Громадянська мережа «ОПОРА» підсумувала перебіг голосування під час виборів народних депутатів України у Харківській області. Координатор спостереження Микола Зінченко розповів, які основні порушення були зафіксовані та чи вплинули передвиборчі технології на результат.
Ще до початку виборів народних депутатів харків'яни могли спостерігати запеклу боротьбу між кандидатами. Увагу потенційних виборців привертала велика кількість чорного піару, фейкові новини та розслідування. За словами Миколи Зінченка, ця виборча кампанія стала однією з найбрудніших за часи незалежної України. Змінилися технології – від підкупів гречкою, цукром або іншим продуктовим кошиком кандидати перейшли до влаштування масових гулянь та відвертих образ своїх опонентів. Суть же залишилася — перемогти на виборах необхідно будь-яким шляхом. Ще довго містяни не забудуть голубів, які шукали кандидата Кірша та білборди із закликами «зробити когось ще раз».
Початок був непоганим
День голосування розпочався спокійно, майже всі виборчі дільниці відкрилися вчасно, за винятком тих, де це було неможливо через технічні умови. Зокрема, на виборчому окрузі №168 декілька дільниць занадто довго діставали бюлетені з сейфу, адже вони не відповідали розміру вмістилища.
«Характерною ознакою дня голосування була відсутність такої великою кількості порушень, як під час президентських виборів», – зазначив Микола Зінченко.
Порівняно з президентськими виборами люди фотографували бюлетені значно менше, а випадки з відсутністю виборців у списках були поодинокими. Порушення перейшли в інше русло. Більше скарг надійшло з приводу агітаційних матеріалів у день голосування, а також щодо підвезення виборців на ділянки.
Явка на виборах народних депутатів 2019 року стала найнижчою за всю історію незалежної України. У середньому вона склала 50,25%. Зранку до 12 години активність була високою, протягом другої половини дня стрімко пішла на спад.
Процес голосування перебігав без суттєвих порушень, але інциденти все ж траплялися. Зокрема багато виборців свідомо псували бюлетені. Випадків пошкодження навіть більше, ніж під час президентських виборів.
Проблемним виявився 169-та ОВК. Протягом дня надходила інформація про різноманітні інциденти. Зокрема повідомили про існування так званих «сіток» – підкуп виборців через контрольоване голосування. Також на дільницях цього округу помітили велику кількість волонтерів від Харківською міської ради, які допомагали людям з інвалідністю діставатися пунктів голосування. Волонтери взагалі не мали права знаходитися в приміщеннях для голосування, а за даними деяких дільниць вони навіть заходили безпосередньо в кабінки і «допомагали» голосувати. На місце порушення приїхали представники «ОПОРИ». У цей же час повідомили, що на 169-му ОВК замінували 14 дільниць. Між тим, волонтери швидко зникли. Поліція відреагувала оперативно і перевірила всі зазначені дільниці. Члени комісії та спостерігачі залишалися на місцях, тож про можливу фальсифікацію документів мова не йде.
На дільниці №631-666 виборча комісія не дала спостерігачці розписатися на контрольних листах. У цій же дільниці винесли бюлетені для голосування людині на інвалідному візку, яка фізично не могла проїхати в будівлю. Більше того, скриню для голосування винесли з приміщення на подвір'я, щоб виборець міг самостійно опустити бюлетень.
Окремою історією став процес голосування на виборчій дільниці при Харківському слідчому ізоляторі, де знаходиться майже тисяча виборців. Члени ДВК розділилася на 5 груп і понесли бюлетені кожному ув`язненому, тож спостерігач не міг прослідкувати за законністю голосування. Невідомо також, чи всі виборці пред'являли паспорти. Окрім цього, спостерігачеві відмовили у наданні копії протоколу.
Проблеми після завершення голосування
Суттєві порушення почалися вже під час підрахунку голосів. Зокрема, фіксувалися випадки принесення дільничних печаток на окружні виборчі округи з метою відкоригувати протоколи. Це вважається фальсифікацією, адже протоколи повинні підписуватися лише під час засідань комісії.
«Був випадок, коли спостерігачка фіксувала переписування протоколу у машині поруч з окружною виборчою комісією і один з членів ДВК почав її штовхати. Ми написали на них заяву в поліцію по статті №158 ККУ за фальсифікацію виборчої документації і по статті №157 про перешкоджання діяльності офіційного спостерігача», – розповідає представник громадянської мережі «ОПОРА» Микола Зінченко.
На 179-му виборчому окрузі зафіксували не лише фальсифікацію протоколів, а й ігнорування порушення представниками національної поліції. На останніх також будуть написані скарги за бездіяльність.
На окружних виборчих округах №№ 176, 177, 178, 179 представники ДВК стояли в черзі, щоб здати виборчу документацію. В результаті чого протоколи знаходилися поза приміщеннями і могли бути пошкоджені.
Загалом, за словами Миколи Зінченка, зазначні інциденти не вплинули на результати, адже суттєвого розриву між кандидатами не виявилося.
Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин