Розумна ощадливість: що варто знати, перш ніж придбати сонячні панелі - Накипіло
Партнерські матеріали

Розумна ощадливість: що варто знати, перш ніж придбати сонячні панелі

  • Діана Руда
  • free stock
  • 2 листопада 2021

Спонсорський матеріал

Сонячна енергетика набуває популярності серед українців. Найкраще про це свідчать зовсім не великі промислові електростанції, а сонячні панелі на будинках звичайних громадян. За даними Держенергоефективності, наразі понад 35 тисяч домогосподарств встановили дахові СЕС. 

Їхні сусіди теж цікавляться сонячними електростанціями. І не лише через природне для українців бажання «щоби було не гірше, ніж у сусіда»: дахові СЕС давно довели свою зручність та надійність. Особливо яскраво це проявляється, коли згорів трансформатор чи впала опора, і електроенергія є лише в тих, хто встановив удома гібридну СЕС з акумуляторами.

Сама собою дахова СЕС — стабільна конструкція, яка не вимагає додаткової уваги. Вона просто стоїть на даху, не видає жодних звуків, практично не потребує догляду. Хіба що генерує електроенергію та зменшує витрати власника. Проте щоби картина була саме такою, потрібно уважно вибирати компоненти для сонячної електростанції. Як показує українська практика, намагання «заощадити ще одну гривню» призводить власників СЕС до необдуманих рішень та неприємних пригод з обладнанням. Розказуємо, як розумно зекономити на сонячній електростанції.

Не зовсім легальні панелі = цілком реальні проблеми

Падіння цін на обладнання для сонячних електростанцій за останні 10 років було стрімким. На сьогодні СЕС потужністю в 30 кВт можна встановити менш як за 15 тисяч доларів. Деякі українці, втім, вирішують, що саме час заощадити ще більше та домовляються з «сусідом, який посприяє на митниці». Результат — контрабандно ввезені фотовольтаїчні модулі, пару тисяч доларів економії та несплачені податки.

Сфокусуємося не на податках, а на проблемах, які потенційно купив собі власник нової сонячної електростанції. Вони починаються з того, що обладнання, яке він придбав, не відповідає заявленим характеристикам. Тобто панель, яка мала б видавати 350 Вт, може видати всього 315. Або в її роботі проявляються найрізноманітніші дефекти: від «мертвих» модулів до тріщин або інших дисфункцій. Зрештою, попри всі наліпки та бірки, це може бути панель зовсім не того виробника, про який домовлялися зі знайомим-«рішалою».

Однак замінити дефективні контрабандні панелі на справні — пригода, яка навряд чи закінчиться чимось добрим. Може, сусід-контрабандист — добра людина, яка знає свою справу, проте фонду заміни неякісних модулів у нього просто немає. Так само як і відділу технічного контролю та прийому сонячних панелей від виробника. Саме тому він і пропонує низьку ціну, бо не гарантує якість товару та обслуговування після купівлі. 

За своєю суттю намагання зекономити на «сірому» імпорті сонячних панелей нагадує гемблінг, гру в казино. Треба лише пам’ятати, що ставки для власників сонячних електростанцій можуть сягати 10–15 тисяч доларів. А потенційний виграш — усього пару тисяч. Тобто це невигідна гра з поганими ставками.

«Куплю проблему на AliExpress»

AliExpress — ще одна точка ризику для тих, хто прагне купити сонячні панелі та інвертори дешевше. У цьому величезному глобальному супермаркеті є все: від промислового устаткування для роботи в кар’єрах до наборів для вишивання бісером. Звісно, сонячні панелі теж є, і продають їх сотні найрізноманітніших компаній. Здавалося б: є з кого вибрати та можна зекономити на послугах дистриб’ютора, який офіційно представляє виробника обладнання.

Але така логіка працює лише в теорії. Коли ж доходить до практики, виявляється, що описи сонячної панелі чи інвертора на AliExpress не завжди відповідають дійсності. Тобто покупець думає, що купує топову панель від JA Solar або Jinko, і на фотографіях — саме ті омріяні панелі з усіма наліпками та сертифікатами. Однак де-факто можна отримати щось зовсім інше. Хоча б тому, що наліпки на фотографії не гарантують якості, а продавець на AliExpress не відповідає за достовірність даних.

Справа ще й у тому, що більшість фотовольтаїчних модулів наразі виробляються в Китаї та звідти ж постачаються у різні країни світу — в тому числі й в Україну. І далеко не всі роблять якісні сонячні панелі, а у відомих виробників теж є певна частина некондиційного товару. І те, й інше часто опиняється на AliExpress та рекламується тим клієнтам, хто надто загорівся думкою зекономити більше, ніж це фізично можливо. 

Багато українців, які купували панелі онлайн, зіткнулися з цією неприємною реальністю. Щойно вони отримували довгоочікувані сонячні панелі, розуміли: надісланий товар — не зовсім те, що було на фото. Та повернути придбане на AliExpress практично неможливо, особливо якщо продавець торгує сонячними панелями не найкращої якості.

«Я і сам усе знаю, навіщо ті консультанти»

Українці часто намагаються зекономити на послугах фахівців і не йдуть до професійних консультантів. Їм здається, що вони прочитали кілька текстів у Інтернеті й самі добре розібрались, як треба. Вони щиро вважають, що достатньо просто взяти панелі найвищої категорії Tier 1, і все буде добре. Це ж усе-таки міжнародний стандарт!

Але реальність виявляється складнішою, ніж кілька статей та розуміння ключових принципів. Одним з найважливіших показників для сонячних панелей є швидкість деградації. Простими словами: на скільки відсотків зменшується виробіток електроенергії з тих чи інших панелей за рік роботи? Для якісних панелей такий показник не перевищує 0,5 % щорічно.

Саме щоби бути певним, що панелі відповідають заявленим характеристикам, і потрібні дистриб’ютори. Вони слідкують, наскільки товари від того чи іншого постачальника відповідають міжнародним бенчмаркам та сертифікаціям типу TUV. Для цього вони постійно їздять на виставки, спілкуються з колегами з-за кордону, випробовують рішення. Це необхідно, щоби споживач був певен: його панель вироблятиме саме 350 Вт, а не 315, і за рік вона зменшуватиме власну генерацію на 0,5 % і не більше. Така робота на користь споживача є непомітною, але вкрай потрібною. 

«Офіційно завезене обладнання вийде дорожчим. Але з ним ви купуєте цілий комплекс послуг та експертизу компанії, тим самим уберігаючи себе від необхідності додзвонюватися на AliExpress. У надійного дистриб'ютора — прямі контракти та постачання від виробника, гарантійне обслуговування та технічний сервіс 24/7. Це звільняє власника сонячної електростанції від зайвих турбот», — запевняє Олександр Ковпак, технічний директор компанії «Атмосфера»

Замість страховки

Часто українці згадують про страховку, коли потрапляють у дорожньо-транспортну пригоду, якщо потрібно поремонтувати бампер, крило, змінити пошкоджене колесо або лобове скло. І ті, хто не мають страховки, дуже шкодують у цей момент про її відсутність.

Із домашньою сонячною електростанцією — подібна ситуація. Робота з офіційним дистриб’ютором сонячних панелей трохи дорожча від цін на AliExpress чи у знайомого «рішали». Але саме спеціалісти дистриб’ютора гарантуватимуть якість придбаних сонячних станцій та іншого обладнання. Вони також професійно проконсультують: яке саме устаткування найбільше підходить замовнику. А якщо щось піде не так, замінять товари зі спеціального підмінного фонду за гарантійною угодою — усе задля того, аби станція клієнта тихо виробляла кіловат за кіловатом та економила кошти власника.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова