Чим небезпечна гіпотермія, особливо під час поранення
Картки

Чим небезпечна гіпотермія, особливо під час поранень

  • Анна М’ясникова
  • Вікторія Пліс
  • 31 Січня

Чому ми про це говоримо?


Тривале й сильне переохолодження може здаватися незначною проблемою, особливо на тлі постійних обстрілів і стресу. Проте його не слід ігнорувати, адже гіпотермія здатна спричинити багато негативних наслідків на організм. Міністерство охорони здоров'я запевняє: тривалість лікування після неї перевищує тривалість лікування постраждалих з опіками більше ніж удвічі.

Тактична медицина розглядає гіпотермію як одну з причин смерті людини. Навіть невелике зменшення температури може завадити згортанню крові та підвищити ризик смертельної кровотечі.


Що таке гіпотермія?


Гіпотермія — сильне загальне переохолодження організму, коли температура тіла опускається нижче за 35 °C. У цьому стані людина втрачає більше тепла, ніж може виробляти.

module 12 hypothermia prevention treatment ua 06Що впливає на втрату тепла?

Вагомі чинники:
▪️ тривала дія холоду;
▪️ висока вологість повітря (навіть тривале перебування за температури 5–8 °С, але за ▪️ високої вологості може спричинити в людини холодову травму);
▪️ вітер, опади;
▪️ хронічні захворювання, надмірна втома;
▪️ вживання алкоголю;
▪️ належність до певних груп (діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі);
▪️ носіння тісного незручного взуття, легкого одягу;
▪️ поранення та травми;
▪️ контакт із холодною поверхнею або рідиною (мокрою землею чи тканиною, холодною водою, снігом тощо).

module 12 hypothermia prevention treatment ua 07Яка буває гіпотермія?

Існує кілька способів поділу гіпотермії за ступенем тяжкості. За клінічними ознаками, що прописані в протоколі МОЗ, вона поділяється на такі типи:

Легка. Виникає, коли температура тіла знижується до 32–35°C. Виникає озноб, шкіра стає блідою, може ускладнитися мовлення. Життєві показники та свідомість у нормі, а тіло здатне підтримувати тепло. 

Середня/важка. У людини сповільнюється серцебиття до 55 і менше ударів на хвилину, знижується артеріальний тиск. Так само й дихання. Свідомість порушується: від легких проявів до настання коми. Під час середньої гіпотермії (коли температура досягає 31–30°C) людина перестає тремтіти. Функції організму сповільнюються, поступово втрачається здатність до терморегуляції.

Підкреслимо: не чекайте, поки з'являться симптоми. Потрібно зробити все можливо, щоби їм запобігти.Людина в біді. Як надати першу допомогу?

▪️ МОЗ застерігає: спочатку переконайтеся, що вам або постраждалій особі не загрожує небезпека. Тільки тоді перейдіть до наступного кроку. Це особливо важливо в теперішніх умовах, коли загарбники гатять по населених пунктах постійно й хаотично.

▪️ Якщо людина у свідомості, заспокойте її та поясніть свої подальші дії. Викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера.

▪️ Захистіть людину від подальшої втрати тепла через навколишнє середовище. Якщо ситуація дозволяє, обережно перемістіть її в тепле приміщення. Але дійте так, аби не погіршити ситуацію: наприклад, якщо є перелам тазу чи хребта, тоді навпаки: не рухайте людину.

▪️ Зріжте або зніміть вологий чи мокрий одяг і взуття. За можливості замініть їх на сухі. Якщо вологі тканини не прибрати, людина буде швидко охолоджуватися. Навіть швидше, ніж якби вона була роздягнута і з сухою шкірою. 

▪️ Якщо в людини є ознаки обмороження, накладіть на уражені ділянки чисті, стерильні, сухі марлеві пов'язки. Вони не повинні стискати шкіру. За необхідності знерухомьте уражені кінцівки. Будьте обережні та не пошкодьте пухирі, якщо вони з'явилися.

▪️ Накрийте людину термоковдрою. Радимо носити їх із собою в аптечці. Найпростішу термоковдру можна купити в аптеці: вони недорогі, легкі та компактні. Але є й недоліки. Часто однієї термоковдри недостатньо, щоби повністю загорнути середньостатистичну дорослу людину. А ще вони легко рвуться і не мають застібок для фіксації. Нині можна знайти дорожчі та якісніші аналоги.

Які бувають різновиди термоковдр і як правильно загортати в них людину, можна подивитися в цьому відео.

▪️ Якщо термоковдри під рукою немає — імпровізуйте. Накрийте людину покривалом, сухим теплим одягом тощо. Захистіть її від контакту із землею: наприклад, можна підкласти картон.

▪️ Запропонуйте людині теплі безалкогольні напої (не гарячі).

▪️ Подбайте про постійний нагляд за людиною до приїзду бригади швидкої. За можливості розпитайте постраждалого чи оточуючих про обставини травми та передайте всю інформацію медикам. 

▪️ При погіршенні стану людини до приїзду швидкої повторно зателефонуйте на лінію «103».

▪️ Якщо людина знепритомніла до приїзду медиків, визначте ознаки життя. Якщо їх немає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Чого точно не варто робити під час допомоги?

▪️ Не давайте людині алкогольні напої та не вживайте самі. Вони сприятимуть розширенню судин і пришвидшать втрату тепла. А ще алкоголь пригнічує нервову систему: людина гірше відчуватиме переохолодження (проте воно все одно відбуватиметься). Тож теплий чай буде значно кориснішим, аніж глінтвейн.

▪️ Не розтирайте тіло, це може призвести до порушень кровообігу та зупинки серця.

▪️ Не намагайтеся підняти температуру тіла швидко. Гаряча вода або обігрівач, включений на повну та підсунутий до людини, додатково навантажать серцево-судинну систему.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова