Чому у Харкові немає літературного фестивалю? Роздуми культурних діячок - Накипіло
Події

Чому у Харкові немає літературного фестивалю? Роздуми культурних діячок

  • Альона Нагаєвщук
  • Ігор Лептуга
  • 18 вересня 2020

У місті відбувається бізліч подій, особливо культурних. До традиційних офлайнових додалися онлайн-проєкти. Харків завжди жив цікавим літературним життям, однак досі тут не відбувалося масштабного фестивалю з поетами й авторами. Чому так відбувається, розмірковували учасниця Харківської літературної резиденції, перекладачка Тетяна Родіонова, програмна директорка Parade-fest Вероніка Склярова та заступниця директорки Літературного музею Тетяна Пилипчук.

Тетяна Родіонова

DSC 9150

«Протягом п'яти років я живу в Києві, але в Хмельницькому ми з командою робимо літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM. Для багатьох людей це звучить дивно, бо ніби перекладацький фестиваль — про що це? Літературний — ми ще розуміємо. в Україні це досить поширена практика. І це не тільки Форум видавців у Львові чи Книжковий Арсенал у Києві. З'явилися різні малі ініціативи. Спочатку було важко пояснити аудиторії, чому ще й перекладацький фестиваль».

«Це фестиваль про художній переклад. Ми показуємо перекладачів як активних творців текстів. Ми говоримо про переклад не лише як про професію, коли ти прост сідаєш за текст і працюєш, а як про певне сприйняття світу».

«З перекладом ми насправді стикаємося часто. Коли стикаємося з певним новим процесом, то ніби перекладаємо його на свою мову, коли чуємо музику, теж якось її конвертуємо у своїй голові».

«Коли йдеться про переклад, це ніби танець у кайданах»

«На фестивалі є професійна програма з лекціями і воркшопами, які можуть бути корисні студентам і фахівцям справи. Також робимо події для більш широкого загалу — запрошуємо поетів, авторів. Проводимо лекції, дискусії, залучаємо різні проєкти, які працюють на межі різних дисциплін — і музика з літературою, і візуальна складова. Через місяць вже буде четвертий фестиваль».

«Один із учасників фестивалю нещодавно написав мені, що планує з друзями їхати в Карпати і ще погуляв би у Хмельницькому. І для мене це теж цінний результат від заходу. Зрештою, це не лише про літературу, але й про культурний туризм».

«Для мене Харків у першу чергу — це про літературу, про культуру. Про всі ці історії 1920-х і про сучасних харківських поетів, яких ми знаємо і любимо. Це дуже близькі і нероздільні речі».

«Я спочатку подумала: „Харків і 20-ті — це ж так очевидно для фестивалю“. Але, може, занадто очевидно. З одного боку, Харків і так вже має свою „родзинку“ і може її підсилити, зробивши фестиваль. З іншого — можливо, про це всі й так знають і треба якийсь сучасний контекст вводити».


Вероніка Склярова

DSC 9244

Я думаю, у Харкові є не тільки місце, але й потреба у літературному фестивалі. Я захоплююсь харківськими видавництвами. У цьому плані ми заявили про себе як дуже про вагоме місце на культурній мапі України.


Тетяна Пилипчук:

Фестиваль — це спосіб розказати про місто, про події, які в ньому відбуваються. Спочатку треба подумати, що ми хочемо висловити, а формати потім знайдуться.

Чому ми не робимо такий фестиваль? Очевидно, тому що в нас немає для цього площ. Заходити на чиюсь площадку з великим фестивалем — не знаю, наскільки для нас це було би доцільно. Тому зараз займаємся тим, що реконструюємо свій музей, щоб можна було на базі оновленого музею зробити фестиваль.

Каким будет Литмузей после реконструкции

«Форум видавців у Львові та — Книжковий Арсенал у Києві — це все ж таки книжкові ярмарки, де представлено багато видавництв. Суто літературні фестиваль — „Острів Європа“ у Вінниці або „Зелена хвиля“ в Одесі — існують вже в форматі літературних виступів. Що стосується Харкова, ми завжди тяжіли до синкретичних форм. Якщо в нас літературний фестиваль, то обов'язково буде музична програма, або якийсь соціальний проєкт чи презентація ще чогось. Не знаю, чи вийде у нас чистий літературний фестиваль. Книжковий ярмарок ми ресурсно не потягнемо. Я думаю, що це більше завдання наших видавництв, які досить добре розвиваються у Харкові».

«У нас вже є приблизне бачення, яким може бути літературний фестиваль. Повірте, він буде дуже харківський і дуже літературний».

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова