Чому принцип «краще, ніж нічого» не спрацьовує з турнікетами
Картки

Чому принцип «краще, ніж нічого» не спрацьовує з турнікетами 

Чому ми про це пишемо

Турнікет для зупинки кровотечі повинен бути в кожної людини з собою щодня.

Війна триває, росіяни продовжують обстрілювати українські міста. 20 березня 2024 року російська ракета вдарила по цивільному підприємству в Харкові; вона вбила чотирьох людей і поранила приблизно десятерьох. 

27 березня російський керований боєприпас поранив 19 людей і вбив чоловіка у Харкові.

«Краще турнікет носити з собою, він не займає багато місця, але це може врятувати життя не тільки від прильоту. Масивна кровотеча вбиває першою», — розповідає Іван «Сухий», інструктор із домедичної допомоги ГО «46».


Які турнікети точно можна використовувати


Медики радять турнікети, сертифіковані комітетом армії США з тактичної допомоги потерпілим (CoTCCC). Цей комітет розробив правила і стандарти (TCCC), за якими зараз надається домедична допомога пораненим в армії США.

CoTCCC рекомендує використовувати вісім різних непневматичних турнікетів: (CAT) Gen 7, (CAT) Gen 6, RMT-T, SAM-XT, SOFTT-W, TMT, TX2 та TX3. Також комітет рекомендує два пневматичних: EMT та TPT2.

Турнікетів українських виробників серед рекомендованих немає.



Чому TCCC вважається авторитетом

Комітет TCCC оперує великими обсягами медичної статистики та керується у своїй роботі виключно доказовою медициною. Їхня методологія та результати досліджень відкриті для всіх.

Після того, як стандарти TCCC стали обов'язковими для підрозділів рейнджерів, що входять до Сил спеціальних операцій армії США, частота смертей, яким можна було запобігти, знизилася до 3%. Середній показник смертей, яким можна було запобігти, в армії США на той час складав 24%.



А можна шнурками чи ременем зупинити кровотечу?

Якщо ви перетиснете поранену кінцівку ременем чи шнурками, це навряд зупинить кровотечу, проте може спричинити додаткову шкоду здоров'ю. 

Один із випадків найбільшого застосування імпровізованих джгутів зафіксований під час теракту на Бостонському марафоні у 2013 році. З 27 накладених імпровізованих турнікетів 16 спричинили травматичну ампутацію, п'ять — сильно пошкодили судини, і шість — серйозно ушкодили м'які тканини.

Імпровізований турнікет, яким ви перетягнете поранену кінцівку, не гарантовано зупинить кров, але може пошкодити кінцівку і спричинити втрату її частини.


Багато хто з виробників каже: «наш турнікет несертифікований, але перевірений військовими». Такі турнікети можна використовувати?

Ні. Такі турнікети можуть спрацювати кілька разів, але кожне використання має непередбачувані наслідки. У неякісних турнікетів може зламатися вороток при затягуванні, стропа — послаблювати тиск із часом. Також несертифіковані засоби можуть викликати компартмент-синдром, що потенційно може призвести до втрати кінцівки.

«Турнікети», зроблені добрими людьми в гаражі з собачих ошийників або куплені у невідомих на дошці онлайн-оголошень, теж небезпечні. Той, хто буде їх застосовувати, втратить дорогоцінний час, коли міг би зупиняти кровотечу іншим чином.

«Пальоний турнікет дає пораненим хибну надію на порятунок. Людина витратить час, намагаючись його застосувати, а кровотеча може бути не зупинена. Через неефективний турнікет кровотеча може посилитися. Із високою ймовірністю неякісний турнікет призведе до додаткового травмування. Це може призвести до ампутації, до травмування шкіри, нестерпного болю. Краще не використовуйте їх взагалі. І купіть собі нормальний турнікет», — радить інструктор із домедичної допомоги Сава Чуйков.

Почитайте також про те, куди йдуть податки українців.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова