Як російські пабліки «бомбило» під час звільнення окупованих територій Харківської області. Частина перша - Накипіло
Події

Як російські пабліки «бомбило» під час звільнення окупованих територій Харківської області. Частина перша

  • Олена Лептуга
  • Діана Руда
  • 13 Вересня 2022

Стрімкий наступ української армії на Харківщини спровокував навалу брехні в пабліках «Харьков Z», «Купянск Za Мир», «Харьков Наш», «На самом деле в Харькове», «ВГА Волчанского района». За період з 5 по 9 вересня експерти проєкту  INFOCRIME.Харків нарахували 153 маніпуляції про ситуацію на фронті та в тимчасово окупованих територіях.

«ЗСУ хайпують»

«Ця операція зі звільнення Харківської області тривала кілька днів і вона планувалася на кілька днів, і починаючи з 6 вересня до сьогодні звільнено 3 800 квадратних кілометрів, понад 300 населених пунктів та близько 150 тисяч наших людей стали вільними від окупації. Операція триває, її розплановано до повного звільнення Харківської області», — констатувала 13 вересня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На момент проведення моніторингу були деокуповані 40 населених пунктів: звільнені частина територій Чугуївського, Куп’янського і Балаклійського районів. 

Проте заперечення очевидного — улюблений прийом російської пропаганди. Тож напередодні й у дні звільнення українських міст і селищ вони відмовлялися очікувано це визнавати, посилалися на планове перегрупування своїх військ і звинувачували в усьому НАТО. 

Паблік Купянск Za Мир висунув гіпотезу про те, що «в разгар заседания в Раммштайне, посвящённом очередным военным поставкам НАТО на Украину, все силы ЦИПсО были брошены на виртуальную перемогу». Редактори навіть залучили «експерта», аби він підтвердив: «То, что сегодня происходит, было запланировано. Это является тактической уловкой, которая нам помогла вытащить все их силы и средства на территорию, где нам с ними удобно воевать».

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.26.01

Інший паблік «На самом деле в Харькове», також посилаючись на «героя росії», обіцяє, що «противник будет разбит», «обстановка абсолютно подконтрольная, ничего сверхъестественного вряд ли произойдет и дальше». А в іншому дописі посилається на «масовий героизм» російських солдат. Загалом такий «героїзм» Україні підходить, адже з 5 по 9 вересня, за даними Генштабу України, знищено близько 2100 окупантів.

До обіцянок про «все под контролем» долучалися й місцеві гуляйтери, як наприклад депутат партії «Єдіная росія» Вовчанського району Євгеній Євушенко:

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.26.09

Найбільше тригерили пропагандистів світлини з українським прапором у звільнених населених пунктах. Ось кілька яскравих прикладів:

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.26.21

Пост датований 14:34 9 вересня. Повідомлення про звільнення Купʼянська офіційно підтверджене 10 вересня, тож «хайп ЗСУ», як його назвали редактори пабліку, справді вдався. Ще одну світлину зі звільненого селища Шевченкове теж назвали фейковою:

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.26.31

Коли успіх ЗСУ став очевидним, деякі пабліки почали залякувати фільтрацією місцевих мешканців, особливо жаліючи тих, хто отримав російський паспорт: «Что сделает СБУ со всеми людьми, совершенно очевидно; и хорошо, если СБУ, там еще возможны какие-то варианты; а если дело сразу отдадут на откуп «Кракену», то…» (Харьков Наш). Разом з тим 7 вересня зʼявилися дописи про видачу російських паспортів.

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.33.52 1

І як же пояснюють цю поразку пабліки, що ще на початку тижня готували всіх до «референдумів»? Звичайно, риторикою про те, що вони воюють з НАТО: «Глупо сегодня, спустя полгода после начала войны, представлять себе сражения как бой боксёра профессионала с новичком любителем, который только успевает вставать с ринга после нокдаунов. Нет! Мы воюем против сильного, опытного, умного противника на стороне которого военная помощь всего НАТО, мощь натовской разведки, помощь лучших натовских штабистов. И мы в этой войне всё равно идём вперёд!» (На самом деле в Харькове). Друга версія — недолуге військове керівництво рф. Цікаво, що деякі пабліки заплуталися в методичках і вирішили зʼясувати публічно відносини:

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.26.39

Оперативне перегрупування 

Місцеві проросійські пропагандисти «раптом» переключилися з Харкова на південь України й відчайдушно розповідають про «референдум», який нібито підтримують у Запорізькій і Херсонській областях.

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.26.48

Харьков.Z

 У своїх дописах вони посилаються на Кримський Республіканський інститут політичних і соціологічних досліджень. Справді, на сайт цієї організації опубліковані результати опитування, в якому, за даними самого інституту, взяли участь 993 мешканця Запорізької області й 1000 Херсонської. Тож про яку більшість може йтися, якщо тільки в Запоріжжі до повномасштабного вторгнення мешкало близько 745 тисяч осіб.

Пропагандисти у своїй брехні не нехтували посиланнями на фейкові канали ЗСУ. Для підняття бойового духу окупантів й залякування місцевий мешканців вони запостили посилання на телеграм-канал начебто 35-ї окремої бригади морської піхоти ім.контр-адмірала Михайла Остроградського. Насправді офіційна сторінка бригади є тільки у Фейсбуці й налічує понад 19 тисяч підписників, на відміну від трохи більше пʼяти тисяч на фейковому, де до того ж дописи робляться виключно російською мовою. Допис рясніє погрозами про знищення Херсона за три дні (щось ми вже чули про три дні), вбивство всіх мешканців, що перебувають в тимчасовій окупації (нагадує риторику СРСР про «врагов народа») та лозунгами про мужика, який воює, бо мужик (тут без коментарів).

Snymok ekrana 2022 09 16 v 20.27.53

Харьков Z

Наша пісня гарна-нова, починаймо знову

Звичним є й звинувачення в обстрілах мирного населення: «Украинские нацисты продолжают массированные обстрелы мирных кварталов и гражданской инфраструктуры городов и населенных пунктов освобожденных районов Харьковской области. В связи с этим Центр помощи «Единой России» на Харьковщине временно приостанавливает развоз гуманитарной помощи по Изюму и Балаклее, а также выдачу наборов в гуманитарном центре в Купянске. Все это сделано только с одной целью — обеспечение безопасности мирных граждан. Украинские террористы могут использовать собрание людей для удара» (Харьков Z).

Пропагандисти намагаються приписують українській армії те, що роблять самі. Крім того, вражає цинізм заяв про допомогу мирним мешканцям, якої вони не потребували до вторгнення окупантів. Повідомлення про гуманітарну місію наявні в усіх аналізованих у рамках моніторингу каналах. Як і виправдання обстрілів по Харкову. Цинічно виглядає заява так званого голови ВГА Харківської області Віталія Ганчева: «Мы в очередной раз становимся свидетелями того, как украинское правительство спекулирует на жизнях людей. Для нас было очевидно, что Украина попытается повторить сценарий Бучи, теперь уже в Изюме.

Этот, как и многие другие города в нашем регионе, подвергался сильнейшим ударам со стороны ВСУ. Преимущественно обстрелы велись по объектам инфраструктуры и жилым домам. Чтобы добиться большего количества жертв, на города сбрасывали мины-лепестки. Они не раз становились причиной попадания граждан в больницу, в том числе и детей» (Купянск Za мир).

Загалом цей тиждень став випробуванням для пропагандистів, але вони впоралися вигадали — стільки пояснень поразці. 


Проєкт реалізується ГО “Інститут масової інформації” та «Накипіло» і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.


Російські маніпуляції в Харківській області: моніторинг, що може зашкодити вашому психічному здоровʼю

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова