Ігор Терехов — лідер з політичної джинси в Харкові: моніторинг проєкту INFOCRIME Kharkiv  - Накипіло
Події

Ігор Терехов — лідер з політичної джинси в Харкові: моніторинг проєкту INFOCRIME Kharkiv 

  • Олена Лептуга
  • 28 липня 2021

19-23 липня аналітики проєкту INFOCRIME Kharkiv перевірили 1888 новин, публікацій і відеосюжетів, опублікованих найпопулярнішими медіа Харкова. До моніторингу увійшли також дописи харківських політиків у соцмережах. Загалом ми зафіксували 69 публікацій з ознаками маніпуляції. Розподіл між замовленнями місцевих політиків й бізнес-структур майже рівний — 47,8% «джинси» від представників місцевих політичних еліт проти 43,5% прихованої реклами на користь бізнесу.  

Snimok ekrana 2021 07 27 v 11.39.53

Лідером за згадками у харківських медіа є тимчасово виконувач обов’язків мера. Якщо Михайло Добкін і Юлія Світлична фігуруюють кожен у чотирьох замовних матеріали на користь себе чи своєї політичної сили, то компліментарних статей про Ігоря Терехова аж 22. Це — 42,3% від усіх замовних матеріалів.

Іміджева серія відеороликів Терехова «Сучасні історії Харкова» минулого тижня знову став інфоприводом. У двох місцевих медіа вийшли матеріали з ідентичним змістом і майже однаковим текстом:

Город Х

Snimok ekrana 2021 07 28 v 15.39.59

ВГороде.Харьков

Snimok ekrana 2021 07 28 v 15.40.06

 

Ще одна стаття про фільм починається з маніпулятивного ліду: «Игорь Терехов представил харьковчанам серию фильмов о том, почему наш город – самый лучший» (ВГороде.Харьков). 

Це не єдиний приклад дублювання замовних матеріалів на різних онлайн-майданчиках. Новина про зустріч Терехова з активістами, які виступили про: 

  1. «“В самом лучшем мегаполисе должен быть самый современный транспорт” – Терехов

В харьковском горсовете прошла жаркая общественная дискуссия по поводу перспектив развития городского электротранспорта. Поводом для встречи общественных активистов и городской власти стал проект, связанный со строительством транспортной развязки в районе метро Киевская, сообщает пресс-служба горсовета».

Мой Харьков

  1. «На Клочковской и Гагарина нужны двухуровневые развязки — Терехов

В Харьковском горсовете прошла общественная дискуссия по поводу перспектив развития городского электротранспорта. Поводом для встречи общественных активистов и городской власти стал проект, связанный со строительством транспортной развязки в районе станции метро «Киевская»».

SQ

  1. «МЕТРОБУС, НОВЫЕ ТРАНСПОРТНЫЕ РАЗВЯЗКИ: ТЕРЕХОВ РАССКАЗАЛ ПРО РАЗВИТИЕ ГОРОДСКОГО ТРАНСПОРТА

В горсовете прошла жаркая общественная дискуссия по поводу перспектив развития городского электротранспорта.

Поводом для встречи общественных активистов и городской власти стал проект, связанный со строительством транспортной развязки в районе метро Киевская».

ВГороде.Харьков

Політична джинса не обійшлася без заангажованих експертів. У статті «Харьков демонстрирует настоящий европейский подход к общественному транспорту — мнение» (SQ) процитовано голову Інституту публічної політики й консалтингу Сергія Бикова, чиє ім’я фігурує в базі псевдосоціологів.

Також відбуваються маніпуляції навколо опитувань щодо результатів майбутніх виборів мера Харкова: 

SQ

Матеріал містить контрагітацію щодо Михайла Добкіна: «Лидером антирейтинга является бывший мэр Харькова Михаил Добкин. А это означает, что в случае выхода во второй тур, ему будет достаточно непросто доказать свои права на мэрское кресло. У представителя действующей власти Игоря Терехова уровень электорального неприятия — 14%».

Власне, Добкін вибудовує свою позицію на «викриванні» влади, цього разу обласної. Стаття «Все руководство облсовета должно уйти в отставку — Добкин» цитує його допис в Телеграмі. Це той самий пост, який став основою для ще одного матеріалу

«Не только заместитель председателя, но и всё руководство Харьковского областного Совета должно уйти в отставку. Они на эти ответственные должности не избирались, а фактически назначались, с нарушением действующего регламента совета и под полным контролем олигарха Павла Фукса и бывшего руководителя МВД Арсена Авакова» (Вечерний Харьков).

Антикорупційну справу навколо Харківської облради використала на свою користь і Юлія Світлична:

«Фракция Блока Светличной «Разом!» в Харьковском областном совете сразу не поддерживала такие позорные подходы в работе облсовета, постоянно подчеркивала недопустимость подобных действий, не поддерживала решение об избрании руководства совета и не голосовала ни за главу, ни за его заместителей, ни за руководство постоянных комиссий, поскольку сформированы они были непрозрачным способом и с признаками политической коррупции» (Вечерний Харьков).

Решта замовних матеріалів обох політиків спрямована на позитивну оцінку їхньої діяльності. Окремо варто відзначити ось таку ініціативу —  «Михаил Добкин будет учить юных харьковчан украинскому языку». Далі — цитата:

«Команда «Наш Дом – Харьков» уверена, что во время этих занятий дети и подростки узнают много интересного и необычного об украинском языке. Познакомятся с новыми словами, а главное почувствуют язык. Всё это – в игровой форме и без зубрежки. Это же не школа!» (Вечерний Харьков)

Що стосується всеукраїнського політикуму, то у матеріалах харківських медіа з ознаками замовності фігурували минулого тижня представники партії «Наш край» Сергій Шахов і Олександр Мазурчак. Моніторинг виявив п’ять таких статей. Три з них мали неналежне маркування — «Політичні новини», яке не дає читачу можливості чітко відокремити рекламні матеріали, (наприклад, «Александр Мазурчак: «Правительство и «Нафтогаз» намеренно сделали, чтобы осенью тарифы увеличились на 50%»» (057.ua)), дві не мали позначки політичної реклами (наприклад, ««Наш край»: підвищення пенсії на 54 гривні виглядає сміхотворним на тлі трикратного росту тарифів» (SQ)).

Перегляд політичної джинси закінчимо неочікуваною контрагітацією проти Сергія Жадана як потенційного кандидата в мери Харкова (за опитуванням соціологічної групи Рейтинг). Матеріал містить оціночні судження й припущення на кшталт: «по информации из пула нардепов из «Слуги народа», его (Сергія Жадана — авт.) могут выдвинуть кандидатом от данной политической силы на пост мэра.

<...>

Попробуем предположить, что в случае победы подобного кандидата на выборах (вероятность этого не столь уж и велика, но ничто нам не мешает рассматривать все варианты), политика городской власти в основном может свестись к реализации проекта «антикернес», когда главным критерием эффективности станет отрицание всего сделанного ранее.

Город Х

Щодо суджень, які подаються як факти цікавою є новина, що лякає кислотними дощами з Рівного «Возможны кислотные дожди: харьковчанам советуют носить с собой зонтики» (Город Х). При цьому в цитаті Гідрометцентру вказується лише Рівненська область як потенційно небезпечна територія. «Азотистое облако в атмосферу все же попало — постепенно рассеивалось и оседало локально, а не распространялось на большое расстояние от места выброса, благодаря погодным условиям в Ровенской области за прошедшие сутки. Однако некоторое количество окиси азота растворялось в атмосферной воде, снижая кислотность осадков на северо-западе страны. Поэтому, в некоторых районах Ровенской выпадали подкисленной дожди, и, хотя уже угрозы нет, стоит сегодня под дождями не «купаться», а все же обезопасить себя от возможных кислотных дождей зонтиком», — резюмировали в Укргидрометцентре».

Серед стандартних неполітичних маніпуляцій: неналежно маркованої реклами чи компліментарних однобоких матеріалів, — виділяється джинса харківського Коксохиму, проти якого неодноразово збиралися численні мітинги через невідповідність виробництва екологічних стандартам. Одразу три видання й один телеканал випустили матеріали про те, що «Современное производство не дает возможности действовать по шаблонам, поэтому «Новомет» постоянно повышает стандарты качества и экологической безопасности производства» (SQ), «С приходом нового руководства, говорят заводчане, условия труда улучшились — и за счет нового оборудования, и заботы о коллективе» (АТН), «Напомним, сейчас на коксовом заводе «Новомет» реализуется программа экологической модернизации производства. На данный момент выбросы серы уже уменьшены в 14 раз» (KharkivToday). До цього ці ж самі видання писали про проблеми, яке спричиняє підприємство.

________________________________________________________________

*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів – «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і потенційоного кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і потенційоного кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа і потенційоного кандидата в мери Харкова Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова. Період моніторингу – 19-23 липня 2021 року.

Читайте більше новин про маніпуляції, фейки і «джинсу» в харківському медіапросторі на нашій сторінці у Facebook: 


“Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова