Вчасна діагностика рятує життя: 10 фактів, які варто знати про туберкульоз - Накипіло
Події

Вчасна діагностика рятує життя: 10 фактів, які варто знати про туберкульоз

Захворювання на туберкульоз займає особливе місце серед соціальних і медичних проблем світу: жодна країна не змогла повністю його побороти. Рання діагностика дозволяє провести адекватне лікування та врятувати життя хворого. На жаль, чимало людей упевнені, що хвороба омине їх та близьких. Але чи це дійсно так? Деякі факти про туберкульоз навів завідувач відділу медико-просвітницької роботи Київського міського центру громадського здоров'я, кандидат медичних наук Отто Стойка. 

Туберкульоз — хвороба закритих приміщень

Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом. Це відбувається у момент, коли хвора людина кашляє, чхає або просто розмовляє поруч. Маленькі крапельки слини та мокротиння потрапляють у повітря, їх вдихає інша людина, і може статися зараження. Необов’язково кожен, хто вдихав заражене повітря, захворіє: це стається приблизно в одному випадку з десяти. Мають значення доза та тривалість вдихання. Для зараження достатньо кілька днів перебування в одному помешканні. Це або спільне проживання, або коли люди працюють в одній кімнаті, яка погано провітрюється. На відкритому повітрі заражень майже не буває. 

Туберкульоз не передається побутовим шляхом, при рукостисканні чи спільному користуванні речами. 

Знижений імунітет активізує захворювання

Якщо в організмі вже є паличка Коха, туберкульоз активується внаслідок сильного стресу чи розвитку інших супутніх захворювань, які виснажують організм. До цього хвороба може ніяк не проявлятися, адже імунітет її подавляє. Але при зниженні імунітету паличка швидко розвивається, і згодом людина помічає перші симптоми захворювання. 

Коронавірусна інфекція переноситься важче

Хворі на туберкульоз важче переносять COVID-19. Обидві хвороби вражають легені: туберкульоз на 90%, а коронавірус ― на всі 100. Коли ці інфекції поєднуються, організму набагато важче боротися. Лікарям теж складно виявляти й лікувати захворювання через змазану клінічну картину. 

Туберкульоз вражає не лише легені

Туберкульоз шкодить не тільки легеням, а й іншим органам. У 10% випадків трапляється нелегенева форма. Захворювання може вражати нирки, хребет, лімфатичні вузли, кишківник, шкіру, репродуктивну систему. Нелегеневі форми туберкульозу виявляти складніше.

Захворюваність на туберкульоз знижується

В Україні туберкульоз залишається поширеною хворобою. Пік захворюваності перепав на 2005 рік, та зараз іде на спад. За словами Отто Стойки, надалі відбудеться зниження захворюваності, проте зростатиме кількість людей з мультирезистентним туберкульозом. Цей різновид нечутливий до звичайної антибактеріальної терапії та антибіотиків, які приймають при туберкульозі.

Звернемося до офіційної статистики. За даними МОЗ, в Україні за 2020 рік зареєстровано 17 593 випадки захворювання на туберкульоз, включно з рецидивами. Це на 29,8% менше показника 2019 року. Захворюваність на туберкульоз серед дітей до 14 років зменшилася на 34,4%, а серед підлітків ― на 29%.

Вчасне виявлення хвороби вкрай важливе

Заходи щодо профілактики туберкульозу та коронавірусної інфекції схожі, зазначає Отто Стойка. Головне — соціальна дистанція, щоби на людину не чхали та не кашляли хворі на туберкульоз, та не знаходитися з ними довго в приміщенні, яке погано провітрюється. Важливо вчасно виявити в себе перші симптоми туберкульозу. Це затяжний кашель, що триває понад два тижні. Звісно, він може бути наслідком COVID-19, хронічного бронхіту або респіраторних захворювань. У будь-якому випадку лікар призначить додаткові обстеження.

Також має занепокоїти підвищена температура. Вона може бути не надто високою, та навіть 37,2°C — привід звернутися до лікаря. Нічна пітливість, безпричинна втрата ваги, біль в грудній клітині та задишка навіть при незначному фізичному навантаженні — з цими симптомами теж необхідно відвідати лікаря.

«Не треба боятися, потрібно бути свідомими. Не обов’язково в людини одразу буде кашель понад два тижні, нічний піт чи втрата ваги, може бути один з цих проявів. Просто потрібно бути уважними до власного здоров'я», ― підкреслив Отто Стойка. 

Проти туберкульозу є вакцина 

В Україні проводиться вакцинація проти туберкульозу — БЦЖ. Щеплення отримують новонароджені діти в першу добу життя. Ця вакцина не гарантує, що людина не хворітиме, проте вона є захистом від важких форм. Вакцина може викликати побічні реакції, зокрема алергічні, та ризик серйозної шкоди здоров’ю досить малий.

Бувають випадки, коли зі щепленням потрібно зачекати або взагалі від нього відмовитися. Мова йде про дітей, у яких спостерігалися важкі алергічні реакції на введення БЦЖ або її компоненти, дітей з ослабленим імунітетом, які перебувають у стані гострого захворювання, мають опіки або захворювання шкіри. Це також новонароджені, у яких член родини хворіє на важку комбіновану імунну недостатність, а також особи, які хворіють на активну форму туберкульозу. 

Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне

Основні препарати, які використовуються для лікування туберкульозу, залишились незмінними ще з 50-х років минулого століття. Проте зараз з’явилася потреба у нових ефективних ліках. Антибіотиків нового покоління потребують люди, які страждають на мультирезистентну форму туберкульозу, бо розповсюдженість її зростає. У 2019 році вона перепала на 27% нових випадків, і на 43% — при повторному захворюванні. 

Лікар проводить загальний огляд, визначає обсяг дослідження, призначає лабораторний аналіз мокротиння та рентген грудної клітини. Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. Половина хворих лікується амбулаторно.

Вразливі групи

Проживання з хворим на туберкульоз, спільна робота — це ризик. Найбільше ризикують особи, які перебувають у місцях позбавлення волі. Там епідеміологічна ситуація взагалі неблагополучна. Вразливі також люди, які живуть із ВІЛ: серед них найбільша смертність внаслідок туберкульозу. Їхній імунітет зруйновано, і організм не може протистояти захворюванню.

Найгірше людям, що проживають в несприятливих умовах: насамперед це бездомні, особи з алкогольною залежністю, в яких порушена робота імунної системи. Підвищує ризики паління. Воно ускладнює лікування, бо тютюновий дим вражає легені та сприяє ще більшому зараженню ― захисний шар слизових ушкоджена димом. Курцям легше заразитися туберкульозом, важче лікуватися та довше одужувати. Втім, на туберкульоз може захворіти кожен, чий організм виснажений хворобами та стресами. 

«Хоча це не є визначальним фактором для туберкульозу, але люди із занедбаним здоров’ям значно більше ризикують», ― зазначив Стойка.

 Здоровий спосіб життя знижує ризик захворювання

Центр громадського здоров'я публікує поради, які знижують ризики захворювання. Це загальні правила здорового способу життя: потрібно повноцінно харчуватися, відмовитися від куріння та наркотиків, не зловживати спиртними напоями, уникати стресів, бути фізично активним. Важливо щорічно проходити флюорографію, а також вакцинувати дітей БЦЖ. 

Заразитися туберкульозом можна навіть без безпосереднього контакту з хворим, бо найдрібніші частинки мокротиння, які потрапляють в повітря під час кашлю, залишаються там до 24-х годин. Тож рекомендовано регулярно провітрювати приміщення, особливо при великій скупченості людей та недостатній вентиляції. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова