Як планувати «завтра», коли не певний у «сьогодні» - Накипіло
Події

Як планувати «завтра», коли не певний у «сьогодні»

  • Наталя Завгородня
  • Вікторія Пліс
  • 20 Липня 2022

Постійне перебування в стані невизначеності — буденність українців.


Де б ми з вами не були та що б не робили, невизначеність невідворотно породжує тривогу та відчуття безсилля. Ніби є сили жити та змінюватися, ніби є можливості, а реалізувати їх ніяк не виходить. Життя між минулим та майбутнім, де «тут і тепер» так і не може настати. 

Як будувати своє життя в таких умовах? Чи доцільно планувати «завтра», яке в прямому сенсі слова може не відбутися?

Найважливіше зараз зрозуміти, що ніхто з нас окремо не в змозі вплинути на ситуацію. Усвідомити ситуацію тотальної невизначеності. Розуміння, наскільки багато чого ми не можемо контролювати, заспокоює. «Я можу прийняти факт, що я не є всесильним, та видихнути тривогу». 

В умовах неможливості спиратися на завтрашній день, окреслити перспективи все ж варто. Мова йде про короткотермінове планування, оперативне (яке гнучко змінюється відповідно до змін) та динамічне. Це означає, що в ситуації постійної непостійності маємо бути готовими будь-якої миті змінити плани, переглянути строки або взагалі скасувати. 

1 1

Варто пам’ятати: немає нічого остаточного. Ви завжди можете змінити рішення або навпаки, повернутися до обдумування в момент, коли будете готові. Ця проста істина допомагає не надто фіксуватися на можливих наслідках прийнятих рішень. Зафіксуйте: «Я планую життя, але зважаю на реальність та обставини навколо мене. В момент, коли треба буде втілювати план, я повернуся до нього та за необхідності зможу коригувати».

2 2

Ще одним надважливим моментом є відстеження свого емоційного стану в моменти планування та прийняття рішень. Боятися щось змінювати — нормально. Той, хто каже, що не відчуває страху, — бреше. Але ж ви не хочете брехати собі?

Як можна взяти страх під контроль? Розбити плани на часові відрізки: день, тиждень, місяць. Який проміжок починає викликати тривогу, відчули? Там і зупиніться. Тривога означає, що ви не готові дивитися далі. Запитайте в себе: що саме викликає тривогу? Чого я боюся? Що цікавого чекає на мене попереду? Коли цікавості стане більше, ніж тривоги, — це знак, що ви на вірному шляху. 

3 1

У часи невизначеності залишається можливість контролю. Ви контролюєте своє тіло, здоров’я, розклад дня, оточення, книги та фільми… Насправді багато чого. Зверніться до цього. І головне: частіше нагадуйте собі про те, що завжди з вами. Знання та життєвий досвід не можна відібрати за жодних обставин. На них ви зможете спиратись і тепер, і в майбутньому. 

4 1

Війна обов’язково закінчиться. А уроки мудрості залишаться з нами і в оновленому мирному житті

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова