Борьба за свои права может закончиться для харьковских спасателей увольнением - Накипіло
Події

Борьба за свои права может закончиться для харьковских спасателей увольнением

В Харьковском гарнизоне ГСЧС несколько пожарных в январе 2016 года создали общественную организацию, которая вошла в состав профсоюза.

«Нашу организацию взял на обслуживание профсоюз работников государственных учреждений Украины. Мы прошли регистрацию в Министерстве юстиции и получили госномер. И таких организаций, как наша, в Украине создано уже 11, и они успешно действуют», — рассказал начальник караула третьей государственной пожарной спасательной части Александр Жиренок.

Руководство обвинило спасателей в нарушении закона и, по словам спасателей, намекнуло об их увольнении, началось давление. Пожарные рассказывают, что управления разослали по частям информацию, что профсоюз незаконный, а родственникам молодых пожарных звонят из штаба и сообщают об их участии в некой незаконной организации. Из-за риска лишиться работы четыре человека уже покинули профсоюз.

Незаконность создания профсоюза руководство аргументирует статьей 110 Кодекса гражданской защиты населения, где указано, что лица рядового и начальствующего состава не имеют права на создание своих профессиональных союзов.

Начальникам районних управлінь (відділів, секторів), АРЗ СП,
ДПРЗ з охорони об'єктів, ВПНС у метрополітені
Головного управління ДСНС України у Харківській області
Про надання роз’яснення
До Головного управління надійшло звернення начальника караулу 3-ДПРЧ ГУ ДСНС України у Харківській області  Жирьонка О.С. з інформацією про створення Первинної профспілкової організації атестованих пожежних-рятувальників ГУ ДСНС України у Харківській області, з проханням провести інфомаційно — роз’яснювальну роботу серед особового складу стосовно законності створення профспілкової організації (копія додається). Також на адресу Головного управління надійшли рапорти деяких співробітників гарнізону з проханням про перерахування членських внесків на рахунки профспілкових організацій (список осіб додається.)
Роз’яснюю, що відповідно до  вимог п.5 ч.2  ст.110 Кодексу цивільного захисту України  рятувальники – особи рядового і начальницького складу не мають права на утворення своїх професійних спілок. 
Що стосується прохання щомісячно відраховувати з заробітної платні членські внески у розмірі 1%, частинами по 0,3% та 0,7% на рахунки профспілкових організацій, то відповідно до вимог діючого законодавства роботодавець зобов’язаний перераховувати членські внески працівників лише у разі наявності  договору або окремої угоди в терміни, визначені цим договором. По-перше, членами первинної профспілкової організації атестованих пожежних-рятувальників ГУ ДСНС України у Харківській області є особи рядового і начальницького складу, а не працівники. Є суттєва різниця в правовому статусі між особами рядового і начальницького складу цивільного захисту та працівниками ДСНС України. Перші проходять службу цивільного захисту і правовідносини, які виникають в зв’язку з цим, регламентується Кодексом цивільного захисту України, Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту та Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу. Що стосується працівників, які працюють в ДСНС, то згідно частини 5 статі 99 Кодексу цивільного захисту України, трудові відносини працівників органів управління та сил цивільного захисту регулюються законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами.
 По-друге,  не існує  окремої угоди або договору  про перерахування членських внесків, тому у Головного управління не має законних підстав щодо відрахування із заробітної плати особового складу вказаних сум.  
Крім цього, відповідно до назви юридичної особи Первинної профспілкової організації атестованих пожежних-рятувальників ГУ ДСНС України, в її назві  присутнє найменування органу державної влади, що заборонено діючим законодавством України.
Зі слів членів ініціативної групи основною підставою створення ще однієї профспілкової організації було відсутність контакту особового складу гарнізону з керівництвом Головного управління.
 В зв’язку  з вищевикладеним,
ВИМАГАЮ:
  1. Провести Ради зборів підрозділів, на яких проінформувати особовий склад щодо незаконності створення первинної профспілкової організації атестованих пожежних-рятувальників ГУ ДСНС України у Харківській області.
  2. Начальникам частин, співробітники яких надіслали рапорти щодо відрахувань членських внесків до профспілкових організацій, в тижневий термін сповістити особовий склад, що їх рапорти були розглянуті та залишені без руху.
  3. В термін до 15.05.2016 зібрати протоколи Ради зборів та інформацію від особового складу підпорядкованих Вам підрозділів про факти відмови керівництва або посадових осіб ГУ у розгляді та вирішення питань, які виникали у особового складу у процесі служби, та надати копії вказаних матеріалів до юридичного сектора Головного управління.
Додатки:
  • копії звернень начальника караулу 3-ДПРЧ ГУ ДСНС України у Харківській області Жирьонка О.С.;
  • список осіб, які надіслали рапорти.
Начальник                                                                            О.В.Волобуєв 

В свою очередь командир отделения первой государственной пожарной спасательной части Николай Кокарев говорит, что согласно статье 116 этого же кодекса представители ГСЧС имеют право на создание общественной организации, что они и сделали, а уже общественную организацию приняли в состав профсоюза.

В мае троих инициаторов создания профсоюза после пресс-конференции в Харьковском кризисном инфоцентре вызвали на комиссию в управление. Там каждого их них по одному вызывали на беседу с коллегией из нескольких человек, среди которых первый замначальника ГУ ГСЧС Украины в Харьковской области Сергей Чабань, начальник отдела кадров, представитель отдела внутренней службы безопасности и другие.

«Начальство вызвало нас по поводу нашей пресс-конференции, потому что есть внутренний приказ от управления, что распорядителем информации является только глава управления. Они задавали вопросы, на каком основании мы давали эту информацию. И третий момент — им пришел запрос из «Вечернего Харькова», им нужно дать ответ, и поэтому они хотят разобраться, что к чему», — рассказал Кокарев.

После этой встречи у пожарных также состоялось общение с начальником главного управления ГСЧС в Харьковской области Александром Волобуевым. Он также хотел разобраться в сложившейся ситуации. По словам Кокарева, Волобуев сказал, что управление готовит иск в Министерство юстиции о незаконности регистрации общественной организации харьковских пожарных. Кокарев говорит, что если в суде будет это доказано, они готовы прекратить существование своей организации.

«Но на самоликвидацию мы не пойдем», — заявил Кокарев.

Стоит добавить, что организовать общественную организацию и войти в состав профсоюза пожарных вынудили условия работы. Они хотят защитить свои права и обеспечить большую безопасность харьковчанам.

«Сотрудники, получившие травмы на пожаре, их просто скрывают. Их уговаривают писать рапорта, что травмы получены в быту. Пожарный получил травму, он не получил страховку, он не может выполнять свои обязанности, в результате он просто уходит, как отработанный материал», — заявлял на пресс-конференции начальник караула первой государственной пожарной службы Денис Кравцов.

пожарные, спасатели, гсчс

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова