Кристина Квін: «Мені цікаво побачити, чим Харків відрізняється від Києва» - Накипіло
Події

Кристина Квін: «Мені цікаво побачити, чим Харків відрізняється від Києва»

Пані Крістіна Квін, тимчасова повірена у справах США першого жовтня відвідала Харків з офіційним візитом. Окрім масштабної прем’єри опери «Вишиваний. Король України», яка зібрала в нашому місті мало не весь політичний, дипломатичний та культурний бомонд України, ґрунтовних причин для візиту виявилося більше. Ми зустрілися з дипломаткою, щоб дізнатись про них, а також запитати про ставлення до Харкова та важливість стратегічної підтримки нашого міста з боку США. 

DSC 4687 

Пані Крістіно, ви вперше в Харкові?

Так, у Харкові я вперше. Давно хотіла приїхати, але торік через епідемію ковіду скасувала подорожі. Тож зараз дуже рада, що я тут.

Які ваші враження від міста?

Хм, знаєте, з моменту, як приїхала в Україну, я чула, що це надзвичайно гарне місто. І це правда, судячи з того, що я вже побачила. Ще коли ми пролітали над Харковом, я була вражена кількістю парків та лісів навколо. А сьогодні в мене буде пішохідна екскурсія центром міста, щоби краще зрозуміти та побачити його красу.

Яка причина вашого візиту до нас?

Здебільшого я фокусуюсь на проєктах, які ми запустили в Харківській області. Ми реалізуємо багато спільних програм з правоохоронцями. Учора я завітала до Академії патрульної поліції, а сьогодні планую відвідати громадські поліцейські проєкти. Мені здається, взаємодія є доволі успішною, наші програми мають добрі результати щодо покращення поліцейського нагляду в Харкові. 

DSC 4716

Ми знаємо, що уряд Сполучених Штатів підтримує проєкт впровадження так званих «офіцерів громади», які фактично замінюють старих дільничних у малих містах та селах. Враховуючи, що вони є мешканцями спільнот, у яких працюють: чи є вірогідність впливу на них з боку влади чи місцевих тіньових лідерів?

Ми інвестували значні ресурси в комплексну програму навчання в партнерстві з Міністерством внутрішніх справ та за участю міжнародних радників. Ця програма має вбудовані компоненти наставництва, які допомагають офіцерам вчиняти правильні дії. Також це сприяє впровадженню більш жорстких антикорупційних заходів через Офіс Генерального інспектора.

Звісно, важливо переконатися, що корупція усунена в цих програмах. Як на мене, антикорупційне законодавство є визначальним чинником у нашій роботі. Великою перевагою є можливість мати локально розташовану поліцію, і що цю поліцію знають люди, яких вона охороняє. Врешті-решт, якщо ви в змозі імплементувати процедури та структури для запобігання корупції, ви отримуєте бонус у вигляді офіцерів поліції, яких знають, яким довіряють та яких поважають у громаді.

Чи є такі деталі в програмі навчання, наприклад, як захиститись від психологічного впливу?

Тренінги, над якими ми працюємо в цих програмах, містять елементи антикорупційної прозорості. Понад те, до них залучено керівництво поліції. Тож такі елементи наявні в кожному тренінгу.

Пані Крістіно, як ви взагалі оцінюєте українські реформи? 

Є підстави для оптимізму. Попри виклики, від 2014 року Україна здійснила низку важливих реформ. Впроваджені патрульна поліція та поліції територіальних громад, створені антикорупційні установи, проведені земельна реформа й реформа децентралізації. Україна може пишатися цими програмами. Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати Україну та її народ, але реальні зміни насамперед залежать від продовження роботи активістів, громадянського суспільства та громадян. Вони мають контролювати уряд щодо відповідальності за побудову міцних інститутів та дотримання демократичних принципів.

DSC 4695

Які ще програми в нашому регіоні підтримуються урядом Сполучених Штатів? І чи плануєте залучати Харків до нових міжнародних програм?

Харківська область уже залучена до багатьох національних програм, які підтримують США. Наша програма патрульної поліції — один із проєктів, який безпосередньо впливає на жителів Харкова. Ми співпрацюємо з Україною в інших програмах, які мають важливе значення, оскільки підтримують антикорупційні інституції, сприяють реформі місцевого самоврядування, покращують систему охорони здоров’я або збільшують можливості збройних сил. 

Просування судової реформи, захист антикорупційних інституцій від політичного впливу, сприяння прозорому корпоративному управлінню та реформування Служби безпеки України є ключовими пріоритетами, які матимуть потужний вплив на країну.

Учора я відвідала україно-російський кордон та зустрілася з прикордонниками. Ми багато працювали з Державною Прикордонною службою України. Прикордонники стикаються з багатьма викликами. Наприклад, на морській ділянці особливо помітно, як Росія намагається контролювати кордони, які мають бути українськими або міжнародними. Росіяни блокують до них доступ, і з цим прикордонники в морі зустрічаються майже щодня. 

Є багато викликів і на суші. Ми працювали з прикордонниками, намагаючись закрити обидва напрямки — і морський, і сухопутний. Учора я побачила кордон на власні очі. Спостерігала, як прикордонна служба розвиває нову систему моніторингу, завдяки якій стає відомо, хто саме перетинає кордон. А понад те — систему, яка розпізнає яку завгодно російську агресію в майбутньому.

Тобто у вас була зустріч із прикордонниками?

Так, я зустрічалась і з місцевими прикордонниками, і з Головою служби.

Повернімося до нашого міста. Можливо, у вас були певні асоціації з Харковом? Що ви про нього чули чи знали раніше?

Насамперед я знаю та мені багато разів казали, що Харків — студентське місто. Учора я відвідала Юридичну академію, у нас запущена спільна програма вивчення антикорупційного законодавства. Я слухала професорів та студентів, які обрали цю програму, як вони навчалися, як її застосовували, а також про їхні кар’єри. Маю в планах ще візити до двох університетів. Тож факт, що Харків — місто, сповнене молоддю, яка навчається, я побачила на власні очі. 

Також мені відомо, що це друге найбільше місто, надзвичайно важливе для України. І я тішуся з того, що перебуваю тут, споглядаю динаміку. Цікаво побачити, як Харків відрізняється від Києва, а також почути про місцеву політику та місцеві виклики.

DSC 4682

Це дійсно важливе місто, друге за значенням в Україні. Та нам, активній громаді, здається, що центральна влада не надто звертає на Харків увагу. Попереду вибори, і на посаду мера претендують люди, які там вже були, ще й пов’язані з попередньою владою. Можливо, ви плануєте зустріч з кандидатами? 

— Я чула, що є 13 кандидатів (станом на 19 жовтня — 10, — Ред.), це досить багато. Ми це помітили, звісно, але я не можу зустрітися з одними кандидатами, а з іншими — ні. Разом із тим у мене немає часу зустрічатися з усіма 13-ма кандидатами. Якщо чесно, ми не хочемо втручатися в процес виборів, це справа харків’ян — вибрати собі мера.

Ми це розуміємо. Нам важливо привернути увагу хоча б подібними питаннями до вас. Тоді останнє: що ви порадили б харків’янам? Як контролювати виборчі процеси з боку громадянського суспільства?

Мій погляд на це — інформація. Треба підкріплювати правдиву інформацію, не допускати розповсюдження фейків. Це вкрай важливо для виборців для прийняття рішення, що базується на їхніх інтересах та впевненості. Тож для мене правдива та неупереджена інформація — головне.

DSC 4717

Ви праві: хто володіє впливовими медіа, у того й переваги. Пані Крістіно, дякуємо вам за інтерв’ю, а також — за підтримку незалежних українських медіа. Завдяки їй ми існуємо.

Дякую вам.

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова