Що робити, якщо нічого не відчуваєш
Картки

Що робити, якщо нічого не відчуваєш

  • Наталя Завгородня
  • 29 Жовтня 2023

Що сталося


Поганих новин, страшних картинок і відверто приголомшливих відео так багато навколо, що іноді здається, ніби вони проходять повз. Бачимо, чуємо, читаємо й нічого не відчуваємо. До певної міри це знайомо багатьом українцям. «Я нічого не відчуваю...», «не реагую на сигнали повітряної тривоги...», «читаю новини й починаю думати про стороні речі...»

Чому так відбувається


У постійно накопичувальних ситуаціях розвивається емоційне оніміння, тобто повне вимкнення емоцій. Внутрішня пустота, поблякла реальність, відчуття, що внутрішньо нічого не змінюється. Усе навколо й люди зокрема здаються віддаленими та відстороненими. Це нормальна захисна реакція. Простіше кажучи, це нормальний спосіб адаптуватися до довготривалих ненормальних умов.

Психіка намагається чимдужче вберегти нас від постійного впливу емоцій, коли довго перебуваємо в умовах, які становлять для нас небезпеку — як пряму, так і опосередковану.


Що з цим робити

Оніміння вказує нам, що психіка перевтомлена й перенавантажена. Час зупинитися та відновити баланс. 

▪️ Інформгігієна (навіть до повного обмеження на певний період часу) — важливий крок, що допоможе. Зменште тривалість споглядання новин й обирайте тільки перевірені джерела. 

▪️ Збільшення часу, проведений із близькими та друзями. Знаходьте час на емоційно приємні й теплі події, зустрічі та явища. Вони завжди поряд. 

▪️ Взаємодія з тілом. Спорт, смачна їжа, прогулянки, масаж... — через тілесні практики ми отримуємо доступ до базових переживань, а це вже початок. 

▪️ Якщо це не допомагає, не зволікайте зі зверненням до психолога. Не тимчасове, а постійне емоційне оніміння може бути частиною депресивного синдрому, тривожного розладу або ПТСР.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова