П’ять днів – п'ять порушень. Моніторинг ІМІ щодо мови ворожнечі в харківських медіа - Накипіло
img

Олена Лептуга

  • 22 червня 2020

П’ять днів – п'ять порушень. Моніторинг ІМІ щодо мови ворожнечі в харківських медіа


У червні ІМІ аналізував мову ворожнечі, дискримінацію та маніпуляції в матеріалах п’яти найрейтинговіших медіа Харківської області*.

Із 826 проаналізованих матеріалів лише в одному згадується представник національної меншини: «Полицейские установили личность злоумышленника, им оказался 25-летний гражданин Республики Йемен» (sq.com.ua). Це єдине порушення  журналістських стандартів щодо етнічної групи за згаданий період.

Чотири матеріали з ознаками мови ворожнечі (0,5% від загальної кількості) опублікував Город Х. Загалом цей ресурс не вперше дискримінує героїв матеріалів за статтю, віком чи етнічною приналежністю. 

У двох статтях «На Харьковщине хитрая школьница устроила ночной квест для взрослых» і «Неадекватная харьковчанка устроила погром в подъезде многоэтажки» медійники вдалися до некоректних термінів називання маргіналізованих груп: «малолетние гопники», «неадекватная харьковчанка».

Snimok ekrana 2020 06 21 v 21.42.06

Город Х

В останньому матеріалі журналісти використали некоректний термін двічі, назвавши жінку в тексті ще й «неадекватной дамой», тобто додали оціночне судження . 

Оціночна лексика з вказанням неповноцінності чи моральних недоліків героїв публікації (дама, буянша, вошла в раж) зустрічається ще в одному матеріалі Города Х

У статті «Известная харьковчанка оказалась в эпицентре мужских разборок (фото, видео)» гучний заголовок не відповідає змісту матеріалу. Мужскими разборками названий футбольний матч «Динамо» – «Шахтар», арбітром якого була «известная харьковчанка» Катерина Монзуль.

unnamed

У всіх матеріалах героїнями були жінки, двічі йшлося про маргіналізованість їхньої поведінки. Тож і мова ворожнечі використовувалася двічі: за гендерною ознакою та щодо маргінальних груп.  

Таким чином, лише одне харківське видання порушило журналістські стандарти: некоректна лексика (терміни), оціночні судження в новинах, неспівпадіння заголовку і тексту. 

Решта сайтів: KharkivToday, 057.ua, SQ i Об’єктив, — не використовували мову ворожнечі в період моніторингу. 

Нагадаємо основні маркери присутності мови ворожнечі:

  • Прямі заклики до насилля; 
  • Завуальовані заклики до насилля;  
  • Заклики до дискримінації;  
  • Заклики не дати групі можливості закріпитися в регіоні. 
  • Виправдовування випадків насилля та дискримінації;  
  • Твердження про кримінальність певної територіальної чи етнічної групи;
  •  Звинувачення певної групи в негативному впливі на суспільство чи державу; 
  • Ствердження про її неповноцінність. 
  • Створення негативного іміджу певної групи суспільства; 
  • Ствердження про моральні недоліки такої групи; 
  • Згадування групи чи окремих її представників у принизливому чи образливому контексті;
  •  Протиставлення однієї групи іншій; 
  • Пряме або завуальоване ствердження того, що одна група створює незручності в існуванні іншої.

*Моніторинг проводився з 1 по 5 червня 2020 року. Аналідувалися усі новини в новинних стрічках п’яти найпопулярніших харківських ЗМІ: Город Х, Status Quo, Kharkiv.Today, 057.ua, Об’єктив. Його мета – визначити кількість новин про коронавірус та проаналізувати кількість та якість спікерів, пов'язаних із коронавірусом, від місцевих представників влади, бізнесу та громадського сектору, а також дослідити кількість піар-матеріалів/джинси у новинах про коронавірус в регіональних онлайн-медіа.


 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.  

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова