Українки за кордоном: як не потрапити до рук ґвалтівників - Накипіло
Події

Українки за кордоном: як не потрапити до рук ґвалтівників

  • Олена Лептуга, Аліка Піхтерева
  • 29 Березня 2022

Три з половиною мільйона українців виїхали за кордон від початку повномасштабного вторгнення рф на наші території. Більшість — жінки. Зараз вони перебувають у пригніченому та розгубленному стані. Безумовно, європейська спільнота надає всебічну підтримку та допомогу нашим співгромадянкам, але буває так, що емоційною вразливістю жінок можуть скористатися злочинці.

Як не стати здобиччю торговців людськими життями, ми обговорили з Маріаною Євсюковою, засновницею Української жіночої ініціативи в Обʼєднаних Арабських Еміратах, головою Ради «Ла Страда-Україна». 

Як змінилася статистика скоєння гендерно зумовлених злочинів у світі від початку війни?

Ще рано говорити про точні дані. Щорічно в Україні фіксувалося приблизно 300 випадків торгівлі людьми. Зараз до правозахисних організацій надходять тривожні повідомлення, що над жінками відбувається насильство з боку окупантів на території України. Реєструються випадки експлуатації жінок на території європейських країн. Цифрами можна буде оперувати дещо згодом.

Як зрозуміти, що мене намагаються зробити жертвою?

Нікому не довіряйте паспорт. Єдина особа, яка має право тримати його в руках — робітник прикордонної служби. Варто мати при собі копію документів, своїх та дитячих. Якщо немає можливості роздрукувати копії — зробіть скріншоти чи фотографії даних. Розуміючи, що маєте «запасний аеродром», ви почуватиметеся набагато впевненіше.

Як відрізнити людину, що щиро хоче допомогти, від злочинця?

На кордоні українців зустрічає багато волонтерів, які готові надати всебічну допомогу. Існує низка програм для розміщення біженців. Наскільки це можливо в такому вирі — все структурується. Потенційні злочинці легко можуть сховатися серед охочих допомогти. Найчастіше вони перестрічають жінок у приватному порядку з пропозицією розмістити їх у себе в обмін, наприклад, на надання ними послуг прибиральниці чи доглядальниці за літніми людьми.

Психіка біженки, що піддалася десяткам панічних атак, сприйме таку пропозицію зі вдячністю. Але варто розуміти, що це неправильно. Кожна держава ЄС опікується тим, щоби людям, які вимушено покинули домівки, було надано прихисток і все необхідне на безоплатній основі.

До мене підійшли на кордоні та наполегливо пропонують допомогу. Як вирахувати шахрая?

Запитайте в нього, чи безкоштовна ця допомога? Якщо вам запропонують за це «віддячити» працею — ймовірно, ви натрапили на не надто доброзичливу людину. А якщо вона попросить «потримати» ваш паспорт — це вже точно.

Чи можна убезпечитися заздалегідь, аби розминутися з шахраями на кордоні?

Можна. Для цього краще не виїжджати самостійно. Чим вас більше, тим складніше порушити ваші права. Якщо ви обрали сісти в машину до незнайомих людей — перестрахуйтеся. Зробіть фото номерних знаків автівки, відписуйте близьким чи друзям про кожне пересування. Можна поділитися маячком в Telegram. Можна придумати кодове слово на випадок, якщо ви відчуєте якийсь негаразд, але напряму повідомити родичів незручно. Якесь завуальоване речення, яке пояснить вашим близьким, що треба бити на сполох. 

Я повідомила родичам, що потрапила в халепу. Але ж вони в Україні, а я тут. Що вони можуть зробити?

Потрібно передати в поліцію всі дані, що близькі отримають від вас. В європейських країнах діють неурядові організації, які захищають права жінок та дітей. Наразі в Україні відновили бот Національної гарячої лінії «Ла Страда-Україна». Цілодобово приймають дзвінки за номером 116-123. Можна написати їм в мессенджер. Робітники мають міжнародну базу даних організацій за кордоном і зможуть оперативно передати інформацію безпосередньо правозахисникам країни, де робиться спроба злочину.

У мене немає родичів, або я не хочу їх лякати. Що можна зробити самій?


Озбройтеся контактами правозахисних організацій всіх країн, які зустрічатимуться на вашому шляху. Якщо кінцевий пункт призначення Німеччина — ви будете їхати через Польщу, Чехію, Словаччину. Дізнайтеся, куди звертатися за допомогою в кожній з цих країн ще до того, як перетнете кордон. 

Корисні телефони та лінки в Україні:
– Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми, гендерної дискимінації — 116123 або 0800500335.
– Сторінка у Fb й можна консультуватися через месенджер.

Поки я у Львові, хочу убезпечити себе інформаційно, аби уникнути проблем за кордоном. Куди я можу звернутися?


У Львові вже 20 років працює організація «Жіночі перспекти. Наразі там сформовано транзит-центр для жінок, які намагаються виїхати. Там надають короткостроковий прихисток та інформаційну підтримку жінкам, які збираються покинути країну на період війни.

Зі мною вже відбуваються спроби експлуатації чи насилля. Я не маю телефона. Як мені врятуватися?


Якщо поруч немає поліцейського відділку — спробуйте пошукати медзаклад. Там можна попросити про допомогу. У крайньому разі порятунок можна знайти в будь-якому людному місці, хоча б у магазині. 

Але ж я не знаю мови.


У зв’язку із війною, яку розв’язала російська федерація, в країнах Європи різні правозахисні організації активно працюють, щоби подолати проблему мовного бар’єру. Жінці варто враховувати, що вона не одна, і що проблему можна вирішити, бо над цим працюють у кожній з країн, які приймають українських біженців.

А якщо у мене немає документів?


Це ніколи не було перешкодою, щоби попросити про допомогу.

Боюсь, якщо поскаржуся поліції — мене депортують.


Це неможливо, — абсолютно точно впевнена Маріана Євсюкова. В умовах воєнного стану в Європі працюють найнадійніші механізми захисту громадян України. 
Це ніколи не було перешкодою, щоби попросити про допомогу.

Відчуваюся винною через те, що наді мною вчинили насилля. Соромно шукати порятунку.


Людина, яка не знаходиться в уразливому стані, не потрапить до рук зловмисників. Людина, яка тікає від війни, апріорі дуже пригнічена. І ті, хто цим користується, винні у насильстві, аж ніяк не жертва. Багатьма жінками керує думка, що треба будь-якою ціною убезпечити себе, дітей чи літніх батьків, тож вони ладні погодитися на що завгодно, аби лише все нормалізувалося. Варто пам’ятати: навіть якщо експлуатація відбувається за згодою — це провина експлуататора(ів), а не ваша персональна. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова