Польща запроваджує нові правила транзиту українських агротоварів - Накипіло
Події

Польща запроваджує нові правила транзиту українських агротоварів

Перевізники, що планують везти агротовари з України транзитом через Польщу, перед кордоном мають виконати дві умови.

Перша умова: ніяких зупинок на АЗС, тому запас палива має бути щонайменше на 150 кілометрів. Усі перевізники їдуть у супроводі, а заїхати на заправку під конвоєм — неможливо.

Друга умова: транспортний засіб треба підготувати до пломбування.

Якщо перевізник не дотримається цих правил, то йому заборонять вʼїжджати до Польщі, пише «Укртрансбезпека».

Нагадаємо, через протести місцевих аграріїв три країни ЄС — Польща, Угорщина, Словаччина заборонили ввезення українського зерна, цукру, мʼяса та іншої продукції до 30 червня 2023 року. Причина в тому, що українська продукція дешевша, й тому фермери у країнах ЕС залишаються без ринків збиту. 

На сьогодні Польща все ж такі дозволила українським фурам з агропродукцією заїжджати на територію країни, але лише транзитом й на доволі жорстких умовах.

Європейська комісія назвала «неприйнятними» обмеження, введені у Польщі і Угорщині, Словаччині, адже в ЄС діє вільний економічний простір й такі заходи є дискримінаційними для України, яка є офіційною кандидаткою на членство в Євросоюзі.  Не говорячи. що це удар по економіці, яка потерпає через війну. Адже за даними Кабміну — східна Європа це третина всіх продовольчих ринків України. 

Фермерам країн  Польщі, Угорщини, Словаччини було запропоновано Брюсселем компенсацію, але цього було замало. З іншого боку, говорять експерти, втрачає не лише Україна, втрачають польські, угорські переробники. 

На думку аналітиків, найбільших втрат від заборони Україна зазнає в сегменті замороженої малини. У середньому за останні три роки у квітні-червні Польща забезпечувала понад 40% усього виторгу українських експортерів від постачань малини в замороженому вигляді за кордон. Особливу загрозу заборона несе через рекордно високі перехідні запаси малини в українських сховищах.

«Удар по польській економіці від заборони також буде, хоч і менш значний, ніж по українській. Хоча польські імпортери здебільшого займалися реекспортом української замороженої малини, вона все ж таки в певних кількостях осідала і на місцевому ринку, використовуючись виробниками йогуртів, наповнювачів, джемів тощо. Заборона, введена Польщею, фактично означає зникнення до чверті пропозиції імпортної малини на польському ринку», — додають аналітики EastFruit.

Що стосується яблучного концентрату, за три останні роки у квітні-червні Польща забезпечувала близько 8% всієї виручки експортерів концентрату в Україні, а США — близько 40%. При цьому США є і найбільшим ринком збуту для польських концентратників, а це означає, що заборона на імпорт, запроваджена Польщею, сприятиме лише посиленню конкуренції з українською продукцією на експортних ринках збуту.

«Ще більш катастрофічними польські обмеження можуть виявитися для місцевого ринку волоських горіхів. Якщо для України в середньому за останні три роки Польща у квітні-червні приносила лише 3% усієї виручки, то частка України на ринку імпортного волоського горіха в Польщі сягала 21%. Тобто, іншими словами, заборона, введена Польщею, позбавила місцевих споживачів горіхів (кондитерські фабрики тощо) майже п’ятої частини імпорту одного з найважливіших компонентів для їхньої готової продукції», — пояснюють експерти.

Прогнозується, що українські експортери, зважаючи на можливе повторення таких обмежень з боку Польщі, Угорщини, Словаччини та інших країн, надаватимуть пріоритет державам з більш передбачуваною торговельною політикою, і конкурувати Україна на цих ринках буде, зокрема, і з експортерами з країн, що запроваджують заборони.

 

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова