Що харківські фахівці думають про скасування адвокатського мораторію - Накипіло
Події

Що харківські фахівці думають про скасування адвокатського мораторію

  • Анна М'ясникова
  • Ігор Лептуга
  • 22 січня 2020

14 січня Верховна Рада попередньо підтримала законопроєкт про скасування адвокатської монополії, який діє в Україні з 2016 року. Якщо документ підтримають у другому читанні, представляти інтереси клієнтів у суді (окрім кримінальних справ) зможуть юристи та інші особи, які не мають посвідчення адвоката.

Така ситуація може спричинити збільшення кількості псевдофахівців, які надаватимуть неякісну допомогу громадянам, вважає голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська.  

«Люди отримуватимуть правничу допомогу, яка не пройшла певну кваліфікаційну оцінку. Зараз кожний спеціаліст, аби мати статус адвоката, складає іспит у кваліфікаційній комісії, потім шість місяців проходить стажування, під час якого щомісяця подає до Ради звітність про свою діяльність. Таким чином, отримавши диплом і маючи два роки стажу, фахівець ще півроку навчається адвокатської майстерності», — наголошує Гайворонська.

На відміну від юристів, адвокати несуть персональну та дисциплінарну відповідальність за свої дії, каже член Харківської обласної колегії адвокатів Олег Черкасов. Робота останніх регулюється відповідним Законом, а також правилами адвокатської етики. Якщо правозахисник неналежним чином виконав обов’язки, порушив етику або присягу, кваліфікаційно-дисциплінарна комісія може позбавити його права на адвокатську діяльність.

«Неправомірні дії осіб, на яких укладаємо доручення (на представництво інтересів у суді — ред.), неможливо оскаржити. Доручення — це односторонній правочин, а договір про надання правової допомоги — це документ, який передбачає взаємні обов’язки клієнта та адвоката», — пояснює Черкасов.

Також законодавчо в адвокатів більше можливостей, ніж у інших надавачів юридичних послуг.

«Наприклад, судові витрати клієнта, зокрема на професійну правничу допомогу, можуть бути компенсовані судом і покладені на опонента в справі. Уявімо ситуацію: до громадянина подано позов, який він вважає необгрунтованим. Людина звертається до адвоката, сплачує йому винагороду (вартість послуг). Якщо відповідач отримає позитивне для себе рішення та в позові буде відмовлено, захисник може стягнути на користь клієнта кошти за винагороду. Тобто людина отримає сатисфакцію та в майновому плані нічого не втратить. Наразі така можливість у процесуальному кодексі передбачена лише для адвокатів», — наводить приклад представник Колегії. 

Однак не всі фахівці підтримують запровадження монополії, наголошуючи на складності отримання адвокатського свідоцтва, необґрунтованому збільшенні вартості послуг та дефіциті кваліфікованих адвокатів.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова