Володимир Зеленський під час пресконференції на заводі «Антонов» підсумував результати двох років роботи на посаді президента України. Ми занотували головне.
Про святкування 30-ї річниці незалежності України
Святкові заходи триватимуть три дні. 22—24 серпня президентською відзнакою «Національна легенда» нагородять громадян, які прославляють нашу країну всередині та поза її межами.
У День прапора України, 23 серпня, в усіх регіонах підіймуться великі прапори, створені спеціально для цієї події. А в Оперному театрі в Києві відбудеться концерт легенд опери та балету.
Крім того, у цей день відбудеться саміт «Кримська платформа» щодо деокупації півострову та безпеки в районі Азовського та Чорного морів. На захід запрошені перші особи та міністри закордонних справ приблизно 30-х держав. Про які країни йдеться, в Офісі Президента повідомлять пізніше.
Володимир Зеленський: «Ми відкриємо постійний офіс “Кримської платформи”, де цілодобово фахівці, від юристів до спеціалістів гуманітарного напрямку, займатимуться питаннями ув’язнення українців на півострові та у Російській Федерації, гуманітарною допомогою тощо».
24 серпня відбудеться парад сухопутних, морських та повітряних сил України в Києві та в Одесі. Ввечері на Олімпійському стадіоні у Києві запланований концерт з українськими зірками. Як дотримуватимуться карантинних обмежень під час заходів, Зеленський не розповів.
До 30-ї річниці незалежності в Україну привезуть першу Конституцію Пилипа Орлика.
Про референдум
Володимир Зеленський: «Щодо державного референдуму: я вважаю, що це має бути найголовніше питання, яке в нас сьогодні є, — ситуація на Донбасі. У нас є декілька планів щодо припинення війни і повернення тимчасово окупованих територій. І я впевнений, що ми представимо на розгляд суспільства саме референдум з такою тематикою. Це може бути один з планів, якщо не спрацює інший».
Яке саме питання щодо Донбасу можуть винести на обговорення, Зеленський поки не назвав.
Закон щодо всеукраїнського референдуму президент підписав у квітні.
Про вакцинацію
Президент: «У нас сьогодні контрактів на отримання приблизно 45—48 тисяч доз вакцин для населення. Це максимальна кількість, яку можна було знайти згідно з європейськими та іншими програмами».
«Щодо того, що Україна — аутсайдер з вакцинації. По-перше, потрібно розуміти, що ми не країна Європейського союзу або НАТО: ми не в пріоритеті в ЄС з точки зору черг на постачання тих чи інших вакцин. І це крапка. Укладання прямих контактів на поставку вакцини, як із Pfizer (завдяки чому Україна отримала 20 тисяч доз вакцини фармкомпанії — ред.), було на рівні складних домовленостей між президентом та прем’єр-міністром або міністром охорони здоров'я. Я вважаю, що в України дуже несправедлива ситуація і, на жаль, у нас немає гучного голосу серед країн ЄС».
«Є домовленість, що компанія AstraZeneka надасть нам ще 10—15 тисяч доз вакцини, коли в Індії буде поліпшення ситуації».
Про звільнення трьох міністрів
Зеленський: «Прем’єр-міністр більше не зміг працювати з міністром охорони здоров'я Максимом Степановим. В цій ситуації я був повністю на стороні прем'єр-міністра. Чому зараз звільнення? Тому що працювати в такому режимі більше було неможливо. Це дестабілізувало атмосферу в МОЗ, відносини міністерства з урядом. Я до Степанова дуже добре ставився та говорив йому: не треба відсторонюватися від головного санітарного лікаря, прем’єр-міністра. Всіх треба під'єднати, але ми всі іноді хочемо отримати славу».
Колишній міністр інфраструктури Владислав Криклій та ексміністр економіки Ігор Петрашко залишаться у команді президента. Яку посаду обійме Криклій, поки невідомо. Петрашко працюватиме в Офісі Президента та займатиметься питаннями земельної реформи.
Про некомпетентність деяких політиків та чиновників
Зеленський: «За певні кроки деяких людей, які поруч зі мною є чи були, дійсно соромно. Я вважаю, якщо це їхні невеличкі промахи, то потрібно пробачити — вони повинні виправляти ситуацію. Завжди треба людям давати другий шанс, тільки якщо вони не злодії. Але ці люди мають самі дорослішати та відповідати за те, що роблять. Щодо Миколи Тищенка, депутата від “Слуги народу”, наприклад: мені соромно за певні його кроки, він був не правий. Партія розглядала питання про його виключення на засіданні, але дала Миколі шанс».
Про ситуацію на Донбасі
Зеленський: «Вчора була зустріч ТКГ у відеоформаті. Ми домовились про відкриття КПВВ».
«Ми будемо йти далі в Нормандському форматі, тому що іншого майданчика дійсно немає. Я вважаю, що, окрім Нормандського формату, буде пряма розмова з президентом Російської Федерації. Також я гадаю про залучення США в цю дискусію, в якому форматі — поки що не можу говорити».
«Ескалація конфлікту може бути. Ми бачимо зараз дуже повільне зменшення кількості військових Російської Федерації (на кордоні з Україною — ред.). Я думаю, така напруга може бути до кінця навчань РФ: як мінімум до вересня».
Щодо закону про деолігархізацію
В Україні може з’явитися спеціальний реєстр олігархів. Ті, хто в ньому з’являться, потраплятимуть під санкції. Які саме, президент не пояснив.
Зеленський: «Головний зміст — ми не хочемо вбити великий бізнес. Законопроєкт, у принципі, написаний, але є декілька деталей. Я думаю, що він з'явиться наступного тижня».
Кого РНБО наразі вважає олігархами, очільник країни не назвав, але пояснив, хто потраплятиме до реєстру:
«Є три головні пункти: вплив на медіа, участь у політичному житті країни (вплив на депутатів чи чиновників, міністрів тощо) та сума активів. При об'єднанні цих трьох позицій людина автоматично потрапляє до реєстру олігархів і тоді може втратити велику частину активів за кордоном. Не завдяки санкціям, а завдяки з'явленню такого поняття на законодавчому рівні, як «олігарх»».
Про підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета
Зеленський відповів на питання журналіста, чи буде покараний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, якщо провина підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета не буде доведена.
«Стовідсоткових доказів, що вони винні чи невинні, немає. Це складне питання. Якщо звинуватили незаконно, я буду серйозно говорити з міністром. Чи зможе він лишитися? Ні, і він це знає», — сказав президент.
Також він зазначив, що переписується з Яною Дугарь, однією з підозрюваних у справі. На підтвердження Зеленський показав листування з Дугарь на смартфоні одному з журналістів на пресконференції.
У вбивстві Шеремета підозрюють медсестру Яну Дугарь, лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта Андрія Антоненка.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин