Куди йдуть податки
Картки

Куди йдуть податки

Що сталося

У липні великий суспільний резонанс мали кілька публікацій журналістів, як місцева влада в Україні витрачає сотні тисяч гривень на овочерізки для укриттів чи висадку квітів. Це спричинило дискусію: можна чи ні перенаправляти кошти платників податків на потреби Збройних сил України.

Розповідаємо, які податки платять українці та чи можуть місцеві громади фінансувати армію.

Які податки ми платимо


Кожен, хто купує якийсь товар чи послугу, сплачує податок на додану вартість. Він може становити від 7%, наприклад, за квитки в кіно чи за проживання в готелі, до 20% при купівлі продуктів у магазині. 

Ночуєте в готелі? У вартість проживання закладений ще туристичний збір, до 0,5% мінімальної заробітної плати

Ще покупці сплачують частину акцизного податку, купуючи алкоголь, цигарки чи паливо. Навіть якщо у вас немає власної машини, ви все одно сплачуєте акциз на паливо, користуючися громадським транспортом.

Далі — прямі податки із зарплати: єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної зарплати), податок на доходи фізичних осіб (18% від отриманої суми), військовий збір (1,5%).

Підприємці платять ЄСВ та єдиний податок. Розмір залежить від ставки, яку обрав ФОП.


І куди йдуть гроші з податків?

Чверть від податку на доходи фізичних осіб іде до держбюджету, решта — до місцевого бюджету, де зареєстроване підприємство. 60% вашого ПДФО отримує місто обласного значення, ОТГ або район, ще 10% ідуть до бюджету області.

Від акцизу на пальне 13,44% йде до місцевих бюджетів. 

Тютюновий акциз потрапляє до місцевого бюджету, а алкогольний — до державного.

Військовий збір, попри назву, йде не на рахунки ЗСУ чи Міноборони, а напряму до держбюджету. 

ЄСВ також надходить державі, але не в загальний бюджет, а до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.


Але через повномасштабну війну доходи місцевих бюджетів впали?

Як не дивно, це не завжди так. ПДФО сплачується там, де зареєстрована компанія-роботодавець. Відповідно доходи місцевих бюджетів збільшилися там, де зареєстровані військові частини — адже кількість військовослужбовців значно виросла. 

Лише за перші шість місяців 2023 року податки з грошового забезпечення військових склали 22,9% доходу бюджетів місцевих громад: приблизно 50 мільярдів гривень.

Податок на доходи фізосіб у Харкові в бюджеті 2023 року — 9,5 мільярда гривень. Це на два мільярда більше, ніж у бюджеті 2021 року.


Так а можуть міськради витрачати кошти не на клумби, а на військових?


Напряму фінансувати діяльність якоїсь бригади місцева влада не може, бо ЗСУ фінансується з держбюджету. А от профінансувати якісь потреби, скажімо, закупівлю дронів для підрозділу, що має юридичну адресу на території міста, — без проблем. 

Наприклад, у Києві діє програма «Захисник Києва», фінансування якої у липні збільшили на чотири мільярди гривень. Їх витратять на забезпечення Сил оборони та безпеки, на ремонт техніки, а також на облаштування укриттів.

Наразі у Верховній Раді, за даними «Економічної правди», активно обговорюють питання, аби забрати у місцевих бюджетів надходження ПДФО від військових.

Читайте також наш розбір про те, чи держава бачить, кому та скільки грошей ви скинули на картку?

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова