Гроші підуть за пацієнтом у поліклініки та великі лікарні.
1 квітня в Україні стартувала Програма медичних гарантій — перелік послуг, які держава гарантує пацієнту. Практично всі спеціалізовані медзаклади комунальної власності підписали договір із НСЗУ. Відтепер пацієнт може вільно обирати не лише лікаря первинки, але й заклад та лікарів для стаціонарного та амбулаторного лікування. Можна обирати серед майже 1700 медичних установ по всій країні.
Ми занотували ключові меседжі онлайн-брифінгу.
Як коронавірус вплинув на медреформу?
Керівниця Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан:
У нас зараз проходять перемовини з Міністерством охорони здоров'я і з Міністерством фінансів щодо коштів, які Уряд додатково виділив на лікування хворих на коронавірус. Зараз Національна служба здоров'я надала пропозиції щодо окремого лікування таких хворих, вони ще розглядаються.
Майже два тижжні тому ми почали комунікацію з лікарями «первинки», захоочуючи їх та пацієнтів, щоб перший контакт із терапевтом у разі, якщо пацієнт почуває себе погано або відчуває, що може бути хворим на респіраторне захворювання або навіть коронавірус, він має зателефонувати своєму сімейному лікарю.
Протягом двох останніх тижнів ми просимо лікарів «первинки» вести окремі медичні записи про хворих на коронавірус, щоб ми збирали інформацію і ділилися нею з Міністерством охорони здоров'я.
Чи можна отримати безоплатну допомогу на «вторинці», якщо немає декларації з сімейним лікарем?
Так, для цього у вас є два кейси. Перший — коли ви звертаєтеся до свого сімейного лікаря і далі, залежно від його рекомендацій, ваша пробелма вирішується або на первинному рівні, або лікар надає вам направлення, і ви переходите на вторинний рівень надання медичної допомоги. Другий — якщо це екренний випадок, у вас є можливість безоплатно отримати невідкладну допомогу, незалежно від того, є у вас декларація чи ні.
Перші результати реформи на «вторинці»
Директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський:
На сьогодній день ми підписали 96% договорів з обох сторін. Зашилась невелика частина. Ми очікуємо навнесення технічніх правок від медичних закладів. Сподіваємося, протягом двох днів — сьогодні і завтра — договірна кампанія буде повністю завершена.
Лікування інсультів та інфарктів — приорітетні послуги. На сьогодній день 195 закладів охорони здоров'я підписали договір з НСЗУ на лікування цих хвороб. Думаю, що цей перелік збільшиться. Заклади представлені у всіх регіонах України, мережа цих закладів є територіально доступною для пацієнтів. Завдання місцевих органів влади — розробити якісні маршрути, щоб пацієнти потрапляли саме у той заклад, де йому можуть надати якісну медичну допомогу.
Інфекційні лікарні отримали можливість мати договір з НСЗУ по терапевтичному пакету. Тобто це послуги без проводення хірургічних операцій. Що стосується інфекційних лікарень, які зараз надають допомогу хворим на COVID-19, то є плани, щоб для них був окремий пакет послуг.
Щодо новонароджених, які мають певні патології, є два пакети медичних послуг. Перший — неонаталогічний пакет, який передбачає ранню реабілітацію новонароджених, у тому числі тих, які народилися передчасно. За цим пакетом дуже високий тариф. Якщо дитина народилась із вагою менше 1,5 кілограма, то НСЗУ заплатить медзакладу, який лікує цю дитину, близько 80 тисяч гривень. Другий пакет — реабілітаційний, на які переважно орієнтуються амбулаторні заклад охорони здоров'я. У межах цього пакету НСЗУ також оплатить послугу з надання реабілітаційної допомоги дітям, які народилися передчасно.
До пакету з пологів (фізіологічних) входить вся необхідна медична допомога: і породілля, і новонародженій дитині. Тариф на пологи — близько 8 000 гривень. За нашими розрахунками, цього витачить, щоб забезпечити достатнє фінансування медзакладів, які надають таку послугу. Більшість потужних та менш потужних пологових будинків, які вже мають контракт із НСЗУ, отримають значно більше грошей, ніж вони отримували історично.
Голова Асоціації батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» Олександра Балясна:
В Україні щорічно передчасно народжується близько 20 тисяч дітей. У світі це кожна десята дитина. Жодна з мам не застрахована від цього. За нашими підрахунками, до цього моменту кожна родина витрачала з власного бюджету 100 тисяч гривень, що є дуже великою сумою для сімейного бюджету. Саме через це ми розраховували, що почнеться реформування системи, щоб зняти цей тягар з батьків, щоб якісні послуги були надані перинатальними центрами IV рівня допомоги. Сюди входить і обладнання, і забезпечення медичними препаратами. Ми були дуже стривожені відсутністю парентерального харчування, про це вже кілька років говоримо. Власне, зараз все це має бути забезпечено завдяки НСЗУ.
Дітей всього 24% від загальної кількості населення, все одно вони — 100% нашого майбутнього. Тому важливо вкладати у кожну дитину якісне лікування з перших днів, щоб нам не потрібно було коригувати їх здоров'я у подальшому житті.
Виконавча директорка БФ «Пацієнти України» Інна Іваненко:
Дійсно вільний вибір лікаря — що це для кожного з нас означає? Наприклад, дитина, знаходиться у Львові з тяжкою ховорою. Усі родичі знають, що найкращий лікар, який лікує це захворювання знаходиться у Києві. Завдяки реформі ця дитина може лікуватися у найліпшого лікаря, домовившись із ним про це, а НСЗУ заплатить за лікування.
Кожен пацієнт знатиме про той пакет медичних послуг, за який заплатить держава. Якщо говорити на прикладі онкологічних захворювань, які є досить коштовними, то для пацієнта у реформі безкоштовними будуть діагностика, операційні втручання, базова терапія, променеве лікуваня. Навіть вартість деяких препарів покривається за рахунок державних закупівель.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин