«Експерти ставлять реформам вищу оцінку, ніж пересічні громадяни. Але вона все одно нижче трійки» - Накипіло
Друзья

«Експерти ставлять реформам вищу оцінку, ніж пересічні громадяни. Але вона все одно нижче трійки»

Наскільки влаштовує українських громадян та експертів перебіг реформ в Україні? «Громадське радіо» запитало в директорки Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірини Бекешкіної.

Любомир Ференс: Чи набагато відрізняється оцінка пересічних громадян щодо перебігу реформ в Україні від оцінки експертів?

Ірина Бекешкіна: Найвищу оцінку нашим реформам ставлять наші закордонні партнери. В цьому році на саміті Україна-ЄС, який недавно відбувся, про наші реформи говорили теж позитивно. Правда, говорили, що їх потрібно пришвидшити, що у нас не все гаразд з антикорупційною реформою, але загалом відгукувалися про наші реформи позитивно. Якщо говорити про експертів, то вони більш критично оцінюють наші реформи. Ми опитали майже 80 експертів з Реанімаційного пакета реформ, і вони оцінили наші реформи у 2,7 за п’ятибальною шкалою, тобто трішки менше, ніж задовільно.

Андрій Куликов: Реанімаційний пакет реформ і експерти, об’єднані навколо нього, — це прихильники реформ апріорі. Якби ви розширили ваше опитування, то там оцінка була б інша.

Ірина Бекешкіна: Експерт – це все-таки людина, яка має розбиратися в реформах, і мені здається, що там як раз зібрані експерти. І там були урівноважені експерти. Були люди, які надто позитивно ставилися до того, що робить влада, і були ті, які надто негативно ставляться до всього, що наша влада робить. Щодо пересічних українців, то понад половини взагалі не бачать жодної якоїсь успішної реформи. Серед решти відносно успішними на рівні 6-7% відзначили пенсійну реформу, і це, очевидно, ті, які отримали підвищені пенсії. Коли ми питаємо, які реформи найбільш важливі для людей, вже кілька років поспіль з великим відривом лідирує антикорупційна реформа. І тут абсолютна більшість опитаних нам и людей кажуть, що успіхів тут немає. Майже 80% вважають, що вона не успішна, а 50% вважають, що вона провальна. Тобто основна реформа, яку люди хочуть бачити, не реалізується. Інші реформи розглядаються як потрібні, але все-таки не основні, а значить на основному фронті перемог немає. Далі по значимості йдуть соціальні реформи – пенсійна реформа, медична, освітня тощо. Медична реформа для людей теж дуже і дуже важлива. І люди поки вважають, що вона не успішна, напевно, тому що вона тільки почалася.

Любомир Ференс: Мене вразив показник населення, яке вважає, що людина не зможе прожити без постійної турботи держави, це 77%, і протилежну точку зору поділяє лише 13%.

Ірина Бекешкіна: А тут дуже цікаво. Коли ми питаємо, чи вважаєте, ви, що більшість українців зможе прожити без постійної турботи, 77% справді відповідають, що не зможуть. А далі ми питаємо, яке з суджень вам ближче: держава повинна нести повну відповідальність за забезпечення кожної людини всім необхідним, чи держава повинна забезпечити людям однакові правила гри, а далі людина сама несе відповідальність за те, як вона цей шанс використає, то тут ділиться 45/55. Тобто я б сказала, що не все так безнадійно.

Любомир Ференс: Лише 10% українців цілком задоволені станом інформування урядом суспільства про свою роботу та реформи. І на думку 47% громадян інформація, яку дає уряд, часто не відповідає дійсності. 30% вважає, що такої інформації замало, і ще 25% нарікають на їх незрозумілість. Виходить, що можна говорити про комунікаційний провал?

Ірина Бекешкіна: Так і є. Можливо, основна причина таких думок населення — це провал комунікації. І справді, давайте подивимося, а де люди взагалі можуть дізнатися про ту ж медичну реформу щось конкретно. Але рік тому людей, задоволених інформуванням було 5%, у цьому році — 10%.

Любомир Ференс: На вашу думку, ЗМІ мало висвітлюють, як ці реформи проходять?

Ірина Бекешкіна: Вони висвітлюють поразки, вони не висвітлюють те, що є позитивним. Тобто вони створюють таку специфічну психологію у людей, що нічого хорошого немає, все пропало тощо.

Любомир Ференс: Наша слухачка Наталя написала нам через Вайбер, що їй дуже сподобалося записатися до лікаря через інтернет.

Ірина Бекешкіна: Це дуже добре. Але я хочу сказати, що 28% вже уклали особисті угоди зі своїм лікарем. Серед тих, хто не уклав, половина не знає, як це зробити.

Андрій Куликов: Наскільки позиція урядовців впливає на перебіг реформ? Часто-густо самі урядовці роблять вигляд про те, що вони чогось не знали, тому і не реформували.

Ірина Бекешкіна: Я думаю, що з людьми потрібно розмовляти. Не гаслами, як в нас це полюбляють робити, неначе на мітингу. Людина слухає ці гасла, розуміє, що це не так, і тоді не вірить всьому.

Слухачка Зоя з Черкащини: Хотіла подякувати Ірині Бекешкиній, яка сказала правду, що медіа говорять тільки про погане, після чого люди не хочуть навіть знати про ті реформи, тому що ллється зі ЗМІ один негатив. Я часто слухаю радіо, і мені дуже важко. Наше радіо слухають у Криму і на Донбасі, і що вони про нас думають? Що в нас тільки все погано. Тому чому вони мають до нас повертатися?

Ірина Бекешкіна: Я абсолютна з цим згодна. Свого часу ми добивалися, що були передавачі на горі Карачун на Донбасі, щоб можна було вести трансляції на окуповані території Донбасу. Після того, як їх поставили, в мене питають: «І що вони там будуть бачити?». А вони будуть бачити, як в Україні все погано. Це правда. Якщо порівняти з російським телебаченням, то там все навпаки – там дуже вдало робиться ця пропаганда: в Росії все добре. Так, про недоліки пишуть, але, мовляв, влада ці недоліки вчасно виправляє.

Андрій Куликов: Я нещодавно був у Білорусі, а перед тим у Казахстані – та сама картина.

Ірина Бекешкіна: Говорити треба правду, не значить, що все прикрашати, але говорити правду. Я буваю на місцях і бачу, скільки робиться хорошого, але ми про це нічого не знаємо. Чи знаємо, ми наприклад, що в Чернігові волонтери зібрали 200 тисяч батарейок, щоб не викидали? В усі школи і навчальні заклади ви можете ці батарейки принести і здати.

Андрій Куликов: Як давно ваш Фонд досліджував ставлення до ЗМІ?

Ірина Бекешкіна: Ми стабільно вимірюємо рівень довіри і дуже давно. І хочу сказати, що рівень довіри до ЗМІ за останні роки впав.

Андрій Куликов: Чого очікувати від вас найближчим часом?

Ірина Бекешкіна: Ми зараз працюємо на Донбасі, і скоро у нас буде репрезентативне дослідження.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова