Харківський радіотелескоп відновлять після розмінування: що буде нового - Накипіло
Події

Харківський радіотелескоп відновлять після розмінування: що буде нового

Радіоастрономічна обсерваторія імені С. Я. Брауде, яка знаходиться біля Харкова, зазнала значних втрат під час російського вторгнення. Повністю зруйновна центральна лабораторія обсерваторії. Російська бомба потрапила в середину даху й пробила два поверхи. Цілим залишився тільки підвал, де розташована система антенного забезпечення. Також окупанти розграбували обладнання обсерваторії.

Про це повідомив заступник директора з наукової роботи Радіоастрономічного інституту НАН України (Харків) академік Олександр Коноваленко, йдеться у статті Світлани Галати, яку публікує газета «Світ».

«Ми вдячні академії наук за допомогу в збереженні вцілілих приміщень, зокрема, за металочерепицю та будівельні матеріали, — сказав він. — Це допомогло закрити будівлі від дощу, снігу і місцевих мародерів».

Своєю чергою з двох тисяч антенних елементів зруйновано лише кілька. Уцілів і дорогий цифровий приймач. А ось лабораторне приміщення ГУРТ і будівлі інфраструктури, за словами Коноваленка, потрібно зносити й будувати нові, більш сучасні.

Він пояснив, що телескоп ГУРТ може бути відновлений вже до літа 2023-го, після повного розмінування території. Поки що розміновано один із колекторів (підземних приміщень) довжиною в кілометр. На черзі — ще два.

«Ми маємо чіткі плани відновлення обсерваторії, телескопів УТР-2 і ГУРТ. Відновлювати їх потрібно на новому рівні, з використанням нових інформаційних і телекомунікаційних технологій. Закордонні партнери готові допомогти», — наголосив академік.

Також базу даних УТР-2 з приміщення Радіоастрономічного інституту в Харкові змогли евакуювати.

«Під час бомбардувань один з аспірантів, Євген Васильківський, пішки прийшов до інституту й евакуював всю базу даних УТР-2», — зауважила член-кореспондент НАН України, завідувачка відділу Головної астрономічної обсерваторії Ірина Вавилова.

Крім того, вчені розробили цифровий приймач, завдяки якому вже відкрито десятки пульсарів. Другий проєкт — це моніторинговий огляд зоряного неба, виконаний за допомогою телескопу УТР-2.


Як буде створюватися план економічного відновлення України

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова