4 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

4 січня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Український інститут національної пам'яті
  • 4 Січня 2023
today

4 січня 1919 року Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України, а Українська Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей.

4 січня — Всесвітній день абетки Брайля. Дата вибрана не випадково, а на честь дня народження її автора, Луї Брайля. Нам важко уявити життя без можливості читати. Але для людей зі слабким зором чи тих, які не бачать взагалі, — це, на жаль, буденність. Аби допомогли їм, була створена абетка Брайля. Вона складається з особливих тактильних символів, щоб незрячі люди могли читати тексти й книги.

Фото: depositphotos

4 січня святкується День Ньютона. Легендарний англійський вчений, фізик, астроном, механік і математик Ісаак Ньютон народився в цей день у 1643 році. Свято не набуло великої популярності, проте воно поширене серед науковців: адже відкриття Ньютона дали імпульс численним іншим. Наприклад, відомий всім закон всесвітнього тяжіння. 

Довгий час оповідь про вченого і яблуко вважалася легендою. Проте у 2010 році оригінал історії про найзнаменитіше яблуко було розміщене на сайті британського наукового Королівського товариства у спогадах вченого Вільяма Стаклі. Той згадує історію про Ньютона та яблука.

«Після обіду була тепла погода, ми пішли в садок і пили чай в тіні яблуні. Ньютон сказав мені, що гравітація охоплює його думки. Він був у настрої споглядання, як раптово з гілки впало яблуко. “Чому яблука завжди падають перпендикулярно до землі?”, — спитав він», — так описується знаменитий момент.

4 січня також святкують День гіпнозу. Свято почали відзначати у 2006 році на честь доктора Джека Гібсона з Ірландії, який займався лікуванням психосоматичних розладів цим незвичним способом.

4 січня 1999 року вперше з ІХ сторіччя, від часів Карла Великого, у Західній Європі почала ходження єдина валюта — євро. На торгах валютних бірж розпочали операції з євро, спочатку — безготівкові. Автори нової єдиної валюти вважали, що євро зміцнить економіку та спричинить тісну інтеграцію європейських держав.

4 січня 1986 року народився Кирило Буданов — очільник Головного управління розвідки Міноборони України. Він також керує Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими. У вересні 2022 року він брав участь у проведенні найбільшого обміну полоненими з початку повномасштабного вторгнення — тоді додому повернулися 215 українських захисників, зокрема, з полону були звільнені командири полку «Азов». росії віддали Віктора Медведчука та 55 окупантів. На питання журналістів, куди поїхати у відпустку влітку 2023 року, Буданов відповідав: «Я пораджу в Крим». Що ж, сподіваємося, вільний півострів уже влітку зустрічатиме українських туристів.

Фото: gur.mil.gov.ua

4 січня 1875 народився Василь Григорович Ян (Янчевецький), популярний радянський публіцист, письменник і мандрівник українського походження. Багато хто в дитинстві зачитувався його книжками про мандри. Він автор цікавих історичних повістей з історії українських степів різних епох. Основна праця — «Нашестя монголів», про завоювання від Чингісхана до Батия. Число видань перевищила 230, загальним тиражем понад 20 мільйонів примірників, а «Чингісхан» і «Батий» перекладені на 50 мов у 30 країнах. 

Фото: pixabay

2 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова