Громадянська мережа «Опора» зробила аналіз передвиборчої агітації кандидатів у народні депутати на Харківщині.
У липні виборча кампанія претендентів на місце у Верховній Раді видалася активнішою, ніж у червні. Хто найбільше взіємодіяв із виборцями, яким чином найчастіше порушувалося законодавство та наскільки взагалі регіон готовий до виборів, розповів координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами у Харківській області Микола Зінченко.
Проблеми на ОВК
Більшість окружних виборчих комісій вчасно розподілили квоти та сформували дільничні вибочі комісії на Харківщині, проте на деяких округах виникли проблеми. Так, в округах №№ 174, 176 та 179 ДВК були утворені із запізненням через технічні негаразди з системою «Вибори», в яку вносяться дані про членів комісій, і недостатню кількість поданих кандидатур. Також у округах №№ 168, 170 та 172 по три кандидати подали до складу ДВК людей, які не проживають на території Харківської області.
«Представники цих комісій звернулися до Нацполіції, щоби перевірити факт фальсифікації виборчої документації. Є підстави вважати, що ці люди не писали заяви особисто про участь у роботі виборчих комісій», — зазначив Зінченко.
Проблеми також спостерігались у поточній роботі ОВК №181 — туди понад п’яти разів викликали поліцію через конфлікти голови Тетяни Гаєвої з іншими членами комісії. Після звернень представників ОВК Центральна вибоча комісія замінила голову.
«Подібні процеси в ОВК ускладнюють роботу дільничних виборчих комісій по всьому округу й ставлять під загрозу весь виборчий процес в ньому», — коментує активіст.
Порушення ведення агітації
Основні порушення правил ведення передвиборчої агітації — фінансування з виборчих фондів, розміщення матеріалів у незаконних місцях. Активісти зверталась до правоохоронців через випадки розповсюдження листівок за «Опозиційну платформу — За Життя» у будівліях «Укрпошти» у Харкові та за Ігора Смєшка (партія «Сила і честь») в селищі Високому. Крім того, громадські спостерігачі зафіксували на машинах таксі агітацію за Олександра Куницького (партія «Слуга народу»).
Ще одним порушником є партія «Опозиційний блок». За інформацією спостерігачів, досить часто її агітаційні матеріали розміщувались на трамваях і тролейбусах, що суперечить законодавству. Також 18 липня у харківському метро через гучномовці пасажирів запрошували на концерт на майдані Свободи на підтримку «Опоблоку». На заході виступили Ірина Білик, Гайтана і Серьога, який є громадянином Білорусії. За цими фактами активісти також написали заяви до поліції.
«Закон України “Про вибори народних депутатів” прямо забороняє брати участь іноземцям в агітаційних заходах на підтримку певних кандидатів», — додає координатор мережі.
Також у Харкові та області сталося декілька нападів на представників партій та випадків пошкодження їхнього майна. Найчастіше діставалось «Опозиційній платформі — За життя»: невідомі обливали зеленкою Павла Оніщенка, різали намети Андрія Лесика та двічі трощили вхід до офіса цієї політсили. Знищувалися агітаційні матеріали деяких кандидатів «Слуги народу», Олександра Грановського та інших.
Благодійність і подарунки
Ще одним із проявів цьогорічної агітаційної кампанії Микола Зінченко називає так звану «благодійність» і роздавання подарунків від кандидатів. Зокрема, роздачу від імені Геннадія Кернеса («Опозиційний блок») та Валерія Писаренка (самовисуванець за одномандатним округом №168) квитків, за якими можна було безоплатно відвідати атракціони в міському парку розваг.
«З урахуванням того, що вартість квитка на атракціони коштувала приблизно 40-50 гривень, це можна вважати непрямим підкупом виборців», — пояснює Зінченко.
За його словами, кандидати полюбляють роздавати разом із агітаційними листівками заохочувальні подарунки. Наприклад, громадянам пропонувались футболки від представників кандидатів партії «Слуга народу» Вадима Воскобойнікова та Олександра Куницького.
Джинса і чорний піар
Активісти відмічають велику кількість статей комплементарного характеру в харківських онлайн-ЗМІ. Зокрема, у звіті Зінченко позначив статті на користь Дмитра Новицького («Опозиційна платформа — За життя»), Вікторії Кінзбурської («Слуга народа»), Геннадія Кернеса, Володимира Гройсмана («Українська стратегія»).
Найбільше матеріалів з ознаками чорного піару громадські спостерігачі зафіксували в окрузі № 169 проти Олександра Куницького («Слуга народу») та Олександра Кірша («Народний фронт»).
Зіркові артисти
Цьогорічна кампанія відзначилась залученням великої кількості зірок шоу-бізнесу, зауважує координатор «Опори». За місяць на Харківщині побували Maruv, Гайтана, Ірина Білик, Віталій Козловський, Оля Полякова, Дмитро Коляденко. Всі вони виступали під час агітаційних концертів за певних кандидатів.
«Такі дії, звісно, не заборонені законом, але порушують принцип рівності — адже не у кожного кандидата є можливість замовити виступ зірки української естради. Окреме питання — чи оплачували цю агітацію з виборчого фонду?», — прокоментував Микола Зінченко.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин