«Університет вже не єдине місце, де можна отримати знання», — Оренія Яффе-Янаї - Накипіло
Відео

«Університет вже не єдине місце, де можна отримати знання», — Оренія Яффе-Янаї

Експертка з пошуку покликання й побудови кар’єри з Ізраїлю Оренія Яффе-Янаї стала гостею четвертої національної (не)конференції для шкільних педагогів EdCamp. В інтерв’ю вона розповіла, як обрати напрямок у кар'єрі та чи потрібно навчатись в університеті, щоб бути успішним.

В Україні дуже невеликий відсоток випускників вузів потім працюють за фахом...

Це було проблемою в минулому, тому що раніше людям потрібно було навчатись в університеті, щоб отримати професію. Наразі проблемою є те, як знайти професію відповідно до своїх потреб, до того, чим людина хоче займатись. Є багато місць, де ви можете навчатись крім університету. Наприклад, щоб робити взуття, тобі не обов'язково йти до вузу. Цьому можна навчитись через практику, приєднавшись до людини, яка цим займається, або знайти знання в інтернеті. Щоб навчатись музиці, можна вступити до музикальної академії, а можна поїхати в Індію та навчатись у людини, яка грає на сітарі. Саме так зараз змінюється світ.

Власне, зараз людям вже не потрібні університети.

Все ж таки, цей невеликий процент людей, працюючих за фахом, може свідчити, що, вступаючи до університету, діти неправильно обирають напрямок кар'єри. Що потрібно робити, щоб не допустити такої помилки?

Питання в тому, що таке неправильний вибір. Наприклад, якщо ви навчаєтесь в університеті, щоб стати юристом, але ви й дня не практикувались, ви все одно навчились думати як юрист. Можете працювати менеджером або відкрити свій бізнес, але ви вже вмієте думати, як юрист.

Найважливіше в школі — не дати дітям розуміння, що таке правильно чи неправильно, а навчити їх тому, що правильно саме для них. Якщо ти лев — будь левом, якщо ти кіт — будь котом. Не треба намагатись підмінити це. Це те, чому повинна навчати школа й взагалі система освіти: розуміти, що краще для тебе саме зараз, а не в абстрактному майбутньому. Людині треба мати відповіді на питання «Наскільки сильно я хочу навчатись?», «Що я хочу вивчати?», «Що буде правильним для мене зараз і для чого мені це вивчати?».

Відомий приклад Стіва Джобса, який відвідував лише один предмет — каліграфію, а потім створив Windows. Напевно, люди, які з ним тоді спілкувалися, не розуміли його вибору. Але зараз ми бачимо, як цей вибір вплинув на те, в якому світі ми живемо.

Ми знаємо людей, які були дуже успішні до 30-ти років. До того часу вони отримували стипендії, їх обирали, а коли їм виповнилось 30, вони мають самі проявляти ініціативу, але вони не знають, як це робити. Така людина не має досвіду практичної діяльності, в неї ніколи не було невдач і в неї недостатньо ресурсу для того, щоб проаналізувати, чим вона хоче далі займатись.

За якими критеріями потрібно вибирати напрямок майбутньої кар'єри?

Перш за все, зробіть собі найкращій подарунок: дозвольте собі вивчати те, що вам подобається більш за все.

Якщо в тебе є натхнення вивчати латинь, вивчай латинь. Якщо тобі подобається готувати, то дай собі можливість розвивати це бажання. Найголовніша задача — це знайти всередині себе ті внутрішні бажання і слідувати їм протягом всього життя. Іноді може статись так, що ти сам собі придумаєш професію. Наприклад, зараз є професійні інстафотографи. Вони також важливі для суспільства, у людей є такі потреби.

Цей внутрішній пошук — не тільки про те, чого я особисто хочу, але й про те, що потрібно суспільству, які є тренди.

Ви сказали, що вже не потрібно ходити до університету, щоб здобути професію. Чи означає це, що університетська освіта — це пережиток?

Для університетів, як і для шкіл, це певний виклик. Тепер університет має бути не просто місцем, де можна отримати знання, тому що знання зараз можно отримати в інтернеті та не тільки. Університети мають стати чимось більшим. Вони мають залишитись, але в іншому форматі. Вся система, коли ти йдеш до університету, навчаєшся та отримуєш професію, вже не працює. Треба навчатись протягом усього часу. Можливо, університети мають замислитись над тим, щоб навчати не лише людей певного віку після школи, а організовувати більш тривалий життєвий процес навчання. Адже зараз, навіть якщо доктор закінчив хороший університет, скоріш за все, через три роки методи лікування зміняться, та йому треба буде їх опановувати.

Університети, як і школи, дуже негнучкі й непристосовані до змін. Вони відчувають це на собі, адже до них йде менше людей, і через це вони отримують менше грошей.

В Ізраїлі існує система, створена державою, яка має допомагати дітям обирати майбутню професію?

Зараз в деяких наших школах з'явився предмет «Як розвинути та знайти свою кар'єрну пристрасть». Також в Ізраїлі обов'язково треба пройти службу в армії, і в приватних, і в державних школах є програма, яка дозволяє випускникам шкіл зрозуміти, чим би вони хотіли займатись на службі та після неї. Навіть в армії зрозуміли, що найкращій шлях — це винайти в людині сильні сторони та дати їй робити те, в чому вона найсильніша, а не спонукати її займатись тим, що, на думку керівників, потрібно армії зараз.

Це така формула: чим краще людина розуміє себе, чим більше їй подобається робота, тим більше переваг отримує суспільство на виході.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram, чтобы быть в курсе свежих новостей.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова