Показники відповідності професійним стандартам в харківських онлайн-медіа є доволі високими й коливаються від 97,3% до 70%. Основні порушення стосувалися дотримання критерію збалансованості — 81,6% відповідності. Відокремлення фактів і коментарів становить 86,4% відповідності, а достовірність — 88,8%.
Інститут масової інформації дослідив, як харківські медіа дотримуються в новинах балансу думок і точок зору, стандарту достовірності й відокремлюють факти від коментарів. Моніторинг охопив 250 новин (по 50 з ресурсів ВГородеХарьков, 057.ua,
Вечерний Харьков, Status Quo, Об’єктив), опублікованих з 08:00 4 жовтня. Якщо стандарту дотримано, зараховувався один бал, якщо ні — нуль. Тож максимум, які могли отримати медіа — 150 балів.
У результаті, рейтинг медіа виглядає так.
Далі — аналіз помилок, які не дали можливості найпопулярнішим харківським виданням мати кращі показники.
Медіагрупа Об’єктив: майже все добре
До 100-відсоткового дотримання трьох стандартів медіагрупі не вистачило чотирьох балів. Майже ідеальний показник зіпсувала політична джинса на користь одного з кандидатів у мери Харкова. Стаття «“Главы громад Харьковщины обязаны вкладывать средства в энергоэффективность и энергосбережение”, — руководитель харьковского “Голоса” Алексей Бабешко» не відповідає жодному з означених критеріїв. Такий же текст моніторинг виявив і на Status Quo.
Ще один бал було втрачено через невідокремленість фактів і коментарів. Заголовок «Общественный транспорт от Гагарина до аэропорта курсирует нерегулярно» стверджує проблему, проте в матеріалі йдеться про петицію, а не про перевірений журналістами факт.
Загальний результат — 97,3% новин є збалансованими, достовірними й відокремлюють факти від коментарів.
ВГороде.Харьков: трохи джинси й мало посилань
Джинса знизила показники й видання ВГороде.Харьков. Прізвище бізнесмена Олександра Ярославського згадується сім разів у комплементарному матеріалі про приїзд фінансиста Натаніеля Ротшильда. Стаття містить дві цитати пана Олександра й одну гостя, який позитивно відгукується про підприємство Ярославського. До речі, ідентичний матеріал (відрізняються лише заголовки) моніторинг виявив і в Status Quo та 057.ua.
На жаль, не завжди видання прямо посилається на джерела інформації, що знижує критерій достовірності, як, наприклад, у повідомленні про те, що Олександр Усик потрапив до рейтингу найкращих боксерів XXI століття за версією британського видання Daily Mail, яке не містить прямого посилання. У матеріалі «Взорвал сеть: танец харьковских учителей за два дня набрал больше 370 000 просмотров» базується, в основному, на судженнях журналістів.
Для дотримання балансу не вистачило коментаря представника «Укрзалізниці» в матеріалі про закупівлі підприємства. Крім того, ілюстрація є відсилкою до «золотого унітазу», не має жодного відношення до заявлених модифікацій сантехніки й може заплутати читача.
Загальний результат — 93,3% новин є збалансованими, достовірними й відокремлюють факти від коментарів.
Status Quo: соціальні мережі vs достовірність
Як доводили й попередні моніторинги, журналісти Status Quo часто звертаються до телеграм-каналів, які наповнюються очевидцями, і лише на основі цих публікацій створюють матеріали. Це одразу може порушувати кілька стандартів, передусім достовірність і збалансованість:
Звичайно, соцмережі не скасовують стандартів журналістики, якщо йдеться про перевірені акаунти офіційних осіб, пресслужб, установ, ідентифікованих і підтверджених користувачів, натомість свідчення випадкових «очевидців», за рекомендаціями ІМІ, підлягають перевірці з боку журналістів.
Cеред проаналізованих 50 новин Status Quo є такі, що мали ознаки маніпулятивності на користь кандидата в мери Харкова та бізнесмена. Ці статті набрали нуль балів.
Загальний результат — 92% новин є збалансованими, достовірними й відокремлюють факти від коментарів.
057.ua: якби не джинса...
«Новости компаний» та «Политические новости», розташовані в загальній новинній стрічці, знижують показник відповідності матеріалів 057.ua журналістським стандартам. Що стосується решти, то моніторинг порушення балансу й достовірності. Так, матеріал ««За тех, кто никогда не бросает»: в центре Харькова прошла акция в поддержку директора онкоцентра, — ФОТО» містить позицію тільки учасників заходу. Стаття «В Харькове силовики задержали банду вымогателей, — ВИДЕО» не відділяє факти від коментарів.
Загальний результат — 76,7% новин є збалансованими, достовірними й відокремлюють факти від коментарів.
Вечерний Харьков: розбалансованість
Емоційні оцінки й припущення у висвітленні чутливих тем, серед яких наразі пандемія в Україні, призводить до маніпуляцій:
Одной ногой — в красной зоне. Харьковщина продолжает лидировать в Украине по количеству заболевших и случаев летального исхода от ковида. Скорость распространения коронавируса и уровень госпитализации неуклонно растет – уже в эту среду мест в больницах может не остаться. Что дальше? Официальные лица молчат, ведь скоро выборы.
Залучення заангажованих експертів, які дають оцінки майбутнім виборам міського голови Харкова, зводить нанівець усі журналістські стандарти, як і відсутність балансу й емоційні оцінки — «Окружение чиновника Терехова выиграло тендер и покупает бетон с «космической» переплатой». Одностороння позиція й мішанина коментарів і фактів міститься й у матеріалі «Денис Скорый: Мы создали команду профессионалов», попри те достовірність матеріалу не викликає сумніву.
Моніторинг виявив статті, що посилаються на неперевірені дописи в телеграм-каналах:
Загальний результат — 70% новин є збалансованими, достовірними й відокремлюють факти від коментарів.
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин