БМП «Бредлі» проти сучасних російських танків - Накипіло
Події

Як БМП «Бредлі» нищить найсучасніші російські танки

  • Марія Малевська, Олександр Бринза
  • Олександр Бринза
  • 7 Квітня

Бойові машини піхоти «Бредлі» виробляють у США, і там їх називають легкими танками. Завдяки цим машинам наші військові на передовій досягають неймовірних результатів.

Марія Малєвська і Олександр Бринза з’їздили до 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура» на Авдіївський напрямок, щоби побачити «Бредлі» на власні очі та дізнатися, на що здатна ця техніка.

430609422 251801304652149 5197298458770016574 n

Маленьке побите село по дорозі на Авдіївку. Зустріч із нашими героями призначена біля сільмагу — екіпаж БМП «Бредлі» повертається з бойового виїзду. Гудіння «Бредлі» ні з чим не сплутаєш, він дуже не схожий на решту техніки. Говорить Олександр — командир екіпажу, невисокий і худорлявий чоловік років 55.

«До цього я воював на БРДМах і на БМП-1. Якщо їх порівнювати з “Бредлі”, якщо мені скажуть знову сісти у БРДМ або БМП, 25 год тюрми хай дають! У житті не сяду! Техніка — просто бомба. Підривався на мінах, прилітали по мені КАБи, “Гради”, попадав під фосфор. Машинка просто вогонь! Я вам так скажу: я не знаю, хто придумав цю машину, але вона годиться і для евакуації, і для доставки піхоти, і для логістики. Ця машина… я не знаю… формула життя!».

Розробили «Бредлі» американські конструктори у 70-80 роках минулого століття, це основна бойова машина піхоти механізованих військ США. Ви точно бачили «Бредлі» на кадрах війни в Іраку. Машина досить швидка як для важкої техніки, маневрена, але головне — це захист та озброєння. 

Навідник Олексій, який служить лише пів року, показує своє робоче місце:

— Оце моє головне знаряддя праці, гармата.

— Який калібр у вас?

— 25-й, це 25 міліметрів. 

— Так, щоби для цивільних було зрозуміло, для ураження чого такий калібр?

— Ну, танк воно не пробʼє, хоча всі, мабуть, бачили відео, як з цієї гармати розбирали танк Т-90.

Ці кадри вже стали легендарними, а той січневий бій під Авдіївкою точно увійде в історію російсько-української війни. Екіпаж «Бредлі» 47-ї бригади зупиняє на полі бою російський танк Т-90М «Прорив», найсучасніший та найпотужніший танк у російському війську. Башта танку крутиться навсібіч, екіпаж нічого не може зробити, не може через це і вистрибнути, танк врізається в дерево, добивають Т-90 вже з FPV. І все це — 25-міліметровими набоями.

Є ще бронебійні, хоча 25 міліметрів — це радше не набої, а патрони, поправлять згодом досвідчені військові. І навідник Олексій, і механік-водій цього екіпажу Костянтин донедавна не мали жодного армійського досвіду. 

430781711 252440127921600 4454313585681161749 n

Костянтин останні роки працював садівником. Пішов до війська за сином і невісткою — ті служать у третій штурмовій, на сусідніх позиціях під Авдіївкою. Зараз, каже, бачаться частіше, ніж удома. 

«Крайній виїзд був дуже тяжкий. Ми забирали хлопців з позицій під обстрілами, вдень — це краще вночі робити, але була безвихідна ситуація. І коли ми вʼїжджали, було повідомлення про звук вертольота. Це було найскладніше, тому що ми розуміли, шо ми — найбільш пріоритетна ціль на полі бою. Більше техніки не було, а хлопців було потрібно вивезти. Ми впорались, вийшли». 

Продовжує навідник Олексій. Його цивільна професія — промисловий альпініст: 

— У нас вже потрапляв снаряд з танку, на мінах ми підривалися — і живі. І просто впритул до кацапів приїжджали, щоб забрати свою піхоту.

— Впритул це скільки?

— 10 метрів, 5 метрів. Прям до окопів, в які вже заліз противник, підʼїжджали, бо там наші хлопці ще лишались. Це, мабуть, єдина машина, яка могла вберегти наші життя в обставинах, в які ми потрапляли. Ніяка радянська БМП нас би не витягла з тих ситуацій.

Завдяки чому «Бредлі» такий прохідний і міцний? Олексій показує, як захищена машина: 

«Оце його рідна броня — це просто алюмінієва пластина. Вона вже витримує снаряд радянського БМП, 30-міліметровий. А оце вже додатковий захист. Спеціальна американська система, називається BRAT [Bradley Reactive Armor Tiles, реактивна броня]. Вона вибухає при потраплянні снаряду і відштовхує снаряд від себе».

Максимальна заявлена швидкість «Бредлі», якщо по рівній дорозі, — 60 кілометрів на годину. Звісно, полями та ґрунтовими дорогами тут, під Авдіївкою, швидкості набагато менші. Вояки жартома називають цей БМП «таксі до поля бою». Говорить командир екіпажу Олександр:

«Піхота в салоні навіть не розуміє, що надворі відбувається. Нас міномет криє, а в нас такі відчуття, що просто хтось пальчиком постукав, потарабанив. Я у цій машині дев’ять разів потрапляв у такі ситуації, що якби на БМП був, я з вами би зараз і не познайомився!».

430667708 251801327985480 2686612446146690586 n

Коштує один «Бредлі» 3 мільйони 166 тисяч доларів. Це інформація станом на 2022 рік, коли Сполучені Штати заявили, що передадуть Україні 50 таких БМП. У ремонті машини невибагливі, каже головний сержант взводу технічного забезпечення Олександр. Він саме підʼїхав зустріти машину з бойового завдання й забрати на профілактику.

Оглядають та підлатують БМП після кожного виїзду — від цього залежать життя екіпажу і піхоти, яку вони везуть. Керовані авіабомби, КАБи, під Авдіївкою зараз лягають рясно:

— З досвіду — від 3–4 разів на день і більше.

— Які це КАБи, пів тонни?

— Починаючи з 250 кілограмів до 1,5 тони. У принципі, падає все. Ну, оце щойно прилетів КАБ. 

Атак менше не стало, кажуть оборонці, але відчувається: противник знесилений, хоч і не припиняє штурмувати. Та після відходу Сил оборони з Авдіївки має переваги. Говорить механік-водій екіпажу Костянтин:

«Може, закінчуються люди, може, вони видохлися. Раньше хвилі були наче більші. Хоча в один день менше атак, в інший день більше. Я не сказав би, що щось змінилося, нам складніше трохи стало, тому що тепер в них є висоти, з яких вони можуть працювати ПТУРами по нас. Це гірше. Все решта — вони наступають, ми відбиваємося. Ми тримаємо оборону. Ми заставляємо їх платити високу ціну за свій наступ».

«Є бажання цим фудтраком об'їхати весь Крим». Як годують бійців «Маґури»

Як працюють артилеристи і стабпункт на Бахмутському напрямку

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова