День Ізюма: фоторепортаж з міста - Накипіло
Фото

День Ізюма: фоторепортаж з міста

  • Анна М’ясникова
  • Юлія Напольська, Віктор Пічугін
  • 10 Червня 2023

10 червня Ізюм відзначає 342-річчя. Місто пережило понад п‘ять місяців окупації, щільні бомбардування, катівні. Але стояло і потроху відроджується. Сьогодні на різних локаціях відбувалися святкові заходи. Люди вийшли на вулиці, аби відзначити цей день. Наші журналісті побували в Ізюмі та привезли звідти фоторепортаж.

Аби вкотре підкреслити, що Ізюм — це Україна, у місті відкрили табличку та висадили клумбу з відповідним написом. Волонтери пригощали місцевих мешканців пловом. Також на центральній площі мешканці варили варення, святкуючи день полуниці. Харківські музиканти зіграли на горі Кременець (паралельна назва — Крем‘янець). Звідти ж містом стартував мотопробіг.

Izium motoprobih e1686422797465

До будинку по вулиці Памʼяті, 2 місцеві мешканці принесли свіжі квіти — у пам‘ять про загиблих людей. У березні 2022 року росіяни відняли понад 50 життів, скинувши авіабомбу на багатоповерхівку. Нині тут тихо. Лише квітнуть троянди та піони, посаджені колись.

До дня міста художники намалювали на одному з підʼїздів мурал памʼяті всіх загиблих мешканців.

Декілька історичних фактів про місто

Вважається, що Ізюм було засноване у 1681 році. За чотири роки він став полковим містом, якому підпорядковувалися 13 навколишніх населених пунктів. Згодом територія полку була перетворена в Ізюмську провінцію, що входила до складу Слобідсько-Української губернії.

Жителі міста потерпали під час Голодомору 1932–1933 років (за архівними даними РАГСу та свідченнями очевидців у 1932 році в Ізюмському районі померли 610 людей, наступного року — 2 130 людей). Потім настали сталінські репресії. 

З жовтня 1941 року крізь Ізюм проходила лінія фронту. У регіоні точилися тяжкі кровопролитні бої, але втримати його не вдалося. 5 лютого 1943 бійці 267-стрілецької дивізії визволили Ізюм. Через дії окупантів житловий фонд міста був зруйнований на 80%, знищені промислові підприємства.

З початку повномасштабного нападу рф на Україну Ізюм потерпало від ворожих атак. Загарбники обстрілювали місто з усіх видів зброї та штурмували понад місяць. На початку квітня 2022 року ЗСУ довелося відступити. Почалася окупація, яка тривала понад п'ять місяців.

Після звільнення міста у лісі поблизу знайшли велике масове поховання та декілька катівень. Правоохоронці вилучили 449 тіл.

Досі не ідентифіковані 66 тіл з масового поховання в Ізюмі

Після деокупації в Ізюм повернулося приблизно сім тисяч жителів. Відновлено світло- та газопостачання, де можливо — подача води й тепла. Наразі в місті мешкає до половини від довоєнного населення у 50 тисяч.

 Пережити окупацію та зиму: як вистояв Ізюм

Концерт пам'яті Антона Дербілова в Харкові: фоторепортаж

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова