Правозахисники незадоволені, як ведеться розслідування катувань у колонії - Накипіло
Події

Правозахисники незадоволені, як ведеться розслідування катувань у колонії

Учасники Харківської правозахисної групи знов розказали про катування в Олексіївській виправній 25-й колонії


До засуджених не пускають адвокатів, правозахисників та депутатів. Вони залякані та не наважуються писати заяви про злочини, які вчиняються щодо них. Про це повідомив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Про тортури в 25-й колонії правозахисники заговорили на початку січня після моніторингового візиту. Тоді вони поспілкувалися з 22-ма засудженими, які поскаржились їм на побиття.

«Вони описували страшні катування. Один засуджений розповів, що його зв'язали так, що він ледь міг дихати, поклали на кушетку й залишили у такому стані на тиждень. Його не годували, тільки поїли чаєм, в туалет він ходив під себе, коли його розвязали, на ньому було повно черв'яків, які їли його мертву плоть», — розказує Євген Захаров. 

Правозахисник говорить, що в колонії були випадки зґвалтувань, також засудженим підпалювали папір між сідницями та били. Адвокати взяли письмові заяви засуджених, підготували заяви про злочин та запланували наступний візит за кілька днів. Але він так і не відбувся. Адміністрація колонії заявила про підготовку бунту, який прийшлося придушити, а в закладі ввести особливий режим. 

«Восьмого січня вночі туди прийшов спецназ, вони витягли засуджених з ліжок, не дали їм одягтися. Частину з них погнали до штабу, а частина залишилася на вулиці. Люди були роздягнуті та провели там хтось годину, хтось — дві. Тих, кого привели в штаб, змусили повзти на другий-третій поверх на животі, при чому їхні руки були зафіксовані ззаду. В такому зафіксованому стані вони пробули з третьої ночі до обіду», — надає факти порушень правозахисник. 

До того ж усі відеореєстратори, як стаціонарні в колонії, так і індивідуальні у кожного бійця, під час придушення бунту були вимкнені. 

«Це наводить на думку, що вчинялися незаконні дії, які треба було сховати», — розмірковує Захаров.

За його словами, більшість побитих склали саме ті, хто скаржився на тортури 3 січня. Але пенітенціарії не надають інформацію про стан здоров'я засуджених, посилаючись на конфіденційність даних. Після «бунту» всі його учасники написали однакові листи, де зізналися в намаганні вчинити опір адміністрації та вказали, що не мають ніяких претензій. 

Протягом десяти днів ані правозахисників, ані адвокатів до колонії не пускали, аж доки правозахисник не звернувся до Генеральної прокуратури.

Наразі правоохоронці розслідують справи щодо заяв про катування та незаконного застосування сили 8 січня. Проте до якості розслідування багато питань. 

«Розслідування не відповідає стандартам ефективного розслідування, які встановлені Радою Європи. Оці папери, написані під диктовку всіма засудженими, не варті нічого, бо ті, кого били, залишаються під контролем та наглядом тих, хто бив», — сказав Захаров.

Він переконаний, що на період розслідування постраждалих треба перевести в інші колонії. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова