За що відповідає Головнокомандувач? Розбір військової ієрархії в Україні
Картки

За що відповідає Головнокомандувач? Розбір військової ієрархії в Україні

Що сталося?

У заступниці голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар'яни Безуглої з 26 на 27 листопада видалася безсонна ніч. Народна депутатка опублікувала серію постів із критикою Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного.

Найбільша претензія нардепки до головкома — що він «не зміг надати ані великий, ні маленький, ні асиметричний, ні симетричний план задуму на 2024 рік». Також її турбують проблеми закупівель для війська, зокрема кровоспинних турнікетів.

Розбираємося: із чого складається система управління й контролю сфери оборони в Україні та чи мають право народні депутати вимагати щось від військових.

Як взагалі виглядає система управління Збройними силами?


На вершині ієрархії — президент України, який є Верховним Головнокомандувачем Збройних сил України. Він призначає та звільняє з посад вище командування ЗСУ, інших військових формувань і керує сферами національної безпеки та оборони держави.

Наступна ланка — це Головнокомандувач ЗСУ. Він здійснює військове керівництво та управління застосуванням ЗСУ, контролює готовність до оборони держави, рівні навчання та забезпечення військових. Звітує Головком щодо досягнення цілей перед президентом і міністром оборони України.

Генштаб ЗСУ планує оборону держави, оцінює воєнно-стратегічну обстановку, тенденції розвитку форм і засобів збройної боротьби. Також Генштаб розробляє проєкт стратегічного замислу з відсічі збройної агресії, планує спеціальні психологічні та інформаційні операції.


А за що відповідає міністр оборони?

Міністр оборони здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво ЗСУ, подає президенту кандидатуру на посаду Головнокомандувача ЗСУ, розробляє і подає проекти законів та інших нормативних актів і погоджує структуру Генерального штабу Збройних сил.

Міністра оборони номінує на посаду президент, а призначає парламент.



Чим займається Ставка Верховного Головнокомандувача Збройних сил України?

Під час війни президент керує ЗСУ через Ставку. Це вищий колегіальний орган управління обороною країни. До складу Ставки, крім президента, входять члени уряду, голови СБУ, Зовнішньої розвідки, Прикордонної служби та Головнокомандувач Збройних сил України.
Ставка — надзвичайний орган, який діє лише під час війни. На Ставці відбувається координація роботи Збройних сил, правоохоронців та інших силових органів. Її члени можуть планувати кампанії та стратегічні операції, ставити завдання військам.


Чим займається Комітет із нацбезпеки і оборони?


Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки розробляє, аналізує та доопрацьовує профільні законопроєкти. Ще у оборонного комітету є контролююча функція. Нардепи слідкують за тим, наскільки ефективно державні органи застосовують закони, виконують держбюджет і протидіють корупції у сферах національної безпеки і оборони.


То чи мав Валерій Залужний надати Мар'яні Безуглій план задуму?


Коротка відповідь — ні. Розробка стратегій і планів ведення війни — компетенція Генштаба і Ставки. І лише Ставка Верховного Головнокомандувача може вимагати від Генштаба вносити зміни у плани оборони країни.
До того ж в українському законодавстві немає поняття «план задуму війни». Існує план оборони України: комплексний документ із кількома сценаріями подій, який ввела в дію Рада Нацбезпеки 24 лютого 2022 року.
Також існує Стратегічний план застосування Збройних сил України, який розробляє Генштаб і затверджує президент. Розкриття змісту цього документу для нардепів також не передбачене законодавством.

Почитайте також про те, куди йдуть податки українців.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова