Як ментально вціліти, коли летять ракети. Розбір
Психологія UK

Як ментально вціліти, коли летять ракети. Розбір

  • Наталя Завгородня
  • Ігор Лептуга
  • 25 Січня

Що сталося?

Залякування та деморалізація, сіяння паніки та зневіри — така мета ворога. Терор — елемент маніпуляції свідомістю й намагання зламати нашу внутрішню силу. Аби вберегти себе ментально, важливо робити такі прості й дієві кроки.

Поновіть тривожну валізу


 У ній мають бути ліки першої потреби, вода, перекус, основні документи й теплий одяг. Обов’язково подбайте про такі речі й для ваших хатніх улюбленців. Хай, окрім вашої тривожної валізки, будуть напоготові переноска з кормом і документи тварини. Це допоможе не витрачати час, коли ви спускатиметеся в укриття. Якщо ж ви проводите тривоги в коридорі, то варто облаштувати зручне місце там.


Продумайте алгоритм своїх дій

Зверніть увагу, що паніка, яка є наслідком таких атак, призводить до неконтрольованих дій, що можуть самі собою бути небезпечними й загрозливими. Тож створіть конкретний алгоритм чітких дій: куди йти в разі тривоги, кому телефонувати, якщо вибух стався поблизу, кого з родичів і близьких ви обов’язково перевірятимете під час тривоги, відправляючи повідомлення в месенджерах.

Бережіть фізичне здоров’я

Не вживайте алкогольних напоїв, а також будь-яких медичних препаратів без призначення лікаря, що впливають на стан вашої психіки й швидкість реагування. Це небезпечно. 

Після завершення тривоги або серії вибухів вашому тілу потрібен час на відновлення. Ви можете проживати певні стресові реакції, які проявляються, зокрема, тілесно — це можуть бути напади плачу, тремтіння, агресії та знесилення. У будь-якому разі обов’язково дайте собі можливість прожити цю емоцію. Крім того, важливо попіклуватися про своє тіло: випити теплий чай та з’їсти щось поживне.

Вправи для першої психологічної допомоги


Загалом, навіть якщо ви не відчуваєте в себе проявів шоку, паніки, неконтрольованих емоцій, варто, однак, залишатися особливо уважними до свого психічного стану.  За можливості опануйте навички надання першої психологічної допомоги. Вони можуть знадобитися в разі, коли хтось із ваших близьких потребуватиме допомоги у стресовій ситуації.

«Обійми метелика» 

Схрестіть руки у себе на грудях так, щоб середні пальці були трохи нижче грудини. А потім почніть по черзі або разом поплескувати себе ними, імітуючи биття крил метелика. Виконуйте вправу 30–40 секунд. Зробіть перерву та потім повторіть.

«Безпечне місце»

Згадайте місце або подію, де ви відчували себе максимально безпечно і максимально впевнено. Згадайте цю подію. Заплющте очі й відтворіть її. Що це? Це будинок конкретний? Це квартира? Хто поряд із вами? Це ліс? Це пляж? Що відбувається? Конкретно відтворіть цю подію у своїй голові у найменших деталях.



Відволікайтеся за можливості


Не забувайте відпочивати, шукати підтримку, пробувати відволікатися за можливості, говорити з тими, хто поруч і розуміє, а також за потреби звертатися до фахівців. І найголовніше — ми не можемо впливати на обстріли, але можемо й маємо нагадувати собі, задля якої мети долаємо свій страх і продовжуємо нашу щоденну боротьбу.

Почитайте також про те, що робити, якщо нічого не відчуваєш.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова