10 лютого — Міжнародний день боротьби з епілепсією. Цьогоріч його в Україні масштабно відзначатимуть вперше в Харкові.
Містян запрошують у ТРЦ «Французький бульвар» для участі в майстер-класах та перегляді тематичного мультфільму.Акція триватиме з 16 до 18 години. Будуть майстер-класи з екології, цікавої науки, їстівної хімії, робототехніки. Їх підготували студентське самоврядування Харківського національного медичного університету, громадська організація багатодітних сімей «Ама» та науковці НТУ «Харківський політехнічний університет».
Харківська філія Червоного Хреста проведе тренінги з невідкладної медичної допомоги при епілептичному нападі.
«Ми сподіваємось, що цей захід буде корисним дітям та батькам. Хочемо, щоб багато людей знали про цю проблему, не боялися і знали до кого звернутися», — розповідає Наталія Куфтеріна, членкиня Української протиепілептичної ліги, кандидатка медичних наук.
Вона також додає, що таке масштабне святкування цьогоріч вперше започатковується у Харкові. Проте вони сподіваються, що наступного року цю ініціативу підхоплять і в інших містах України.
«До людей з іншими захворюваннями люди здебільшого відчувають жалість чи співчуття. Тоді як люди з епілепсією викликають страх чи побоювання. Проте 70% з них можуть жити без нападів, якщо вони регулярно лікуються та дотримуються правил — уникають алкоголю, мерехтіння світла тощо. В нашому суспільстві існує багато обмежень для людей з епілепсією. Але ще гірше — це суспільна думка про них. Наприклад, вчителі наполягають на індивідуальному навчанні дітей з епілепсією. Такі соціальні бар’єри не регламентовані медичними законами. Тому їх треба змінювати», — зазначає Андрій Дубенко, президент Української протиепілептичної ліги, професор Інституту неврології, психіатрії та наркології НАМН України.
За словами Андрія Дубенка, у світі близько 1% людей хворі на епілепсію. Тобто кожен сотий мав, має або буде мати епілептичні напади. По Харкову та області налічується близько 3000 хворих на епілепсію. Але є люди, що не афішують цього, лікуються в приватних медичних закладах або не лікуються взагалі.
«Хворий на цукровий діабет відрізняється від хворого на епілепсію тільки тим, що першому не можна їсти солодке, а другому — бути на сонці, вживати алкоголь та стрибати з вишки. І більше нічим. Це ми і хочемо довести до широкого загалу. Вони хворі тільки під час нападу, а це всього кілька хвилин. А між нападами — здорові люди», — зазначає Тетяна Літовченко, віце-президентка Української протиепілептичної ліги, професорка Харківської медичної академії післядипломної освіти.
Експертка зазначає, в Україні людина з епілепсією, навіть якщо в неї напади рідкісні і лише в нічний час, не може мати водійські права. Тобто якщо дитина у п’ять років мала всього один епілептичний напад, який зафіксований в медичній документації, то в 35 років вона не зможе отримати водійські права. Більшість роботодавців коли обиратимуть між хворими з цукровим діабетом, гіпертонією та епілепсією оберуть не останнього. Хоча епілепсія лікується в 70%, а гіпертонічна хвороба навіть в Америці не більше ніж у 25% випадків
Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин