Нардеп Дмитро Святаш, який балотувався на одномандатному виборчому окрузі №170 у Харкові, активно критикує Уляну Супрун і медичну реформу. У дописі на Фейбуці від 17 липня Святаш називає міністерку «Доктором Смерть», закидаючи їй дискримінацію в оплаті сімейних лікарів і профільних спеціалістів. Ми розібрались в тому, чи дійсно інує така проблема.
Меседж: профільні спеціалісти через медреформу заробляють менше, ніж сімейні лікарі
Результат перевірки: це маніпуляція
Медична реформа в 2018 році сильно змінила відносини лікаря первинної ланки з пацієнтами — тепер держава виділяє гроші за кожну заключену декларацію. Це значить, що ті сімейні лікарі, які краще працюють і є більш популярними, заробляють більше грошей. За розрахунками Міністерства охорони здоров’я, прибуток лікаря сімейної практики, який зареєстрований, як фізична особа- підприємець, і з яким заключили декларації дві тисячі пацієнтів може сягати 18 тисяч гривень. Якщо лікар первинної ланки не має статусу ФОПа і працює в лікарні, він домовляється про рівень соєї зарплатні з керівництвом. При цьому сума, яку лікар отримує за пацієнта залежить ще й від віку і особливостей здоров’я — наприклад лікування дітей до 5 років або пенсіонерів, старших за 65 років оплачується за майже вдвічі вищим тарифом.
До вторинної ланки — профільних спеціалістів, таких як хірурги, окулісти чи гастроентерологи, медична реформа добереться лише у 2020 році. Національна служба здоров’я буде оплачувати медичним закладам послуги, які фактично надали пацієнтам лікарі за єдиними для всієї країни тарифами. В тарифи закладені не тільки послуги профільного спеціаліста, але й супутні витрати, наприклад робота персонала.
Стаття 10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» закладає в тариф оплату праці медичних працівників — вона має бути не меншою за 250% середньої заробітної плати в Україні за липень року, що передує року, в якому будуть застосовуватися тариф.
Розрахунку середньої заробітньої плати за липень 2019 року поки що не існує, але травневий показник становить 9 081 гривень, 68 копійок. Відповідно у 2020 за законом оплата праці медичних працівників, закладена в тарифі буде не нижчою за 22 704 гривень, 20 копійок.
Дійсно, зараз профільні спеціалісти отримують менший дохід, ніж сімейні лікарі, але це відбувається через те, що медична реформа ще не повністю розгорнулась в Україні. Тому порівняння зарплат лікарів «первинки» з доходами спеціалістів вторинної ланки медицини є маніпуляцією.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин