Юридична допомога цивільним громадянам, які постраждали від вибухів - Накипіло
Події

Юридична допомога цивільним громадянам, які постраждали від вибухів

У Харкові юридична допомога цивільним, які постраждали від вибухів, надається Харківською асоціацією незрячих юристів у партнерстві з іноземними організаціями. 

photo 2023 08 04 16 24 18

Наразі в Україні понад 25 000 осіб, які не є учасниками бойових дій, але отримали поранення. Приблизно 11 тисяч людей загинули, інші мають каліцтва. Серед потерпілих — тисячі дітей.

При цьому більшість постраждалих не мають підтримки від держави, зазначає адвокат і керівник Харківської асоціації незрячих юристів Олег Лепетюк. Хоча ще у 2018 році були визначені державні гарантії. В закон «Про статус ветеранів війни та гарантії соцзахисту» були внесені зміни. Там йшлося про те, що навіть якщо держава не називає війну війною, а поранений не є військовим, він може стати інвалідом внаслідок війни.  

«Називалося це — заходи з відсічі збройної агресії. Не війна, а збройна агресія, як вирішив законодавець. Тож є поранені люди, і виникає необхідність їм надавати певний соціальний пакет. Аби прирівняти їх до осіб з інвалідністю внаслідок війни, до статті 7 були внесені зміни», — згадує Лепетюк.

Оскільки зміни були внесені до повномасштабного вторгнення, у законі обмежені географічні зони, де постраждалі могли отримати поранення: це Донецька та Луганська області. Ті ж, хто підірвався на Харківщині, Херсонщині або Київщині, під дію закону вже не підпадають. Наразі юристи лобіюють зміни до законодавства. 

Нині отримати державну підтримку як людині з інвалідністю внаслідок війни цивільні можуть за законом про «Протимінну діяльність» — до 10 000 гривень постраждалим і близьким загиблого.

Але через необізнаність і складну процедуру проходження комісії підтримку держави та статус отримують одиниці. Наразі з 25 000 поранених українців лише 152 людини мають цей статус, з них семеро дітей. Інші у кращому випадку оформлюють «цивільну» інвалідність через муніципальні лікарні. 

«У довідці зазначається інвалідність загального захворювання, хоча це інвалідність внаслідок війни. Цей запис може бути змінений на підставі висновку комісії», — говорить Олег Лепетюк. 

Саме тому в Асоціації закликають звертатися за юридичною допомогою, зокрема, до них і правильно оформлювати свій статус. Адже йдеться не просто про посвідчення, а про комплекс пільг, зокрема на медичне забезпечення, ЖКГ, навчання, транспорт — усього понад 27 пунктів. Це дозволить пораненим цивільним гідно жити у суспільстві. 


Харківська машина для розмінування відтепер сертифікована

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова