Правила конструктивних конфліктів - Накипіло
Психологія UK

Правила конструктивних конфліктів

Коли ми починаємо будувати стосунки, нам здається, що про суперечки, непорозуміння, конфлікти не може бути й мови. А як же? Ми ж бо нарешті знайшли найкращу людину на планеті. Проте реальність завжди виявляється іншою.

І це нормально. Конфлікт показує нам, що ми різні. Ми маємо різні фундаменти, освіту, досвід, у чомусь — цінності та пріоритети, а в чомусь і різне розуміння одних і тих самих речей.

Якщо сприймати конфлікти як спосіб повчитися чогось у партнера/-ки, краще його / її зрозуміти й дізнатися нове про стосунки, то конфлікти можуть бути конструктивними й ресурсними.

Головне — дотримуватися правил побудови комунікації в конфліктній ситуації. Сьогодні будемо говорити саме про це. Отже, як сваритися обережно й уважно одне до одного? 

 • Звертайте увагу на свої слова, емоційні реакції та тримайте в голові те, що саме ви хотіли б донести. Сварка закінчиться, а постефект образливих слів може залишитися.
 • Говоріть відкрито, спокійно та чітко про те, що й чому вас не влаштовує. 
 • Будьте тут і зараз. Повернення в минуле — погана ідея. Накопичення претензій та образ не допоможе знайти порозуміння в сьогоденні. Як максимум — ескалація ще більше посилить напругу й невизначеність у стосунках. 
 • Періодично ставте собі запитання: я хочу мати рацію й виграти чи я хочу зрозуміти й бути зрозумілим/-ою та розвивати ці стосунки? Часто таке запитання повертає до конструктиву й допомагає зосередитися на головному. 
 • Якщо ви не можете опанувати свій емоційний стан, зробіть перерву в обговоренні, обов’язково попередивши партнера/-ку й визначивши, коли ви будете в змозі й далі говорити — і, що важливо, конкретно. 
 • Ніколи, за ніяких обставин не сваріться в присутності дітей будь-якого віку й за умови, що вони можуть вас почути. 
 • Завжди лягайте спати разом, хай яке непорозуміння виникло між вами. 
 • Якщо ви хочете більш уважно й детально обговорити певні повторювані в стосунках патерни, то це треба робити на холодну голову. Повідомте про свій намір і наперед визначте час. 
 • Обов’язково послуговуйтеся правилом «Я-повідомлення». Говоріть про себе, від себе та з повагою до того, до кого ви звертаєтеся. 
 • Ідеальних стосунків не буває. Стосунки ми можемо побудувати. Разом із партнером. Мистецтво конфлікту — важлива частина такого символічного будівництва. Головне тут, як і на будь-якому будівництві, — правила техніки безпеки."

Послухати аудіоверсію можна на сайті «Радіо Накипіло»

Znimok ekrana 2023 03 23 o 14.2

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

  ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

  Оперативні та перевірені новини з Харкова