«Немає жодного вцілілого будинку»: Верещук вражена побаченим на деокупованій Харківщині  - Накипіло
Події

«Немає жодного вцілілого будинку»: Верещук вражена побаченим на деокупованій Харківщині 

  • Анна М'ясникова, Аліка Піхтерева
  • 19 Вересня 2022

«Ми поїхали в глибину, доїхали майже до кордону. Немає жодного вцілілого будинку. Зруйнована вщент соціальна інфраструктура. Я не побачила жодного будинку культури, школи чи садочку. Як міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, я мушу їхати туди, де найгірше. Сьогодні я була вражена нашими шаленими втратами», — зазначила Ірина Верещук. 

Наводимо основні тези з брифінгу міністерки в Харкові за підсумками поїздки звільненою частиною нашої області.

photo 2022 09 19 16 22 31

 

Про евакуацію

Евакуація триває не так ефективно, як хотілося б, оскільки бракує засобів комунікації. Немає можливості дістатися всіх маломобільних людей. Із керівництвом ОВА обговорили алгоритм роботи, хто за що відповідає. Мінреінтеграції разом із волонтерами, поліцейськими та органами місцевого самоврядування складатиме списки людей. Поліцейські ходитимуть домівками та питатимуть у них, чи бажають вони евакуюватися. 

«Будуть спеціальні форми, які люди заповнюватимуть та подаватимуть нам», — пояснила Верещук.

За словами міністерки, наразі розробляються можливості евакуації, проте багато людей хочуть залишитися вдома. Вона подякувала військовим, рятувальникам та волонтерам, які допомагали звільняти Харківщину.

Про кількість людей на деокупованих територіях 

За інформацією Олега Синєгубова, в області є населені пункти, де залишилося близько ста сімей. У Куп'янську, попередньо, 3–4 тисячі, у Балаклії 7–8 тисяч, в Ізюмі — 15 тисяч. Загалом на деокупованих територіях області перебуває до ста тисяч людей.

Про алгоритм дій після деокупації

Першочерговими завданнями влада називає розмінування, відновлення критичної інфраструктури, електропостачання, поновлення роботи державних органів, гуманітарну допомогу, а також — міжнародну підтримку мешканців звільнених земель. 

Як планують повертати дітей-сиріт, яких вивезли до росії та в ОРДЛО

На території рф наразі незаконно перебуває 2 161 дитина, позбавлена батьківського піклування. І тисячі родин, які вимушені були залишити свої будинки через вторгнення рф до України.

Не відкриваючи гуманітарний коридор на територію, підконтрольну Україні, росіяни змушували родини їхати на територію росії, хоча Україна згоди на це не давала. Це відбувалося насильно, Міжнародний комітет Червоного Хреста та ООН є свідками, як дітей з батьками вивозили до фільтраційних таборів та розлучали. Втім, міжнародні організації безсилі, — констатує Верещук. На думку міністерки, міжнародна спільнота не має важелів впливу на росію, яка вчиняє геноцид по відношенню до українських дітей, насильно помістивши їх у вороже культурне середовище. 

«Нам відомо, що шестирічних дітей привчають співати гімн росії щодня. Вивезення дітей — злочин, і винні будуть притягнуті до відповідальності. Зараз першочергова задача — знайти наших дітей і вимагати їхнього повернення. Деяких росія вже передала в опікунські сім’ї». 

Вдалося повернути в Україну 55 дітей-сиріт. Ведуться перемовини з представниками росії (з представниками невизнаних республік не розмовляють), складаються списки дітей, вказують опікунів. Після того опікун їде до росії та вивозить звідти дитину.

Про покарання винних

Віцепрем’єрка сказала, що кількість злочинів російських військових проти мирних людей вимагає окремого Міжнародного трибуналу. 

«Ці люди завинили лише тим, що вони проживали на території Ізюму, Балаклії, інших населених пунктів області. Вони не тримали в руках зброю, були звичайними сім’ями. Там є маленькі діти замордовані, вбиті пострілами в голову, жінки, яким викручували руки. Це реальні терористичні акти по відношенню до України. Такі факти будуть задокументовані, погруповані та передані до Міжнародного трибуналу. І відповідати повинен не лише путін, шойгу, лавров тощо. Відповідати повинні усі виконавці», — зауважила Верещук. 

На місці масових поховань у Ізюмі ексгумовано 146 тіл, переважна більшість з яких — цивільні особи, в тому числі двоє дітей. Більшість людей — з ознаками насильницької смерті, уточнили у ХОВА.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова