За кого голосувати на виборах? - Накипіло
Події

За кого голосувати на виборах?

21 липня в Україні відбудуться вибори до Верховної Ради. Громадська організація «Центр UA» презентувала результати порівняння передвиборчих програм 12-ти політичних партій, котрі претендують на місце в парламенті.


DSC 2314

«Ми вважаємо, що виборче право — це дуже відповідальний процес, і хочемо, щоб виборці робили його раціональніше. Українці не мають традиції читати програми партій, та навіть якби людина захотіла їх прочитати — а на це піде чотири-п'ять годин — людям просто стане ліньки їх читати», — стверджує регіональний координатор ГО «Центр UA» в Харківській області Вірослав Цюп’як.

Експерти аналізували програми партій із сайту Центральної виборчої комісії протягом двох місяців.

Членство України в НАТО

Більшість партій висловлюється за це членство як стратегічну мету. «Слуга народу» не говорить чітко, чи передбачається в її програмі членство, але говорить про розширену співпрацю та взаємодію з НАТО.

«Радикальна партія» не має позиції з цього питання, а лише наголошує на відстоюванні національних інтересів у світі.

«Опозиційна платформа За життя» та «Опозиційний блок» відстоюють нейтралітет. До того ж «Опозиційний блок» наголошує, що це питання буде винесено на всеукраїнський референдум.

Партія «Свобода», окрім вступу в НАТО,  проголошує своєю метою створення Балто-Чорноморського союзу.

Стосунки України з ЄС

«Опозиційний блок», «Радикальна партія» та «Українська стратегія» не мають чіткої позиції з цього приводу.

«Опозиційна платформа За життя» вважає, що потрібно переглянути умови участі України у зоні вільної торгівлі з ЄС. «Слуга народу» та «Самопоміч» також наголошують на розширеній співпраці.

Війна з Росією

«Опозиційна платформа За життя» пропонує прямі перемовини Київ-Донецьк-Луганськ-Москва. Партия наголошує що під час цих переговорів вона піде на необхідні компроміси для забезпечення миру в Україні. Серед ціх компромісів -  економічна автономія Донбасу та автономія у мовному питанні.

«Батьківщина» виступає за те, щоб Мінській та Нормандський процеси підсилити Будапештським форматом із залученням США та Великобританії. «Опозиційний блок» пропонує виконати Мінські угоди, а партія «Голос» відстоює ідею щодо безкровної деокупації територій Донбасу.

«Європейська солідарність», продовжуючи політику колишнього президента України Петра Порошенка, декларує у своїй програмі введення миротворців на Донбас як засіб, яким вона закінчить війну.

Робота парламенту

«Громадська позиція» та «Свобода» наголошують, що будуть позбавляти депутатського мандату за «кнопкодавство» й прогули. Вони вважають, що десяти відсотків достатньо, аби партія відкликала мандат.

DSC 2300

«Опозиційний блок» пропонує створити двопалатний парламент.

«Але наразі в Європі двопалатні парламенти існують або у федераціях, або у  конституційних монархіях, і партія не пояснює, чи буде Україна змінювати свій конституційний устрій», — коментує Вірослав Цюп’як.

«Слуга народу» и «Свобода» хочуть прийняти Закон «Про відкликання депутатів».

Урядування

Партії «Голос» та «Слуга народу» наголошують, що зроблять аудит державних послуг, щоби скоротити держапарат. «Радикальна партія» говорить, що скоротить кількість міністерств до десяти, але не пояснює, чому саме до такої кількості та які відомства залишаться.

«Опозиційна платформа За життя» виступає за скасування Закону «Про люстрацію».

Правосуддя

«Радикальна партія» пропонує звільнити старих прокурорів та суддів і зробити їх посади виборними. Але проблема в тому, як працюватиме судова система в УКраїни у той період, коли всі будуть звільнені. Деякій час вона буде паралізована, і вони не обґрунтовують, яким чином це можливо буде компенсувати", — говорить спікер. 

«Слуга народу» хоче перезавантажити Вищу раду правосуддя і Вищу кваліфікаційну комісію суддів.

Мовна політика

Незважаючи на те, що ця тема завжди актуальна у політичних дискусіях, проте в програмах провідних партий про неї сказано мало.

«Опозиційний блок» та «Опозиційна платформа За життя» пропонують скасувати чинний Закон «Про мову» та забезпечити навчання російською та мовами національних меншин. Натомість «Слуга народу» обіцяє пріоритетне фінансування розвитку української мови.


Спільно з «Українською правдою» громадська організація «Центр UA» створила платформу, де громадяни можуть детально ознайомитися з програмами партій. А за допомоги спеціального тесту — співвіднести свої очікування з трьома партіями, які найбільше їм відповідають.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова