Які порушення зафіксували спостерігачі «Опори» в день голосування в Харківській області - Накипіло
Події

Які порушення зафіксували спостерігачі «Опори» в день голосування в Харківській області

  • Софія Рогожина
  • ігор Лептуга
  • 26 жовтня 2020

Протягом дня голосування спостерігачі Громадської мережі фіксували поодинокі порушення. Після закриття виборчих дільниць ситуація значно погіршилася.

Найбільш розповсюджені порушення — намагання виборців голосувати без паспортів, заходити вдвох до кабінки для голосування, фотографування бюлетенів, спроби голосувати не в кабінках. Про це повідомив координатор Громадянської мережі «ОПОРА» в Харківській області Микола Зінченко.

bezymyannyi 21

«Наш спостерігач помітив фотографування бюлетеня в Золочеві, звернувся до виборця. Той почав погрожувати, скоріш за все, він був напідпитку, а потім зник у невідомому напрямку. Ми звернулися до поліції», — зазначив координатор.

Правоохоронці також зафіксували підвезення виборців на дільницю з подальшою агітацією. 

«Наприклад, у Малоданилівській територіальній громаді був зупинений автобус, в якому підвозили виборців на дільницю, їм роздавалася партійна символіка. За неофіційними даними, ця була символіка партії «‎Слуга народу»‎», — сказав Зінченко.

Кількість порушень збільшилася під час підрахунку голосів. Так, ледь не на кожній дільниці, де були спостерігачі «Опори», спостерігалися процедурні порушення. Зокрема, не завжди виборчі комісії рахували бюлетені по черзі, у деяких випадках не було можливості бачити позначки на бюлетенях. Також інколи не всі дані заносилися в протоколи, а бюлетені пакувалися не так, як того вимагає законодавство. Крім того, були непоодинокі випадки, коли члени комісій не хотіли видавати спостерігачам копію протоколів та заносили дані в протоколи олівцем. 

«У нас була ситуація на одній з дільниць у 120-ій школі: спостерігачка зафіксувала, що виборча комісія писала протокол олівцем, що заборонено виборчим кодексом. Це може свідчити про подальші спроби якихось махінацій або фальсифікацій даних. Тоді комісія проголосувала за видалення спостерігачки: начебто вона перешкоджає процедурі підрахунку голосів. Комісія відмовилася видавати їй постанову, що жінку видаляють, як того вимагає законодавство. Представники Нацполіції, не бажаючи розбиратися в ситуації, вивели її з приміщення, де рахувались бюлетені, та утримували в школі близько чотирьох годин, не випускаючи назовні», — описав Микола Зінченко.

За його словами, члени комісії не пустили на дільницю патруль поліції, викликаний спостерігачкою. Також спочатку не змогли попасти до приміщення слідчо-оперативна група та представники територіальної виборчої комісії. Згодом їх впустили. Після цього спостерігачку «Опори» відпустили та видали їй копію постанови.

«Ми будемо оскаржувати цю постанову, тому що вона є незаконною. Дії комісії несуть ознаки перешкоджання діяльності спостерігачів, поліції та ТВК», — додав координатор. 

Як повідомив правозахисник Юрій Чумак, у Харківській області ще помітили розповсюдження листівок, які поширювалися начебто однією з партій. Зміст її — що людям після 60 років не треба йти голосувати на дільниці: до них прийдуть члени комісій. А в YouTube ширився ролик із закликом голосувати за конкретні партії. 

bezymyannyi 25

За даними «ОПОРИ», протиепідемічних норм на дільницях дотримувалися. Зокрема місця голосування були забезпечені санітайзерами та масками для виборців. На більшості дільниць були окремі кабінки для голосування виборців із підвищеною температурою. Також захисними костюмами були забезпечені більшість членів комісій, які приїжджали додому до виборців.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова