З початку 2020 року до правоохоронців надійшло 2 842 заяви про домашнє насильство в області.
При цьому перші місяці карантину на ситуацію незначно вплинули, зазначає начальниця відділу у справах сім’ї та по роботі з громадськістю ХОДА Юлія Карпачова. Різниця між кількістю звернень у березні-квітні цього та минулого років склала приблизно 70.
«За останні роки статистика по Харківській області коливається в межах шести тисяч звернень на рік. Багато це чи мало — сказати не можемо: більшість потерпілих мовчить про те, що з ними трапилося», — пояснює Карпачова.
Загального портрета жертви немає, кажуть представники органів захисту населення.
«До нас звертаються від дітей до людей похилого віку. Типової особливості не побачили. Це не тільки жінки, а й чоловіки, стосовно яких є насильство в сім'ї», — додає заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях Вікторія Гайворонська.
А що по Україні?
За перші три місяці 2020 року Національна поліція України отримала 137,8 тисячі заяв та повідомлень про насильство в сім'ї. У січні-березні 2019-го таких звернень було 107 тисяч. А це більше, ніж на 20%.
«Згідно з доповідною запискою НПУ, домашнє насильство стоїть на другому місці за кількістю усіх звернень на лінію 102», — зазначає начальниця відділу зв’язків з громадськістю облуправління патрульної поліції Марина Кульбачна.
Як працює система допомоги
Порядок взаємодії усіх структур, які запобігають та протидіють домашньому насиллю визначає постанова Кабміну. Перш за все допомагають постраждалим органи соцзахисту, поліції, медики, представники системи освіти, центри безоплатної вторинної правової допомоги та громадські організації.
У великих містах також працюють групи реагування. До них входять дільничі або ювенальні інспектори та патрульні поліцейські. По Україні таких груп 45. У Харкові їх три: у Слобідському, Київському та Немишлянському районах.
«Коли поступає звернення до органів соцзахисту чи поліції, протягом доби повідомляються усі суб’єкти. Якщо під час домашнього насильства постраждала дитина або вона була свідком такого випадку, то в першу чергу повідомляється служба у справах дітей. Потім збирається міждисциплінарна команда, яка виїжджає до сім’ї, оцінює потреби жертви насильства та складається план щодо надання допомоги», — пояснює Юлія Карпачова.
Ще постраждалі можуть звернутися до мобільних бригад соціально-психологічної допомоги. они діють у чотирьох громадах та сімох районах області.
Графік роботи та контакти мобільних груп
Потрібно не мовчати
Найголовніше, кажуть фахівці, щоб особа вирішила, чи бажає вона далі так жити , або не хоче терпіти знущання. Щоб не заходити глухий кут, треба одразу реагувати на агресію та сварки, не давати їм повторюватися.
«Щоб законодавство виконувалося потрібно реагували своєчасно та не просто поскаржитися сусідці, а звертатись із заявою до компетентного органу та доводити справу до логічного кінця. Дуже часто бувають такі випадки: людина звертається до нашого центру з проханням допомогти (зупинити кривдника — ред.), ми починаємо готувати документи до суду чи правоохоронців, збирати максимально докази. А потім людина зникає. Коли їй телефонуємо, каже: „а ми вже помирилися“. Тому, на жаль, випадки, коли насилля пройшло без покарання, повторюються», — розповідає Вікторія Гайворонська.
«За досвідом, 95% жінок, які зазнають насильства та викликають поліцейських, просять заспокоїти кривдника зараз, бо він перейшов певні межі. Але потім нічого не хочуть робити», — додає Марина Кульбачна.
Як убезпечитися від кривдника
Можна звернутися в поліцію, щоб отримати тимчасовий заборонний припис для кривдника. Документ оформлюють максимум на 10 днів, Він забороняє наближатися до людини чи знаходитися поруч. Якщо кривдник порушує припис, йому можуть призначити громадські роботи або заарештувати на тиждень. громадських. Більш тривалий заборонний термін (до шести місяців), встановлює суд.
Багато жінок не звертаються за допомогою, бо їм нема куди піти чи нема грошей. У таких випадках допомагають притулки. У Харкові з минулого року працює Центр надання допомоги постраждалим від насильства в сім’ї. У його притулку можна знаходитися до пів року. У Лозівському районі жінок підтримує Кризовий соціальний центр Там до шести місяців можна жити з дітьми. Ще один притулок від благодійного фонду «Карітас» знаходиться у Вовчанському районі.
Куди звертатися по допомогу
- Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра». Адреса: майдан Свободи, 5, шостий під'їзд, шостий поверх. Телефон: (057) 705-61-65.
- Державна гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства 15-47.
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0-800-500-335 або 116-123 (короткий номер з мобільного).
- Гаряча лінія системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин