Во время Революции Достоинства в Украине стала активно развиваться гражданская журналистика. Не будучи дипломированными медийщиками, люди с активной позицией писали материалы и снимали сюжеты о происходящих событиях. И сегодня гражданские журналисты незаангажированно информируют громады, контролируют власть, становятся так называемыми агентами изменений.
О гражданской журналистике мы поговорили с участниками Форума «Я — ГЖ» и горожанами на улицах Харькова.
Что такое «гражданская журналистика» и зачем она нужна?
Що таке громадянська журналістика? Вид журналістики, заснований на ініціативі знизу, який базується на горизонтальних зв’язках. Вiн еобхідний, щоб підіймати людей знизу, аби вони відкрито говорили про проблеми, які хочуть змінити.
Тетяна Кривоніс
Громадянська журналістика — можливість кожного формувати новини, нести завдяки соціальним мережам достовірну інформацію. Впливати на інформаційний простір в Україні, формувати думку в суспільстві про те, що нам найважливіше змінити. Навіщо вона потрібна? Бо в людей дійсно багато чого «накипело», їм хочеться розповідати. І простим людям, і професійним журналістам.
Катерина Соболєва
Если ты хочешь донести свою позицию в неискаженном виде, писать и подавать информацию надо самостоятельно, чтобы она не была обрезанной.
Надежда Рындина
Громадянська журналістика — це те, що роблять звичайні люди у вільному просторі через певні свої переконання. І вважають за необхідне щось повідомити суспільству. Громадянська позиція в певних професійних журналістів. Вона виникла сама собою, і це альтернатива медіа. Вона створена для громадського контролю. І незаповнений простір заповнюється громадянським журналістами.
Кирило Савін
Я гадаю, що громадянська журналістика — це якийсь нештампований погляд людини з суспiльства. Cьогоднi державні ЗМІ не мають об'єктивного висвітлення інформації, тому що несуть якусь політику, тобто є заказник інформації, на якого вони і працюють.
Ігор Бірюков
Громадянська журналістика — це інформативно-аналітична діяльність, яку може вести будь-яка людина, маючи лише мотивацію і елементарні технічні засоби з метою, як їй здається, покращення суспільства. По-перше, професійні медіа не завжди висвітлюють весь спектр подій, вони мало iнформують про соціальні теми. Крім того, цей підхід якось ближче для людей. Тобто, звичайною людською мовою висвітлюється ряд подій, подається інформація, яка не подається зазвичай.
Владислав Радійчук
Це можливість зробити розбурхнення суспільства (якщо є таке слово). Мені здається, що критичне мислення, яке утворюється в результаті цього розбурхнення, повинно ставати тим критерієм, на який спиратимуться при будь-якому оцінюванню будь-якої події. Саме власна думка, а не чиясь указівка чи інший елемент впливу. Завдяки цьому люди перестають боятися мислити й оцінювати.
Юрій Грицький
Я понятия не имею, что это такое «гражданская журналистика». Я занимаюсь самостоятельной журналистикой. По ходу к ней уже подключаются какие-то люди и потом от нее отделяются, то есть они собираются в какие-то группы и занимаются своими делами. Просто однажды мне это надоело все, я взял клавиатуру в руки и пошел бить по голове .
Гражданская журналистика повсеместна, поскольку сейчас существуют социальные сети. Обычная журналистика себя изжила: она принадлежит разным политическим группам, поэтому представляет их интересы и не является объективной.
Гузель Вишняк
Громадянська журналістика — коли звичайна людина завдяки сучасним технологіям може стати журналістом. Громадянські журналісти мобільні, мають більше свободи, аніж традиційні журналісти.
Тетяна Зарубіна
Чем отличается гражданский журналист от профессионального?
Гражданский журналист и активист. В чем разница?
Громадянський активіст — людина, яка висловлює свою громадянську позицію. Громадянський журналіст — людина, яка за допомогою медійних інструментів намагається свою позицію так чи інакше декламувати. Журналістика – це сфера спілкування та мистецтво комунікацій.
Вікторія Романюк
Ну, перш за все, громадянський журналіст має право висловити свою позицію. У принципі так само, як і громадський активіст, але він тоді має бути посередником. А громадянський активіст, він і є посередником між людиною і подіями, які відбуваються. У нас дуже багато журналістів, які пишуть складними речима. Найбільша перспектива журналіста — пояснювати складні речі простими словами. Це, певно, найкраще, що може зробити журналіст. Пояснити щось людині. Донести це до її мозку і спілкуватися з читачем простою мовою.
Марія Марковська
Як на мене, громадянський активіст той, хто робить. Громадянський журналіст той, хто пише про це. Найважливіша навичка — це, мабуть, вміти дивитися на ситуацію з різних боків. Це можливість швидко пристосовуватися.
Кіра Камаралі
Я думаю, що це може бути одна й та сама людина. Активіст може бути журналістом, а журналіст — активістом. Перш за все треба визначитися з метою діяльності. Визначитися, що вони насправді хочуть змінити в суспільстві... Зі своєю ідеологією та принципами. Тому що все інше — лише інструменти для досягнення цієї мети. Це критичне мислення, вміння працювати з інформацією, самоорганізація, комунікаційні навички спілкування з людьми.
Геннадій Цупін
Перше, що приходить в голову — те, що громадський активіст є більш заангложованою ідейною людиною, яка відстоює певні цінності, ідеали, проекти... В той час, як журналіст за своїм визначенням повинен бути більш об'єктивним. Об'єктивність журналістів — це такі ідеали, про які зараз часто говорять, але насправді цього не існує, адже тим чи іншим чином ми підтримуємо або не підтримуємо певні речі. Громадянський журналіст — це певне професійне покликання, в той час як активістом може бути кожен.
Наталя Доманська
Вчера было очень классно сказано одним донецким журналистом, что нужно переходить от освещения истории к ее созданию. Вот в этом и есть главная разница: журналисты освещают, а гражданские активисты создают. Сейчас эта платформа очень активна, особенно в послемайдановское время. Я сама являюсь активистом с 2009 года и вижу, насколько это сообщество выросло после 2014-го. И сознательность, и ответственность, и организация, и даже количество. В этом и разница: одни освещают, другие делают. И все ведётся к тому, чтобы эти два сообщества взаимодействовали и работали вместе — это круто.
Ольга Гайсумова
Usually when I think about an activists I think about a person who wants to push for a specific change. They see something they don't like and they want to change it. And they use their time to organize people, to help convince people to change opinion. A citizen journalist is a person who show other people what is happening. Maybe they want to uncover a secret. To help community to have a voice. So one is about persuading people and another one — the citizen journalist is about informing people.
Dr. Kimo Quaintance
Благодарим за помощь в создании материала Украинскую академию лидерства.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин