Рік президентства Зеленського: текстова трансляція - Накипіло
Події

Рік президентства Зеленського: текстова трансляція

  • Віталіна Морозова
  • bbc.com
  • 20 травня 2020

20 травня 2019 року Володимир Зеленський склав присягу і став шостим президентом України. Про результати своєї роботи він розказує на пресконференції. Ми занотовуємо головне.

Далі — пряма мова.

Хочу з вами домовитись: тут як у футболі, гра відбудеться за будь-якої погоди. Тому наш пресдіалог продовжиться навіть, якщо буде дощ.


Про підвищення зарплатні медикам

Забезпечити медиків, які борються з COVID-19, заробітною платою — це наше приорітетне питання. Всім медичим працівникам буде забезпечена заробітна плата в розмірі 300%. На сьогодні у 15 областях України повністю виплачені ці заробітні плати у тих рамках, про які я доповідав раніше, для всіх медиків, які борються з коронавірусом.

На цьому тижні я думаю, що збільшиться кількість областей. Всі ці кошти були повністю перераховані МОЗом до місцевої влади з бюджету на підтрімку медичної галузі.


Про вихід із карантину

Мені здається, десь місяць тому були відомі п'ять етапів пом'якшення карантину. Більш того скажу, що сьогодні завдяки нашим лікарям статистика непогана, і вона на дозволяє деякі етапи наближувати на сьогодення. Між областми ми не можемо забезпечити траспортне сполучення. Тільки у шести областях ми можемо побачити зменшення захворюваності

Але 22 квітня запрацює громадський транспорт у містах, із понеділка, з 25 числа — дитячі садочки.


Про допомогу бізнесу

Все непросто. Ми не друкуємо гроші. Ми не США, хоча статистика захворюваності у нас краща.

Ми дотиснемо банківську систему України, незважаючи на те, що вона дуже незалежна. Ми їх дотиснемо, щоб банки не боялися кредитувати.

Ми рік працюємо над тим, що у нас люди нормальні людькі кредити. Перша така програма — кредити під 5-7-9% вже запрацювала.

Я вже рік борюся, щоб у нас була іпотека під 10%. Найближчим часом вона буде. Мені здаєтья, це велика перемога.


Про будівництво та інвестиції

Інвестиційний офіс ми відкриємо у вересні, і тільки він буде займатися всіма інвестиціями. Ми поставили туди Лєвана Варшаламідзе, який будував Батумі. Я погодив їм план швидких інвестицій в Україну на 18 місцяців на 7 мільйонів долларів США.

Ми серйозна країна, але бідна. Ми повинні виплачувати мільярди кредитів щороку.

У майбутньому ми побудуємо 25 спортивних комплексів для кожної області. Цього року мають бути перші проєкти для них. Я хочу, щоб ми назвали всі ці великі об'єкти на честь сучасних спортивних легенд.

Ми плануємо знайти 3 мільярди доларів на проєкт «Великі мости», і в найближчі 2-2,5 роки добудуємо міст через річку Дніпро в Запоріжжі.

За програмою «Велике будівництво» цього року буде побудовано у дев'ять разів більше автомобільних доріг, ніж минулого року. Наше завдання — побудувати всі дороги державного значення.


Про «своїх» людей в Офісі Президента

Жодного кума або війського друга я не призначив і не буду призначати.

Що стосується пані Ірини Венедіктової, я навіть не зрозумів питання. Я обіцяв, що до влади прийдуть інші люди.  Ми запропонували людей, які раніше не були в Генеральній прокуратурі. Ірину я впізнав впродовж нашої передвиборчої кампанії. Вона освічена людина, має певну освіту, вона практик, має звання, була депутатом в Верховної Ради по списках «Слуги народу».

Пан Ярмак не має досвіду як кінопродюсер, нехай він мене вибачить. Він завжди був досвідченим юристом, має саме ту освіту, яка потрібна голові Офісу, як мені здається. Це міжднародне правознавоство. Пан Ярмак є моєю довіреною особою, а не кумом.

У нас кадровий голод в країні. Я не можу зараз знайти гарного міністра культури. Ми зараз з прем'єр-міністров його шукаємо. Нам дуже складно міністра освіти, міністра енергетики. Яку б людину ми не взяли на цю посаду, на наступний день, засоби масової інформації напишуть: «Це точно людина Коломойського». Або Ахметова чи Пінчука. А скажіть мені, де в нас незалежні енергетики в Україні? Дайте мені їх.


Про війну

Це складний процес. Я ніколи не закликав, щоб наша армія не відповідала. Але ми не провокуємо, ми боремося. Першими стріляти ми не будемо.

Що стосується президента Росії: ми нічого з цим не зробимо, ми повинні з ними говорити, повинні домовлятися. Я ще раз говорю: Мінський формат – пріоритет, але ніхто не відміняє будь-які інші формати. Я готовий до будь-якого формату, який може наблизити нас до кінця війни і повернення наших територій і людей.

Війна в Україні підриває безпеку і стабільність Європи, і нам знадобиться додаткова допомога від наших союзників, щоб покласти цьому край. Звичайно, я визнаю, що пандемія зруйнувала все. Соціальне дистанціювання йде рука об руку з політичним дистанціюванням. Криза змусила багато країн зосередитися в першу чергу на своїх внутрішніх проблемах. Це зрозуміло, але в епоху транснаціональних криз, які не припиняються на кордонах, ми не повинні залишати поза увагою величезний потенціал міжнародного співробітництва.

У цих умовах складно зараз, але і з Німеччиною, і з Францією, з усіма ми говорили, всі підтримують, що одразу після спаду COVID-19 у нас повинна бути зустріч у «нормандському форматі».


Про теперішній парламент і місцеві вибори

Що стосується розпуску парламенту, поки партія «Слуга народу» буде голосувати за всі важливі для країні законопроєкти — земельний, банківський закон та про імпічмент президента — я буду підримувати склад цієї партії. Як тільки вони буду лобіювати інтереси тієї чи іншої комерційної групи впливу на політику України, навіть не думаючи ні про що, я буду розпускати парламент.

Я чесно буду підтримувати кандадата в мери Києва від «Слуги народу».


Про вбивство Катерини Гандзюк і Павла Шеремета

На жаль, є декілька трагічних справ у нашій країні. З приводу Катерини Гандзюк, за мою каденцію люди, які вбили, посаджені. У нас є відповідь, хто замовники. Справа передана в суд. Він має надати незалежний вирок.

Щодо Шеремета, це складна справа. Однозначна вона чи ні, ми не знаємо. Зараз цю справу веде міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Він відповідальний за результат цієї справи. Якщо слідство, а потім суд, доведе, що затримані — ймовірні вбивці, вони будуть нести відповідальність. Арсен Аваков не є моїм близьким другом. Чи потужний він міністр? Так. Його сьогоднішня відповідальність — справа Шеремета. Він її почав, він повинен довести її кінця, до результату.

Я буду нести відповідальність, якщо у слідстві були помилки. Усі, хто притримав у СІЗО людей, які не винні, понесуть кадрову відповідальність.


Про олігархів

Я не є лобістом олігархів. Вони не можуть настинути на мене, щоб поставити ту чи іншу людину на посаду. Мені здається, вони не хочуть чи бояться, чи бачать, що у цьому немає сенсу, мені це пропонувати.

Мої відносини з олігархами мають бути простими. Я маю захищати людей, які працюють на їх підриємствах.


Про бідність

Кінець бідності в Украні стовідсотково не настав. Він не може настати, коли у світі криза. Коли ви отримали бідну країну, ви повинні змінювати її. У нас немає грошей просто так, вони не падають із неба. Ми за це боремося. Нам з Урядом дійно не вистачає грошей, щоб підняти заробітні плати. Власники телеканалів могли б теж допомогти людям. І поки вони лише про це думають, ми це робимо.


Питання журналіста: Чи вистачить вам однієї каденції?

«Я не знаю. Щиро – однієї не вистачить».

«Будете ще балотуватись?»

«Я подумаю».


ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова