«Розкріпачення» лікарів, людський капітал та «нічого святого». Харків'яни визначили, якою хочуть бачити систему охорони здоров'я за 10 років - Накипіло
Події

«Розкріпачення» лікарів, людський капітал та «нічого святого». Харків'яни визначили, якою хочуть бачити систему охорони здоров'я за 10 років

  • Дмитро Кузубов
  • Ігор Лептуга
  • 15 червня 2021

У суботу, 12 червня, в Північному корпусі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна відбулась зустріч  «Українська медицина. Нічого святого».

Представники бізнесу, місцевого самоврядування, IT-кластеру,  лікарі та керівники медзакладів, студенти-медики, освітяни, громадські діячі та журналісти об'єдналися, щоб разом з засновниками Маніфесту здорового суспільства Володимиром Курпітою, Тетяною Гавриш, Павлом Ковтонюком, Вікторією Тимошевською та Михайлом Довгополом обговорити ідеї, які могли б перетворити існуючу пострадянську систему охорони здоров'я на сучасну, а також розробити реальні кроки для втілення цих ідей в життя.

Зустріч невипадково назвали «Українська медицина. Нічого святого».

DSC 0295

«Десакралізація — ідея, без якої, мені здається, не можна в Україні медицину змінити так, як ми хочемо. Є багато актуальних проблем, про які ми просто не говоримо, бо це табу. Ми удаємо, що в нас є державна медицина, яка все повинна нам робити, але самі знаємо, як цю допомогу отримувати, з ким домовлятись, кому дзвонити і скільки заносити. Нам треба припинити жити в цій шизофренії, відмовитись від цих речей і вирішувати реальні проблеми, які створюють нам стільки незручностей.     

Без нормального діалогу на цю тему змінити це неможливо. Тому наша ідея в тому, що зміни протягом наступних років в Україні повинні супроводжуватись чесним діалогом, який ми повинні бачити в медіа, на зустрічах, в програмах політиків. Тільки тоді буде якийсь прогрес», — впевнений Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC), заступник міністра охорони здоров’я у 2016—2019 роках.

В центрі уваги Маніфесту знаходиться людина, а рівень людського капіталу визначає успіх країни. Людський капітал – це здоров’я, освіта та розвиток, який нове покоління отримує протягом дитинства. І який потім конвертується у добробут країни та виховання нового покоління здорових, освічених та щасливих людей.

За Маніфестом лікарні мають бути автономними, а лікарі вільними. Держава повинна гарантувати безпеку та підтримувати соціальну справедливість у сфері охорони здоров'я, а інноваційні технології та штучний інтелект — спрощувати та робити прозорими процеси. Водночас громада як відповідальний власник має брати активну участь у розробці стратегії розвитку медичних закладів.

DSC 0151

«Ми говоримо про процес “закріпачення” лікарів, який має радянське коріння. Молоді люди, які за кілька років після інтернатури створили власні медичні практики і зараз працюють з Національною службою здоров'я, є проактивними. Можливо, через них зросте спільнота, яка буде вимагати іншого ставлення до лікарів.

Також треба змінювати підходи до освіти. Мені здається, що найшвидший шлях сьогодні — це реформування інтернатури, зміна критеріїв і стандартів допуску лікарів до професії. Але багато з тих речей вимагають політичного лідерства», —  каже лідерка Харківської експертної групи з підтримки медичної реформи, керуюча партнерка ЮФ ILF Тетяна Гавриш.

Вона називає існуючу систему охорони здоров'я «феодальною та законсервованою».

Під час зустрічі учасники об'єдналися у професійні групи: лікарі з лікарями, підприємці з підприємцями, журналісти з журналістами тощо. Кожна група розробила та презентувала п’ять головних рис, які б хотіла бачити в системі охорони здоров'я до 2030 року. 

DSC 0215

DSC 0212

Спільними у всіх груп виявились наступні: здоров'я як цінність, профілактика, безпека, пацієнт орієнтованість, ефективність (достатньо фінансів), відкритий діалог, доступність, діджиталізація (єдиний інформаційний простір), якість та постійний розвиток. 

«У суспільстві відбувається дуже багато змін і хотілося б, щоб медицина була теж тою сферою, де б відбулися зміни. Перш за все, ці зміни стосуються ставлення до пацієнта, відношення між лікарем і пацієнтом. Вони мають бути більш близькими, більш комфортними. Я вважаю, що Маніфест здорового суспільства може бути стратегією для того, щоб змінювати охорону здоров’я», — зазначив учасник зустрічі, підприємець, член Опікунської ради УАЛ Харків Слава Родіонов.

Після цього групи учасників переформатували за змішаним принципом: до кожної команди увійшли медики, підприємці, громадські діячі тощо. Кожна команда спробувала відповісти на питання, що можна зробити, щоб втілити в життя базові принципи, які спільними зусиллями розробили під час попереднього мозкового штурму.

DSC 9993

DSC 0070

Наприклад, щоб визначити здоров'я як цінність, запропонували такі методи, як шкільне виховання, залучення лікарів до створення підручників, громадського-просвітницькі кампанії, популяризацію лікарями здорового способу життя, просування теми здоров'я через суспільних мовників та корпоративне страхування. 

А для покращення пацієнтоорієнтованості — сервіс зворотнього зв’язку, протокол послуги та інформаційні буклети для пацієнтів, тренінги для медичних працівників, ініціювання та участь в опікунських радах тощо.

Насамкінець учасники в форматі відкритого мікрофону поділилися своїми враженнями від зустрічі.

«Я йшла сюди з нездоровим скептицизмом, а виходжу з гарантованим оптимізмом, — запевнила політологиня Юлія Біденко. — Я побачила дуже багато людей, яких це [проблеми системи охорони здоров'я — прим.] непокоїть, які готові думати та діяти. Після сьогоднішньої зустрічі я точно знаю, що реформа в сфері охорони здоров'я необхідна».

Організатори зустрічі вважають, що саме під час таких обговорень створюється фундамент для подальших змін. 

DSC 9839

«Для меня дуже важливо, що на цю, умовно кажучи, “медичну” зустріч, прийшли, зокрема, люди, які не мають стосунку до медицини. Комунікація і взаємодія на рівні громади дозволяє зрушити процеси. Нарешті як суспільство ми починаємо розуміти, що ніхто “зверху” нічого не зробить. І навіть якщо дадуть вказівки, настанови, вимоги, все одно допоки ми як громадяни не відчуваємо потреби щось змінювати і не будемо фізично щось робити, нічого не зміниться. 

Я не закликаю зависнути на цьому етапі формування та кристалізації цінностей, але фундаментальні базові принципи мають бути спільними і це гарантує міцний фундамент. А потім вже кожний в силу своїх знань та навичок може змінювати речі», — підбила підсумки директорка програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» Вікторія Тимошевська.  

Маніфест підготовлений в рамках проєкту «Залучення громадськості до аналізу впровадження стратегії реформи охорони здоров’я та розробка нового етапу до 2030 року» за підтримки Міжнародний фонд «Відродження».

DSC 9922

Позиція МФ «Відродження» може не збігатися з думкою засновників документу.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова