Пам'ятаєте розп'ятого хлопчину в Слов'янську, бандероснігурів та літри крові російський малят, випитої жорстокими львів'янами?
Зараз це спростовано та викликає неприховану посмішку, виглядає абсолютно абсурдно, але в свій час ці історії добряче зіграли на розпал міжнаціональної ворожнечі та затуманення мізків.
Що робити, аби не дати зманіпулювати тобою? Читайте далі в інструкції.
Порада №1
Споживайте інформацію тільки з перевірених надійних джерел, в іншому випадку перевірте її хоча б з двох, а в ідеалі, з трьох джерел.
Порада №2
Чітко перевіряйте першоджерело інформації. Перейшовши через ряд посилань, знайдіть той, який «злив» інформацію. Дуже часто для таких цілей створюються окремі ресурси з кількома сторінками, одна з яких з фейком, який добряче роздують потім інші ЗМІ за наявної потреби. Також дуже часто подібні сайти використовують для компромату або очернення репутації політичних функціонерів.
Порада №3
Подумайте, якщо ця інформація з’явилась, хто за цим стоїть та з якою метою це викинув її.
«Обов’язково ставте собі запитання: “Кому це вигідно?” Ми не завжди маємо відповідь. Але саме запитання і те, що ми можемо висунути власні 2-3 варіанти припущень, це вже стимулює у вас критичне мислення», — медіаексперт Андрій Куликов.
Порада №4
Не сприймайте інформацію за заголовками, переходьте за лінком та ознайомлюйтесь матеріалами. Маніпулятивні заголовки — чи не найбільший гріх українських ЗМІ. Наприклад, не вникнувши в новину із заголовком «Помер президент». Ви можете подумки побажати землі пухом Петру Олексійовичу, так і ніколи не дізнавшись, що помер колишній президент Ізраїлю Шимон Перес.
Russian Bobsledder Who Wore “I Don’t Do Doping” Shirt Gets Busted For Doping
Порада №5
Не довіряйте надмірному емоційному забарвленню тексту. Чим більш гіперболізовано описана ситуація, історія, тим більша ймовірність, що це написано не журналістом, а маніпулятором.
Як казав Геббельс: «Дайте мені медіа і я з будь якого народу зроблю стадо свиней».
Так от, слухайте мудрих людей, таких, як у наступному аудіо, щоб не бути стати тим омріяним для влади стадом свиней. Будьте мудрі та виховуйте в собі медіагігієну на не нижчому рівні, ніж чистоту тіла.
Для вас корисні тези, від двох медіаексперток Ірини Земляної (представниці ІМІ) та Олени Лептуги (головної редакторки медіагрупи «Накипіло»).
Материал создан участниками Всеукраинского молодежного медийного форума.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин