Що трапилось?
Пандемія коронавіруса COVID-19 впливає не лише на фізичне, але й на психологічне здоров’я людей у всьому світі. За даними Американської психіатричної асоціації, мінімум половина дорослих американців відчуває високий рівень тривожності. Ми проконсультувалися з Роксаною Рзаєвою, яка працює психіатром 8 років, щодо панічних атак та методів їх подолання.
Що таке панічні атаки?
Суб’єктивно — це такий стан, під час якого ми відчуваємо сильну тривогу, від семи до дев’яти балів за десятибальною шкалою, де нуль — це стан цілковитого спокою, а десять — повна паніка. Симптоми цієї тривоги настільки лякаючі та незвичні, що нам починає здаватися в цей момент, що в нас стався серцевий напад, ми задихаємось або втрачаємо контроль над собою.
У панічних атак є якісь симптоми?
Найчастіші симптоми — серцебиття, утруднене, неконтрольоване дихання, відчуття оніміння та поколювання в тілі та кінцівках, запаморочення, тремтіння, відчуття болю в грудях, пітливість — з’являються раптово і супроводжуються острахом та неспокоєм. Більшість пацієнтів Роксани описують цей стан як «відчуття наближення смерті».
Чому ці симптоми виникають?
Зазвичай вперше це стається на фоні стресової ситуації — наприклад, у разі підвищених фізичних та емоційних навантажень, недосипання, вживання великої кількості кави та іноді — на фоні підвищення загальної тривожності. Це нормальна функція занепокоєння — мобілізація нашого тіла й психики до функціонування в умовах небезпеки. В таких ситуаціях частина нервової системи, симпатичний відділ «швидкого реагування», перебуває у стані підвищеної готовності, тож в його функціонуванні легко може відбутися збій. Під час збою тіло реагує так, наче ми знаходимося в умовах реальної небезпеки, і видає реакцію «атакуй або втікай».
На фізіологічному рівні це означає, що організм починає готуватися до активного руху. Серце швидше качає кров, щоби забезпечити нею м’язи, ми починаємо частіше дихати. У цей момент може здаватись, що дихання некероване, і ми задихаємося. Кров відливає від голови та кінцівок, ми можемо відчувати слабкість, «ватні» ноги, оніміння й запаморочення. Іноді виникає відчуття нереальності того, що відбувається. Змінюється сприйняття власного тіла, з'являються сухість у роті, нудота, симптоми з боку кишківника.
А це прояви виключно панічної атаки?
Аналогічні симптоми можуть виникати при захворюваннях надниркових залоз, щитовидної залози, у разі пролапсу мітрального клапану, тому в протокол обстеження людини з симптомами панічної атаки обов’язково входить консультація ендокринолога та кардіолога.
Згідно з деякими теоріями, панічну атаку можуть провокувати ситуації, які в ході еволюції дійсно могли бути небезпечними для людини — наприклад, на відкритій місцевості наші пращури легко могли стати здобиччю хижих звірів.
Подібний стан чимось небезпечний?
Сутність проблеми панічних атак не в їхньому існуванні, бо це є відносно нормальна тілесна реакція на відчуття страху, а в тому, що ми лякаємось цих проявів. Панічна атака не є небезпечною для нашого організму й минає протягом 20—60 хвилин. Небезпечнішими є наслідки нашого страху повторення цього стану та значення, які ми надаємо фізичним симптомам.
У ці моменти в людей виникає багато тривожних думок: ми аналізуємо тілесні відчуття, і зазвичай ці висновки є помилковими. Ми розцінюємо гострий стресовий стан як симптом якогось страшного захворювання, що може призвести до смерті найближчим часом. І лякаємось ще більше.
Частина людей з панічними атаками побоюється, що цей стан повториться в місці, де важко звернутися за допомогою чи швидко повернутися в безпечні умови. Такий страх має назву агорафобія та є однією зі складових панічного розладу.
Дихальні вправи допоможуть?
Всі способи переключити увагу — наприклад, зробити спеціальні дихальні вправи — з одного боку, мають позитивний короткотерміновий ефект: тривога трохи зменшується. Але в довгостроковій перспективі це не дає тілу зрозуміти, що нічого страшного в цих симптомах немає, і що цей стан можна пережити. І тоді людина стає залежною від релаксаційних вправ та продовжує відчувати сильний стрес щоразу, коли з’являються ознаки панічної атаки.
Як запобігти панічним атакам?
Тут допоможуть тривіальні поради: нормальний режим праці й відпочинку, інформаційна гігієна, гігієна сну, гарне харчування, спілкування з рідними та близькими, наповненість життя корисними, приємними й змістовними активностями, достатній рівень фізичної активності.
Що робити, коли атаки повторюються, а я не можу з ними впоратись?
Якщо панічні атаки, які повторюються протягом місяця, призводять до суттєвого емоційного стресу та до змін у звичайній поведінці людини, можливо, це — панічний розлад.
Відповідно до сучасних протоколів надання допомоги у випадку легкого та помірного ступенів панічного розладу використовується когнітивно-поведінкова психотерапія. Також ефективними можуть стати деякі напрямки психодинамічної психотерапії, проте вони потребують трохи більше часу.
А є якісь ліки?
Ліки має призначати лікар-психіатр, а процес прийому має проходити під контролем з боку спеціаліста. Самолікування в цьому випадку має набагато більше ризиків, ніж переваг.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин