«Нам треба більше дослухатися до думки дітей», — Микола Кулеба

На (не) конференцію для шкільних педагогів EdCamp Ukraine завітав Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба. Ми поговорили про те, чи є у цієї професії шанс стати престижною в нашій країні та подумали над рецептом створення сучасної школи.

Реформуючи освіту, запитайте про неї дітей

«Мене як захисника дітей найбільше в цій реформі цікавить, щоб діти не постраждали від реформи. Мені цікаво, як ця реформа вплине на стан дитини в системі освіти, як вона вплине на ті виклики і проблеми, які зараз є в дитинстві. Сьогодні багато дітей свідчать про те, що вони страждають від булінгу, що їх не помічають».

Проводячи будь-які зміни, потрібно запитати у дітей, чи вони їм потрібні, щоб вони від них хотіли отримати та наскільки їх ці зміни задовольняють.

Освіта, дружня до дитини

«Вони (діти — ред.) такі дають поради, на які дорослі навіть не здатні та не могли додуматися. Я думаю, що нам треба більше прислухатися до думки дітей. Те, як вони все сприймають, і те, які підходи вони формують, — саме це може нам допомогти сформувати ту систему освіти, яка буде дійсно дружньою до дитини, яка буде давати дитині навички, з якими вона зможе бути успішною не лише в якомусь бізнесі, але й в особистому житті».

Рецепт Нової української школи

«Нам дуже важливо сформувати стосунки „вчитель-дитина“, »вчитель-батьки", і налагодити, через школу у тому числі, ці стосунки. Про це вчителі неохоче говорять. Хтось нарікає на низьку заробітну плату, хтось каже, що це не їхні обов'язки — формувати ці стосунки. Але без цього, на мою думку, неможлива реформа освіти".

Насправді рецепт створення нової школи нескладний: перевчити і навчити педагогічний персонал, і вкладати гроші в систему освіти. Я не погоджуюся з тим, що все можна зробити безкоштовно. Якщо ти хочеш якісну освіту, ти маєш вкладати гроші. Якщо б я мав змогу на національному рівні формувати цю систему та приймати рішення, я б подумав про те, щоб в рази збільшити бюджет і зробити систему освіти найпровіднішою реформою.

«Звісно, ми можемо нарікати, що у нас бюджет не гумовий, але це питання пріоритетів. Якщо діти — це пріоритет державної політики, давайте вкладати в дітей. Якщо треба збудувати десять тисяч шкіл, давайте їх збудуємо. Якщо на це потрібно десять років, давайте кожний рік будувати тисячу самих сучасних шкіл і в цей час готувати педагогічний персонал. Це буде нова якість освіти, де дитина охоче йде до школи, не боїться свого вчителя, і до неї ставляться з повагою».

Учительство в Україні як подвиг

«Я можу тільки низько вклонитися тим людям, які обрали для себе за покликанням серця цю професію. Тому що віддавати себе навчанню дітей і отримувати ту зарплату, яка сьогодні є, це подвиг. Однозначно. Із цим також пов'язана престижність професії. У радянські часи до вчителя ставилися з повагою. На жаль, ми стикнулися з тим, що ситуація змінилася, і молодь неохоче йде вчителювати».

Якщо ми хочемо, щоб поряд із нашими дітьми були дорослі люди, які вкладають частину свого життя в виховання, у навчання наших дітей, щоб вони були успішними, нам треба за це платити.

«Нещодавно був у Великобританії. Заходиш в клас, де навчають маленьких дітей — там в основному хлопці до 30 років. Чому? Тому що відповідна заробітна плата. Я не можу сказати, що вона дуже висока в порівнянні з іншими професіями, але пристойна. Дуже гарна мотивація, умови праці, тому молоді люди йдуть і реалізують себе. Зараз багато молоді, яка готова була б реалізовувати себе і в соціальній сфері, і як педагоги. Потрібно дати їм цю можливість. Ця професія має стати престижною».

Молоді вчителі скаржаться на те, що до них часто ставляться з неповагою. От я молода людина, приходжу до школи: мене зневажають старші вчителі, батьки, діти… І я маю за пять-шість тисяч гривень це все терпіти? Навіщо? Я піду займатися якимось бізнесом, чи влаштують десь секретарем, або буду охоронцем. Це виклик сьогодні для нас. Що ми у відповідь дамо на цей виклик? А відповідь одна — дайте можливість молоді.

ещё по теме:

Активисты рассказали о проблемах при закупках в ОТГ

Уровень взаимодействия власти и громады в Харькове и области низкий, — активисты

Чешские эксперты обнаружили диоксины в куриных яйцах

В Харькове пройдет форум сексуального образования для детей

Более 17 тысяч призывников отправились на срочную службу

опубликовано

14 июля 2018

текст

Алена Нагаевщук

фото

EdCamp Ukraine

видео

Алена Нагаевщук, Владислав Лященко

монтаж

Иван Горб

просмотров

3878

поделиться