиблими рашистів, пошкоджено території природно-заповідного фонду. Агресивні військові дії становлять загрозу цілій екосистемі регіону.

hurtozhytok 10.03.2022

Лише на диво у Харкові не сталася ядерна катастрофа — окупанти у перші тижні повномасштабного вторгнення гатили всіма видами озброєння по Національному науковому центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розміщена єдина у світі наукова ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів. 

«У разі пошкодження установки зона радіаційного ураження могла складати території у радіусі до 10 кілометрів від Інституту та охоплювати 14 населених пунктів, де проживає 640 тисяч мирних громадян»,  — підкреслив Олександра Фільчаков. 

За вказаним фактом під процесуальним керівництвом Спеціалізованої екологічної прокуратури слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо порушення законів та звичаїв війни та за фактом екоциду. Крім цього, за цей час проведено 67 оглядів, 265 допитів та призначено понад 80 експертиз з цих питань за фактами екологічних злочинів, порушено понад 50 справ. Зокрема, 

  • за фактом знищення Оскільського водосховища, а також ландшафтного парку «Червонооскільський» на території Ізюмського та Куп’янського районів області, що завдало збитків на суму понад 3 мільярди гривень. Слід зазначити, що вказані об’єкти мали надважливу роль у функціонуванні екологічної системи не тільки в цих районах, а входили до «Смарагдової» екологічної мережі, яка поширюється на територію Європи
  • за фактами обстрілів нафтобаз у Богодухівському, Ізюмському та Чугуївському районах області, в результаті горіння яких заподіяна непоправна шкода атмосферному повітрю та встановлені збитки на суму понад 100 мільйонів гривень.
  • за фактом пошкодження території та знищення понад трьохсот рідкісних тварин та птахів у ландшафтному парку «Фельдман-Екопарк». Найтрагічніше, що під час евакуації тварин загинули волонтери, серед яких 15 річний юнак. 
  • FE

Мер Харкова Ігор Терехов зазначив, що обстрілами у Харкові було пошкоджено понад 5,5 тисяч об’єктів. Ці руйнування призвели до накопичення будівельного сміття: залишків матеріалів, пластику та скла. Заховання основної маси відходів здійснюється на Дергачівському полігоні, робота якого через обстріли була відновлена лише у вересні 2022 року. Зараз на полігоні працює дробильна машина для перероблення будівельного сміття, але її потужності не вистачає. 

Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування ВРУ Олег Бондаренко зазначив, що Харків і область мають стати зразком зеленого відновлення серед усіх постраждалих міст і областей.

«Минулого року було ухвалено новий, європейського зразка закон щодо поводження з відходами. Відповідно до нього маємо створити у Харкові прогресивну модель управління відходами: сортування, створення інфраструктури. І йти до того, щоб на полігони потрапляли тільки ті відходи, які не можна переробити. Крім того внаслідок бойових дій і в повітрі, і на землі утворюється безліч шкідливих речовин – законодавчо працюємо над тим, щоб запровадити цілісний моніторинг навколишнього середовища. Усі ці питання сьогодні актуальні для Харківщини. І хочу наголосити, що ми повністю підтримуємо зелене відновлення Харкова й області. Впевнений, що Харків має стати прикладом», – підкреслив Олег Бондаренко.

Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Гречаник наголосив, що ворог обов’язково понесе відповідальність за руйнування.

Основним завданням на 2023 рік залишається відновлення роботи критичної інфраструктури. Зокрема, важливе питання очищення сільгоспугідь, щоб фермери могли працювати. І, звичайно, продовжуємо виїжджати на виклики за зверненнями громадян. Крім того, також із 8 березня розпочалося очищення ліній електропередач Слов’янськ-Зміїв, повідомили в ДСНС

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова