«Якщо не можете нічого змінити, хоча б зберігайте блювотний рефлекс до зла». Поради військового капелана - Накипіло
Події

«Якщо не можете нічого змінити, хоча б зберігайте блювотний рефлекс до зла». Поради військового капелана

  • Анна Аксьонова
  • Анна Мʼясникова
  • 14 Квітня 2022

Андрій Зелінський  — військовий капелан, співзасновник Української академії лідерства, творець її філософії. У розмові він дав поради, як стати сильнішими під час війни. Далі — його цитати.

Формуйте особисту стійкість

Стійкість — не про незламність, а про здатність справлятися з труднощами. А це неможливо без розвитку.  Під час стресу психіка працює на збереження енергії, тому можна скотитися до рівня простого виживання. Тут дуже важливо не піддатися. Не зависайте ментально на стані «до 24 лютого»  — розвивайтеся інтелектуально, емоційно та фізично.

Якщо все йде не так — спробуйте хоча б поприсідати чи повіджиматися. Весь світ проти, але я це роблю. Психіка опирається, а я залишаюся собою. Так з'являється впевненість, віра в себе, відчуття особистої безпеки. Ви відчуєте, як  впливаєте на ситуацію, навіть коли війна. А людина, яка вірить в себе, зможе згенерувати правильну ідею для нації.

Плекайте людяність

У час тотальної крихкості, коли людське життя так мало значить, коли стільки ненависті і жорстокості, людина може перетворитися на власний рефлекс самозбереження. Є чотири виміри, які допоможуть нашій людяності не посипатись:

1)  вчіться обирати добро

2) ставте під сумнів добре відомі істини

3) захищайте справедливість — якщо  не  можете нічого змінити, хоча б зберігайте блювотний рефлекс до зла

4) споглядайте красу  — дивіться на зорі крізь отвори від уламків снарядів.

Людина — найбільша цінність здорового українського суспільства. Це те, що відрізняє нас від них. Не здавайтеся. Поки ви себе формуєте, ви залишаєтеся живою клітиною у зраненому організмі.

Аналізуйте і дійте злагоджено

Нам хочеться полагодити все, бути скрізь і допомагати всім, але нас на все не вистачить. Ми з вами на довгому забігу. Тому не варто губити власний ресурс та розпорошувати енергію — спрямуйте їх у правильному напрямку. Тут потрібен аналіз: чітко визначіть, де є конкретна проблема, створіть команду, яка може відреагувати на виклик та ефективно діяти. Команда  — це вже не клітина, а цілий орган, який може виконувати правильні функції і здатний щось змінювати.

Спілкуйтеся

Що означає завоювати державу? Спершу приїжджають танки, з'являться сила і насилля — це лякає людей, вони згортаються у «мушлю» для самозахисту. Страх паралізує і перериває комунікаційний процес. Тоді відбувається некроз соціальної системи: відмирають правила і норми, які виражають наші цінності та мету, помирає логіка, за якою ми жили.  Ворог заповнює цей вакуум. У школи завозять нові підручники, з’являються інші інституції — не для людини і не заради людини. Суспільство починає функціонувати за логікою, яка нам не подобається — і це вже не Україна.

Ви бачили відео, де люди втікають від одного силовика, у той час, як українські демонстранти йдуть голими руками на танки? Ви чули розмову, де російський генерал принижує своїх підлеглих? У цьому вся росія.

Що означає вижити? Щоб некрозу не відбулося, треба запобігти соціальному і культурному вакууму. Комунікація  є кровотоком соціальної системи — так організм залишається живим.

Не ізолюйтеся  — бачтеся, спілкуйтеся, разом плачте, жартуйте, співайте. Поки ми спілкуємося, творимо мережеву комунікацію між командами, спільнотами, інституціями, ми залишаємо Україну живою і не дозволяємо ворогу запустити своє програмне забезпечення.

Як не бути довбограєм в Інтернеті під час війни

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова